Raciborskie ZNP pożegnało śp. Bronisławę Huppert

W piątek, 26 sierpnia, na cmentarzu Jeruzalem odbył się pogrzeb śp. Bronisławy Huppert, działaczki ZNP.
Bronisława Huppert urodziła się 26 stycznia 1934 r. w Korczynie k. Krosna. Pochodziła z rodziny o korzeniach patriotycznych. Ojciec Franciszek Bargieł był legionistą. W 1920 r. walczył pod Warszawą, gdzie dostał się do niewoli rosyjskiej. W niewoli przebywał 9 lat. Mama Helena była chórzystką chóru parafialnego, dzięki czemu w domu często gościła pieśń patriotyczna. Bronisława uczęszczała do Szkoły Podstawowej w Korczynie, a następnie uczyła się w Liceum Pedagogicznym w Krośnie. Po maturze przyjechała do Raciborza, aby 15 sierpnia 1952 r. z nakazu pracy rozpocząć pracę w Szkole Podstawowej nr 2 jako nauczyciel muzyki i klas młodszych.
Przez wiele lat była opiekunem drużyn harcerskich. Należała do dzielnicowego zespołu chóralnego „Słowiczek”. Była również członkiem chóru i zespołu tanecznego Związku Nauczycielstwa Polskiego. W 1956 r. rozpoczęła naukę w Studium Nauczycielskim w Raciborzu na kierunku muzyka-śpiew, które ukończyła w 1958 r. W 1961 r. wyszła za mąż za Henryka Hupperta. Po wyjściu za mąż zaczęła pracę w Szkole Podstawowej nr 11 w Raciborzu, gdzie pracując jako nauczyciel szkoły ćwiczeń pełniła funkcję zastępcy kierownika szkoły. Pod jej kierunkiem uczniowie Studium Nauczycielskiego prowadzili lekcje praktyczne. Jako nauczycielka śpiewu założyła szkolny zespół chóralny, z którym co roku brała udział w miejskich, powiatowych i wojewódzkich konkursach zdobywając czołowe lokaty. W 1979 r. zdobyła kwalifikacje do nauczania początkowego w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Katowicach. Kiedy w 1983 r. utworzono Szkołę Podstawową nr 15 została zastępcą dyrektora do spraw organizacyjnych. Za wyróżniającą pracę i osiągnięcia dydaktyczne, wychowawcze oraz artystyczne została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi i Medalem „Zasłużony dla Opolszczyzny”. Otrzymała również Nagrodę Ministra i Złotą odznakę ZNP.
Na emeryturę odeszła w 1989 r. po przepracowaniu 37 lat w zawodzie nauczycielskim. Pozostając na emeryturze działała w lokalnym środowisku, była m.in. studentką Uniwersytetu III Wieku w Raciborzu. Członkiem Związku Nauczycielstwa Polskiego była nieprzerwanie od 15 sierpnia 1952 r. W tym roku przypada Jej jubileusz 70 - lecia przynależności do ZNP. Zmarła 21 sierpnia 2022 r. w wieku 88 lat.
Człowiek nie umiera, dopóki trwa o nim pamięć. - Bronia pozostanie w naszej pamięci jako osoba ciepła, życzliwa i koleżeńska - pisze Teresa Ćwik, prezes raciborskiego oddziału ZNP.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.