Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności17 września 202210:17

Na jakiej wysokości telewizor na ścianie?

Reklama
Polska:

Telewizor wiszący na ścianie prezentuje się bardzo estetycznie i elegancko. Szczególnie dobre wrażenie robi duży odbiornik na ścianie z cegieł, ozdobionej lamelami lub panelami.

Na jakiej wysokości telewizor na ścianie?

Telewizor wiszący na ścianie prezentuje się bardzo estetycznie i elegancko. Szczególnie dobre wrażenie robi duży odbiornik na ścianie z cegieł, ozdobionej lamelami lub panelami. Najważniejsze jest jednak, aby telewizor pozwalał na komfortowe oglądanie telewizji. Z tego względu należy go umieścić na odpowiedniej wysokości i w optymalnej odległości od miejsca, z którego będziemy oglądać filmy i seriale. Na jakiej wysokości telewizor powinien zostać zamontowany? Postaramy się wszystko wyjaśnić w artykule. 

tel1
 
Na zdjęciu powyżej: Telewizor Samsung QE85Q60AAU dostępny w sprzedaży online w sklepie maxelektro.pl

Wysoko czy nisko – od czego zależy wysokość telewizora?

Na pierwszy rzut oka określenie odpowiedniej wysokości telewizora może wydawać się bardzo łatwe. W rzeczywistości jest to trochę skomplikowane, ponieważ, aby znaleźć najlepszą wysokość dla telewizora, musimy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników:

• wielkość telewizora i wymiary pomieszczenia,

• odległość oglądającego od telewizora,

• wzrost widza i pozycję, w jakiej ogląda telewizję,

• lokalizację telewizora względem padających promieni 

tel2 

Na zdjęciu powyżej: Telewizor TCL 75C635 QLED dostępny w sprzedaży online w sklepie maxelektro.pl

Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, na innej wysokości zawiesimy telewizor na ścianie w salonie i inną wybierzemy w przypadku telewizora w kuchni czy sypialni. Montaż telewizora na odpowiedniej wysokości jest bardzo ważny, ponieważ wpływa na komfort oglądania telewizji. Jeżeli zamontujemy go zbyt wysoko, będziemy musieli zadzierać głowę, by objąć wzrokiem cały ekran. Z kolei, jeśli zamocujemy odbiornik za nisko, to będziemy siedzieć pochyleni, co wywoła bóle w szyi, ramionach, a nawet w kręgosłupie. Najważniejsze jest, aby oglądać telewizję, siedząc w naturalnej pozycji. 

tel3

Na zdjęciu powyżej: Telewizor Philips 70PUS7906 dostępny w sprzedaży online w sklepie maxelektro.pl

Na jakiej wysokości telewizor w salonie?

Zdecydowana większość osób decyduje się na montaż telewizora w salonie, ponieważ jest to miejsce, w którym czas spędzają wszyscy domownicy. Na jakiej wysokości wieszamy telewizor na ścianie w salonie? Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na wysokość pomieszczenia i ułożenie mebli. Ogólnie telewizor powinien zostać zamontowany na wysokości wzroku osoby oglądającej. Jest to jednak niemożliwe, ponieważ każdy członek rodziny cechuje się innym wzrostem. Z tego względu należy dobrać wysokość, która będzie optymalna dla wszystkich. Zazwyczaj telewizor umieszcza się na wysokości ok. 100-120 cm od podłogi.

tel4
 Na zdjęciu powyżej: Telewizor Sharp 65DN2EA dostępny w sprzedaży online w sklepie maxelektro.pl

Na jakiej wysokości powiesić TV na ścianie w sypialni?

Najprawdopodobniej w sypialni telewizor zawiesimy trochę wyżej niż w salonie. Ma to związek, z tym że w sypialni będziemy oglądać telewizję z łóżka, a więc w pozycji leżącej. Aby znaleźć najlepszą wysokość dla telewizora, najlepiej będzie, jeśli położymy się na łóżku, a druga osoba zaznaczy, gdzie mniej więcej przebiega nasza linia wzroku. Od tego punktu należy odliczyć 30 cm wzwyż i właśnie w tym miejscu zawiesić telewizor na ścianie. W wielu przypadkach komfortowa może okazać się wysokość ok. 180 cm od podłogi.

Wiszący telewizor najprawdopodobniej trzeba będzie jeszcze wyregulować pod kątem nachylenia. Pamiętajmy, że prawidłowo zamontowany odbiornik pozwoli nam komfortowo oglądać telewizję w sypialni, leżąc w zrelaksowanej pozycji.

tel5

Na zdjęciu powyżej: Telewizor Panasonic TX-58JX800E dostępny w sprzedaży online w sklepie maxelektro.pl

Na jakiej wysokości telewizor w kuchni?

W kuchni telewizor zazwyczaj też zamontujemy wyżej niż w salonie. Ma to związek, z tym że w kuchni większość czynności wykonujemy na stojąco, np. gotujemy, zmywamy czy przygotowujemy posiłki. Poza tym krzesła znajdujące się w kuchni są wyższe niż kanapa czy fotele w salonie, dlatego, jeśli zamontujemy telewizor wyżej, będziemy mogli również komfortowo oglądać telewizję, siedząc przy stole. 
Trudno jest dokładnie wskazać, na jakiej wysokości telewizor powinien zostać zamontowany, ponieważ wszystko zależy od naszych indywidualnych cech. Zazwyczaj jednak jest to wysokość co najmniej 150 cm od podłogi albo większa.

tel6

Na zdjęciu powyżej: Telewizor Toshiba 70QA4C63DG dostępny w sprzedaży online w sklepie maxelektro.pl

Jaka powinna być odległość od telewizora?

Jeśli zdecydujemy się zawiesić telewizor na ścianie, będziemy musieli wziąć pod uwagę nie tylko jego wysokość, lecz także odległość między ekranem a osobą oglądającą. Istnieje zasada, według której minimalna odległość osoby oglądającej od telewizora powinna wynosić dwukrotność szerokości ekranu. Najlepiej jednak sugerować się rozdzielczością odbiornik. Przyjmuje się, że w przypadku telewizorów Full HD na jeden cal przekątnej przypada ok. 4-4,5 cm odległości, natomiast w przypadku telewizorów 4K odległość ta wynosi ok. 2,1 cm. Znające te dane oraz wielkość ekranu możemy łatwo obliczyć odległość od kanapy do tv.

tel7

Na zdjęciu powyżej: Telewizor Samsung UE65BU8002KXXH dostępny w sprzedaży online w sklepie maxelektro.pl

Jeśli zdecydujemy się na zakup telewizora Full HD, powinniśmy wartość jego przekątnej pomnożyć przez 5. W ten sposób uzyskamy następujące odległości:

• Telewizory 32 cale Full HD – 160 cm

• Telewizory 42 cale Full HD – 210 cm

• Telewizory 45 cali Full HD – 225 cm

• Telewizory 50 cali Full HD – 250 cm

• Telewizory 55 cali Full HD – 275 cm

• Telewizory 60 cali Full HD – 300 cm

• Telewizory 65 cali Full HD – 325 cm

• Telewizory 75 cali Full HD – 375 cm

W przypadku telewizorów o rozdzielczości 4K wartość przekątnej należy pomnożyć razy 3. Oto odległości, jakie uzyskamy:

• Telewizory 43 cale 4K – 129 cm

• Telewizory 45 cali 4K – 135 cm

• Telewizory 50 cali 4K – 150 cm

• Telewizory 55 cali 4K – 165 cm

• Telewizory 60 cali 4K – 180 cm

• Telewizory 65 cali 4K – 195 cm

• Telewizory 75 cali 4K – 225 cm

tel8 

Na zdjęciu powyżej: Telewizor Samsung QE65Q70AAT dostępny w sprzedaży online w sklepie maxelektro.pl

Jak powiesić telewizor na ścianie?

Montaż telewizora na ścianie nie jest skomplikowany. Jeśli zaopatrzymy się w odpowiednie narzędzia i będziemy postępować zgodnie z instrukcją obsługi, bez problemu samodzielnie zawiesimy odbiornik na ścianie. Co będzie nam potrzebne? Przede wszystkim poziomica, wiertarka, kołki rozporowe i ołówek. Oczywiście musimy też kupić uchwyt, który utrzyma ciężar odbiornika, będzie pasować do jego przekątnej i rozstawu otworów montażowych (standard VESA). Należy pamiętać, że w sprzedaży dostępne są różne uchwyty do TV, m.in. stałe, uchylne, z pełną regulacją czy uchwyty sufitowe. Gdy zgromadzimy już wszystkie potrzebne narzędzia, będziemy mogli przystąpić do pracy. Oto kilka wskazówek, które mogą się przydać podczas montażu odbiornika:

• Zanim wywiercimy dziury, zaznaczmy dokładne miejsce ołówkiem, bo jeśli się pomyliśmy, łatwo zetrzemy go ze ściany.

• Korzystajmy z poziomicy, ponieważ dzięki niej będziemy mieć pewność, że telewizor będzie wisiał prosto.

• Jeśli mamy ścianę z regipsu, to do montażu powinniśmy wybrać długie kołki, które przymocujemy bezpośrednio do metalowego profilu ściany.

Wiedza o tym, na jakiej wysokości i w jakiej odległości od miejsca oglądania powinien znaleźć się telewizor, pozwoli nam zawiesić odbiornik w optymalnej pozycji. Dzięki temu oglądanie filmów i ulubionych seriali będzie przyjemne i wygodne. 

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 09.12.2022
8 grudnia 202219:13

Nasz Racibórz 09.12.2022

Nasz Racibórz 02.12.2022
8 grudnia 202219:12

Nasz Racibórz 02.12.2022

Nasz Racibórz 25.11.2022
25 listopada 202209:38

Nasz Racibórz 25.11.2022

Nasz Racibórz 18.11.2022
23 listopada 202216:14

Nasz Racibórz 18.11.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.