Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności25 sierpnia 202218:16

Racibórz gościł przedstawicieli miast w ramach Sieci Miast Zielonych

Reklama
Racibórz:

W dniach 17-19 sierpnia Racibórz, Żory i Rudę Śląską odwiedzili przedstawiciele miast Sieci Miast Zielonych oraz Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, a także Banku Światowego. Miasta-gospodarze, a jednocześnie uczestnicy Sieci zaprezentowali gościom swoje dotychczasowe osiągnięcia i doświadczenia w zakresie przyrodniczej rewitalizacji i rekultywacji terenów miejskich.

W Raciborzu goście zwiedzili Arboretum Bramy Morawskiej, gdzie dyr. Elżbieta Skrzymowska opowiedziała o niezwykle cennym przyrodniczo i docenianym przez raciborzan oraz turystów kompleksie leśnym. Przedstawiciele stowarzyszenia Drengowie Znad Górnej Odry zaprezentowali sąsiadujący z arboretum Gród Średniowieczny i opowiedzieli o organizowanych wydarzeniach, w tym o ogólnopolskim Festiwalu Średniowiecznym.

Uczestnicy spotkania mieli również możliwość zwiedzenia Parku Zamkowego oraz Bulwarów Nadodrzańskich, po których oprowadzali i o ich rewitalizacji opowiadali Piotr Glapa - Naczelnik Wydziału Komunalnego oraz Kacper Adamczewski - podinspektor ds. utrzymania zieleni w Wydziale Komunalnym.

W kolejnym dniu, odwiedzono Rudę Śląską, gdzie zwiedzili zrekultywowane i zrewitalizowane tereny po byłej Koksowni Orzegów, Trakt Rudzki oraz Górę Antonię. Następnie - w Żorach zaprezentowany został Park Cegielnia, Park Piaskownia i Kąpielisko Śmieszek.

W ostatnim dniu wizyty, odbyły się warsztaty dla uczestników, w trakcie których Ewa Klimaszewska - architekt miejski oraz Justyna Szyndler - inspektor ds. funduszy z Wydziału Rozwoju przedstawiły prezentację "Racibórz w naturę wpisany", w ramach której podzieliły się doświadczeniami Raciborza w realizacji projektów zielonej i społecznej rewitalizacji. Poza tym, uczestnicy warsztatów pracowali w ramach grup roboczych w zakresie ochrony, planowania i wdrażania zielonej infrastruktury i rozwiązań opartych na zasobach przyrody (NBS - Nature Based Solutions).

W Sieci Miast Zielonych uczestniczą przedstawiciele miast: Gdańsk, Kostrzyn nad Odrą, Lublin, Międzyrzec Podlaski, Racibórz, Ruda Śląska, Słupsk, Uniejów, Żory oraz Żyrardów. Partnerska Inicjatywa Miast (PIM) jest jednym z projektów strategicznych zaproponowanych w krajowej Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju - kluczowym dokumencie w zakresie kształtowania polityki państwa w okresie średnio i długookresowym. PIM finansowany jest przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Partnerem merytorycznym projektu jest Bank Światowy.

Celem Sieci Zielone Miasta jest wspieranie miast uczestniczących w projekcie we wdrażaniu rozwiązań na rzecz klimatu, przyczynianie się do zwiększenia odporności miast na ekstremalne zjawiska pogodowe jak huragany, deszcze nawalne, powodzie i susze oraz odpowiadanie na wyzwania społeczne i środowiskowe. PIM realizowany jest w grupach tematycznych, w skład których wchodzi po dwóch przedstawicieli każdego miasta (zespół projektowy). Zadaniem każdego uczestnika Sieci podczas cyklicznych warsztatów jest wypracowanie konkretnych rozwiązań dotyczących zrównoważonego i zintegrowanego rozwoju miasta w zakresie tematycznym Sieci, zaś podsumowaniem spotkań i wypracowanych rozwiązań będzie dokument Miejska Inicjatywa Działania (MID).

Autor: (um), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności7 lutego 202309:14

Raport 998. Wypadek w Owsiszczach. Kobieta trafiła do szpitala

Raport 998. Wypadek w Owsiszczach. Kobieta trafiła do szpitala - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Dwa zdarzenia odnotowali podczas poniedziałkowej służby strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP. Najpoważniejsze z nich miało miejsce w Owsiszczach przy ulicy Wydale, gdzie zderzyły się dwa samochody osobowe.

red., fot. Czytelnik
Aktualności6 lutego 202310:07

Raciborskie murale kosztowały ponad 112 tys. zł. W planie dwa kolejne

Raciborskie murale kosztowały ponad 112 tys. zł. W planie dwa kolejne - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
39
red., fot. arch. portalu/FB Dawid Wacławczyk wiceprezydent R-rza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.01.2023
30 stycznia 202318:51

Nasz Racibórz 27.01.2023

Nasz Racibórz 20.01.2023
23 stycznia 202309:54

Nasz Racibórz 20.01.2023

Nasz Racibórz 13.01.2023
18 stycznia 202322:57

Nasz Racibórz 13.01.2023

Nasz Racibórz 06.01.2023
8 stycznia 202316:08

Nasz Racibórz 06.01.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.