Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności16 września 202219:05

Podział ziemi Skarbu Państwa w powiecie raciborskim na ostatniej prostej

Reklama
Racibórz:

Rolnicy z ziemi raciborskiej spotkali się w Warszawie z dyrektorem Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

- Gospodarstwa rodzinne w powiecie raciborskim ubiegają się o dzierżawę ziemi z zasobu Skarbu Państwa po kończącej się w czerwcu 2023 roku umowie po dużej spółce z siedzibą w Wojnowicach, która nie wykonała założeń ustawowych i tym samym utraciła możliwość przedłużenia umowy dzierżawy. Chodzi o prawie 2.500 ha rozsianych po naszym powiecie - informuje radny powiatowy PiS Łukasz Mura.

14 września w Warszawie odbyło się spotkanie w centrali KOWR (Krajowy Ośrodek Wsparcia - administrator ziemi Skarbu Państwa) z Dyrektorem Generalnym Waldemarem Humięckim. Spotkanie zainicjonowane zostało przez posła i wiceministra sprawiedliwości Michała Wosia z inicjatywy rolników i przewodniczącego Komitetu Państwowa Ziemia dla Rolników 2023, Łukasza Mury.

Rolnicy - jak informuje Ł. Mura - domagają się przetargów ograniczonych, gdzie według pewnych kryteriów rolnicy będą poddawani punktacji swojej oferty, np. odległość działki od siedziby gospodarstwa czy wiek rolnika. - Nie chcemy agroturystyki. Chodzi o to, by przykładowo rolnik z Rudnika nie jechał na pole do Roszkowa. To również ochrona naszych dróg i walka z emisją CO2. Dalej utrzymujemy postulat, że 1 rolnik będzie mógł wygrać tylko 1 przetarg - dodaje.

- Musimy patrzeć również na dobro społeczne, dlatego ciągle wskazujemy bardzo ważne elementy naszego życia w społeczeństwie, na które właśnie teraz mamy wpływ podczas opracowywania koncepcji podziału tych gruntów. Chodzi nam o zabezpieczenie terenu pod zbiorniki przeciwpowodziowe. Takie instalacje, które zabezpieczą nasze wioski przed „powodziami błyskawicznymi”. Przykładowo teren pod zbiornik na wjeździe do Nowej Wioski, który zabezpieczy Krzyżanowice. Jeśli nie uda się tego zrealizować w tej kadencji samorządu, ja dołożę wszelkich starań, by w przyszłej taki powstał. Dziś ruch jest po stronie Urzędu Gminy - dodaje radny Mura.

Rozmawiano również o terenach dedykowanych dla gmin np. tereny inwestycyjne po zrujnowanych starych zabudowaniach gospodarczych.

- Z informacji jakie posiadamy koncepcja podziału jest już na ukończeniu. Otrzymaliśmy również zapewnienie, że będziemy mogli jako Komitet w pewnym zakresie opiniować koncepcję podziału zanim zostanie ostatecznie zatwierdzona przez władze KOWR. Należy podkreślić, iż mając wsparcie pracowitego parlamentarzysty, a także trzymając się razem można wiele osiągnąć i żadne drzwi nie są dla nas zamknięte. Prawo działa na naszą korzyść, trzeba jedynie chcieć z niego skorzystać i mieć odwagę zmieniać naszą rzeczywistość dla dobra wszystkich - czytamy w informacji nadesłanej do redakcji.

Delegacja od lewej: Sebastian Jarorz, Henryk Fichna, Franciszek Piperek, Łukasz Mura, Gerard Lokocz, Paweł Plottek i Damian Cycoń.

Autor: materiał nadesłany, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 09.12.2022
8 grudnia 202219:13

Nasz Racibórz 09.12.2022

Nasz Racibórz 02.12.2022
8 grudnia 202219:12

Nasz Racibórz 02.12.2022

Nasz Racibórz 25.11.2022
25 listopada 202209:38

Nasz Racibórz 25.11.2022

Nasz Racibórz 18.11.2022
23 listopada 202216:14

Nasz Racibórz 18.11.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.