Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności24 sierpnia 202218:44

Miało być centrum dziecka od Eko-Okien. Może być raciborskie osiedle na wzgórzu

Miało być centrum dziecka od Eko-Okien. Może być raciborskie osiedle na wzgórzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

W czerwcu rok temu głośno było o powiatowym centrum dziecka przy Gamowskiej. Dziś już wiadomo, że spółka z Kornic tworzy je przy Różanym Pałacu w Krzyżanowicach. Na działce przy Gamowskiej powiat widzi osiedle mieszkaniowe.

Plan sprzed roku był taki. Eko-Okna zadeklarowały, że na powiatowej działce przy szpitalu zbudują nowoczesne centrum, przekażą je za darmo powiatowi, a Starostwo zapewni organizację i finansowanie jednostki. - Na czas realizacji inwestycji Powiat Raciborski przekaże prawo do dysponowania nieruchomością gruntową na cele budowlane na rzecz spółki Eko-Okna S.A. - napisano w uchwale.

Entuzjazm w powiecie szybko minął. Przeliczono bowiem koszty i ryzyka związane z zapewnieniem finansowania oraz obsady kadrowej. - Eko-Okna chciały dać mercedesa, ale powiat nie miał pieniędzy na ubezpieczenie i serwis - zobrazowano problem. Nieoficjalnie.

W listopadzie zarząd powiatu uznał, że nie jest w stanie "podjąć wiążących decyzji w przedmiotowej sprawie", a tłem były zmiany zaproponowane przez spółkę, która chciała realizować zadanie przez swoją fundację. Uchwała Rady Powiatu mówiła tymczasem o współpracy ze spółką. Sprawa stanęła w martwym punkcie. Czytaj: Był entuzjazm, są wątpliwości i pytanie, co dalej z powiatowym centrum dziecka Eko-Okien.

Projekt dla Gamowskiej ostatecznie upadł. Spółka z Kornic postanowiła zrealizować swoje zamierzenie w krzyżanowickim Różanym Pałacu razem z siostrami franciszkankami. Radni powiatowi mają głosować nad uchyleniem uchwały o współpracy z Eko-Oknami.

Wciąż aktualna jest natomiast sprzedaż działki, na której miało stanąć centrum. W zamierzeniu miały ją nabyć Eko-Okna albo fundacja. Pierwszy przetarg za cenę 1,13 mln zł zakończył się niepowodzeniem. Drugi ogłoszono w lipcu tego roku, ale już z ceną 1,95 mln zł. Przetarg odbędzie się 20 października 2022 r.

Starostwu zależy na sprzedaży, bo rosną koszty obsługi zadłużenia, utrzymania powiatowych placówek, m.in. ogrzewania, oraz inwestycji w szpitalu. Budżet samorządu przy pl. Okrzei potrzebuje pieniędzy jak kania dżdżu. 

Działka o powierzchni 1,2616 ha stanowi nieruchomość gruntową niezabudowaną położoną w bezpośrednim sąsiedztwie lecznicy. W planie przestrzennym przeznaczona jest pod tereny zabudowy usług publicznych. Dopuszcza się przeznaczenie uzupełniające dla usług, zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej i jednorodzinnej oraz dróg wewnętrznych i parkingów.

By zachęcić inwestorów, powiat pokazał dziś wizualizacje możliwego zagospodarowania działki. Przedstawiają cztery różne możliwe warianty zagospodarowania terenu, zgodne z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Przykładowe koncepcje zagospodarowania terenu to:

- zabudowa wielorodzinna,
- zabudowa jednorodzinna,
- zabudowa usługowa medyczna,
- zabudowa usługowa – budynek medyczny/budynek edukacji.

W takiej też kolejności można je obejrzeć w galerii.

grka_hajduka

grka

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności30 marca 202315:58

Największy na świecie dzwon budowała firma z okolic Raciborza [FOTO i WIDEO]

Największy na świecie dzwon budowała firma z okolic Raciborza [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Jak dotąd jego wyjątkowe brzmienie miało szansę usłyszeć zaledwie kilkanaście osób. To polscy ludwisarze, odlewnicy i specjaliści w zakresie akustyki i automatyki dzwonów – twórcy największego kołysanego dzwonu na świecie, noszącego nazwę Vox Patris. Premierowo, dla nieograniczonego grona słuchaczy i widzów, 55-tonowy Głos Ojca rozbrzmi w Wielkanocną Niedzielę.

materiał nadesłany
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport29 marca 202319:00

Na marzenia nigdy nie jest za późno

Na marzenia nigdy nie jest za późno - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

We współczesnym świecie dyscyplin sportowych jest bardzo wiele. Jedną z nich jest golf. I choć na pierwszy rzut oka wydaje się on dyscypliną raczej nie dla każdego, to przy bliższym poznaniu dużo zyskuje. Przekonał się o tym pochodzący z Bolesławia, a obecnie mieszkający w Ocicach, Krzysztof Tomaszek (na zdj.), który postanowił podzielić się z nami historią tego, jak został golfistą.

(greh), fot. archiwum K. Tomaszka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności29 marca 202317:06

Gmina Rudnik skarży się na drogi. Radny Mikołajczyk interpeluje

Gmina Rudnik skarży się na drogi. Radny Mikołajczyk interpeluje - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
18
Powiat:

Radny powiatowy PiS nie krył żalu do starosty, że w tej kadencji nic się nie dzieje wokół drogi Brzeźnica-Ligota Książęca. - To porażka zarządu, katastrofa - podsumował, składając obszerną interpelację.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Kultura i edukacja30 marca 202322:03

Świat techniki i innowacji. Drzwi otwarte w Mechaniku [FOTO]

Świat techniki i innowacji. Drzwi otwarte w Mechaniku [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Politechnika nad Odrą ma już w Raciborzu ugruntowaną markę. Swoje miejsce znajdą tu ścisłe umysły, nastawione na nowe technologie, otwarte na współpracę zagraniczną.

Marta Wawoczny
Aktualności30 marca 202307:59

Parada 2022 udana dla Zary

Parada 2022 udana dla Zary - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany
Kultura i edukacja30 marca 202322:20

Biznes, logistyka i reklama w historycznych murach. Dni Otwarte w Ekonomiku

Biznes, logistyka i reklama w historycznych murach. Dni Otwarte w Ekonomiku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Już dwa stulecia młodzi ludzie zdobywają wiedzę w murach dawnego klasztoru dominikanek. Tradycje Królewskiego Ewangelickiego Gimnazjum kontynuuje Ekonomik. Dni otwarte poprzedziło otrzymanie akredytacji programu Erasmus+.

Marta Wawoczny
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 24.03.2023
23 marca 202320:30

Nasz Racibórz 24.03.2023

Nasz Racibórz 17.03.2023
16 marca 202320:30

Nasz Racibórz 17.03.2023

Nasz Racibórz 10.03.2023
10 marca 202308:25

Nasz Racibórz 10.03.2023

Nasz Racibórz 03.03.2023
10 marca 202308:24

Nasz Racibórz 03.03.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.