Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności6 września 202210:44

GDDKiA poprawi bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych w naszym powiecie

Reklama
Powiat:

- Ogłosiliśmy następny przetarg na realizację doświetlenia przejść dla pieszych. Postępowanie przetargowe zostało podzielone na dwie części, obejmując swoim zasięgiem południowo-zachodnią część województwa śląskiego. Chcemy, aby prace zostały wykonane w czasie pięciu miesięcy od daty podpisania umowy - informuje katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Pierwsze zadanie obejmuje 50 przejść dla pieszych w ciągu drogi krajowej nr 78 w powiatach: raciborskim i wodzisławskim. Przejścia zlokalizowane są: sześć w Chałupkach, pięć w Olzie, jedenaście w Gorzycach, cztery w Turzy Śląskiej oraz dwadzieścia cztery w Wodzisławiu Śląskim.

Drugie zadnie obejmuje 53 przejścia dla pieszych w ciągu drogi krajowej nr 45, w powiacie raciborskim. Przejścia zlokalizowane są: pięć w Roszkowie, osiem w Krzyżanowicach, po cztery w Tworkowie i w Bieńkowicach, trzydzieści w Raciborzu oraz dwa Szonowicach.

To łącznie 103 przejścia, które doświetlimy w ramach działań poprawiających bezpieczeństwo ruchu drogowego. Wcześniej poprawiliśmy bezpieczeństwo na 36 przejściach. Te zadania obejmowały budowę sygnalizacji świetnych na przejściach dla pieszych w rejonie skrzyżowań oraz aktywne znaki D-6 “przejście dla pieszych”. Każde z tych przejść zostało dodatkowo doświetlone.

W sierpniu br. podpisaliśmy również umowy na doświetlenie 260 przejść dla pieszych. Łącznie poprawa bezpieczeństwa ruchu obejmuje już 399 przejść dla pieszych.

Przedmiotem zamówienia jest opracowanie dokumentacji projektowej, projektu docelowej organizacji ruchu, wykonanie robót polegających na budowie dedykowanego oświetlenia lub oświetlenia strefy przejściowej. Wykonane zostaną również niezbędne prace brukarskie, w tym budowa dojść dla pieszych i „kostki integracyjne” - oznaczającej krawędź chodnika przy przejściu dla pieszych. Tam, gdzie będzie to niezbędne, zmodyfikowane zostanie oznakowanie pionowe i poziome.

Postępowanie o udzielenie zamówienia prowadzone jest w trybie podstawowym ustawy Prawo zamówień publicznych z możliwością przeprowadzenia negocjacji przed wyborem najkorzystniejszej oferty. Negocjacje nie mogą jednak prowadzić do zmiany treści szczegółowych warunków zamówienia i muszą dotyczyć wyłącznie tych elementów oferty, które podlegają ocenie w ramach kryteriów oceny ofert.

Kryterium oceny ofert stanowią cena (60 proc.) oraz przedłużenie okresu gwarancji jakości (maksymalnie 40 proc - za przedłużenie jej 2 lata). Otwarcie ofert wyznaczono na 14 września 2022 r. Dokumentacja postępowania przetargowego dostępna jest na platformie zakupowej: https://gddkia.eb2b.com.pl.

Budowa dedykowanego oświetlenia przejść dla pieszych, a w niektórych lokalizacjach dodatkowo oświetlenia strefy przejściowej, stanowi kontynuację planu poprawy BRD na przejściach dla pieszych. Przyczyni się do bezpiecznego przekraczania dróg przez niechronionych uczestników ruchu.

Realizacja tej i kolejnych inwestycji poprawiających bezpieczeństwo na drogach jest możliwa, dzięki rządowemu Programowi Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej na lata 2021-2024. Głównym celem Programu jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego na drogach krajowych zarządzanych przez GDDKiA. Celami szczegółowymi są ochrona uczestników ruchu oraz zapewnienie infrastruktury drogowej, mającej wpływ na wzrost bezpieczeństwa ruchu drogowego poprzez redukcję liczby wypadków i ich ofiar.  

Realizacja zadań w ramach Programu umożliwi eliminację realnych i potencjalnych zagrożeń dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, a w połączeniu z zadaniami realizowanymi w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych (PBDK), pozwoli docelowo na zmniejszenie liczby odcinków niebezpiecznych. Program wskazuje źródła finansowania oraz określa zakres rzeczowy zadań przewidywanych do realizacji. Jest spójny ze Strategią na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, Strategią Zrównoważonego Rozwoju Transportu do 2030 roku oraz komplementarny z działaniami realizowanymi w ramach PBDK. 

Inwestycja jest przewidziana do finansowania ze środków budżetowych będących w dyspozycji Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Autor: GDDKiA, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności29 listopada 202209:16

Czad w mieszkaniu przy Warszawskiej. Nie żyje 14-latka

Czad w mieszkaniu przy Warszawskiej. Nie żyje 14-latka - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., wideo Czytelnik Mateusz
Reklama
Aktualności29 listopada 202216:55

Przed świętami w Raciborzu stanie diabelski młyn

Przed świętami w Raciborzu stanie diabelski młyn - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
26
red., fot. rybnik.eu/L. Tyl
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności30 listopada 202209:06

Polityczny atak na polskich Niemców

Polityczny atak na polskich Niemców - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
21
źródło: rp.pl, fot. pixabay.com
Aktualności29 listopada 202219:20

Informatycy z Tworkowa docenieni w międzynarodowym rankingu Deloitte

Informatycy z Tworkowa docenieni w międzynarodowym rankingu Deloitte - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Wrocławski Bejamas Group, założony przez dwóch mieszkańców Tworkowa, znalazł się w gronie 25 dynamicznie rosnących młodych spółek prestiżowego rankingu firmy doradczej Deloitte.

red., fot. okamgnienie3.pixieset.com, arch. Bejamas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.11.2022
25 listopada 202209:38

Nasz Racibórz 25.11.2022

Nasz Racibórz 18.11.2022
23 listopada 202216:14

Nasz Racibórz 18.11.2022

Nasz Racibórz 11.11.2022
16 listopada 202221:26

Nasz Racibórz 11.11.2022

Nasz Racibórz 04.11.2022
8 listopada 202219:20

Nasz Racibórz 04.11.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.