Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności19 września 202209:07

Władze miasta rezydują w jego byłej fabryce, ale na remont nagrobka brakuje kasy

Władze miasta rezydują w jego byłej fabryce, ale na remont nagrobka brakuje kasy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Rodzina Sobtzick zbudowała przy Batorego fabrykę słodyczy, w której teraz znajduje się Urząd Miasta, oraz sąsiednie modernistyczne osiedle, gdzie gmina ma swoje mieszkania. Grobowiec familii tymczasem niszczeje na cmentarzu Jeruzalem.

Temat poruszył radny Marcin Fica (Razem dla Raciborza), członek rady parafialnej przy kościele farnym. Do parafii należy cmentarz Jeruzalem.

- W związku z licznymi interwencjami mieszkańców zwracam się o znalezienie możliwości sfinansowania remontu zabytkowych nagrobków na cmentarzu „Jeruzalem". Wiem, że cmentarz ten należy do parafii, ale można znaleźć sposób dofinansowania tego przedsięwzięcia. Pierwszym grobowcem do remontu proponuję grób zacnej rodziny Sobtzick. W murach byłego zakładu tej rodziny swoją siedzibę ma Urząd Miasta; na ulicy Czekoladowej korzystamy z mieszkań wybudowanych przez tego przedsiębiorcę. Do montażu finansowego proponuję włączyć Urząd Skarbowy, który ma swoją siedzibę w dawnej willi Sobtzick. Wiem, że cmentarz znajduje się w Gminnej Ewidencji Zabytków Miasta Racibórz - napisał radny do prezydenta. O przemyśle Raciborza do 1945 r. i familii Sobtzick czytaj [TUTAJ]

- W budżecie Miasta Racibórz na rok 2022 nie przewidziano środków na pomoc w zakresie utrzymania cmentarzy kościelnych i grobowców zlokalizowanych na ich terenach. O cmentarze a także pomniki i grobowce w pierwszej kolejności powinni zadbać ich właściciele i zarządcy, ewentualnie to oni powinni wystąpić o pomoc w ich utrzymaniu do władz miasta. Miejska Konserwator Zabytków wskazuje, że jeśli stan wartościowych grobowców na zabytkowych cmentarzach w Raciborzu będzie się pogarszał, to należy rozważyć propagowanie u Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków objęcia ich ścisłą ochroną jaką jest rejestr zabytków. Zgadzam się z opinią, że grobowiec rodziny Sobtzick posiada wartość zarówno historyczna jak i artystyczną. Niemniej przy udzielaniu ewentualnego wsparcia dla zachowania i restaurowania tego typu grobowców należałby ustalić zasady określające kolejność i kryteria wyboru obiektów, które należy objąć ochroną lub wesprzeć finansowo - odpisał prezydent Dariusz Polowy.

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 10.03.2023
16 marca 202319:50

Nasz Racibórz 10.03.2023

Nasz Racibórz 10.03.2023
10 marca 202308:25

Nasz Racibórz 10.03.2023

Nasz Racibórz 03.03.2023
10 marca 202308:24

Nasz Racibórz 03.03.2023

Nasz Racibórz 24.02.2023
23 lutego 202320:20

Nasz Racibórz 24.02.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.