Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności18 sierpnia 202208:25

Pałac w Sławikowie zyska drugie życie?

Pałac w Sławikowie zyska drugie życie? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Rudnik:

Zespół pałacowo-parkowy w Sławikowie należący do gminy Rudnik to jedno z najciekawszych i tajemniczych miejsc zabytkowych naszego regionu. Ze względu na skomplikowane dzieje, niestety również jedno z najbardziej zniszczonych. Pojawiła się jednak szansa na to, by sytuację zmienić, tak by pałac przestał niszczeć i zyskał drugie życie.

Dokładna data powstania pałacu nie jest znana. Przyjmuje się, że najstarsza jego cześć powstała w drugiej połowie XVIII w., zaś w połowie kolejnego stulecia pałac został rozbudowany. Powstało m.in. neogotyckie mauzoleum, zaś cały obiekt wybudowano w stylu eklektycznym, łączącym różne style architektoniczne. Na przestrzeni wieków pałac wielokrotnie zmieniał właścicieli. Do 1945 r. należał do rodziny Eikstedt. Pod koniec II wojny światowej stacjonowali w nim żołnierze Wechrmachtu. Został uszkodzony podczas walk. Po wojnie uszkodzony pałac w zasadzie pozostał bez opieki, wobec czego został rozszabrowany i popadł w ruinę. Komuna zaszkodziła mu nawet bardziej niż wojenna pożoga. Niewiele zmieniło się po upadku PRL-u. Od 1989 r. pałac należał do Agencji Nieruchomości Rolnych, która w 1999 roku sprzedała go prywatnym inwestorom. Ci jednak nie zdołali odnowić pałacu i ostatecznie przekazali go gminie Rudnik. Ta próbowała znaleźć inwestora, ale do sprzedaży nie doszło i obecnie gmina stara się zabezpieczać pałac przed dalszą degradacją. Powstał nawet plan na przywrócenie zespołowi pałacowo-parkowemu przynajmniej części dawnej świetności.

I temu też tematowi, a konkretnie przygotowaniom do opracowania projektu budowlanego, poświęcone zostało spotkanie, do którego z inicjatywy senator Ewy Gawędy doszło 11 sierpnia w Urzędzie Gminy w Rudniku z udziałem Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Pana Łukasza Konarzewskiego. Oprócz niego i wspomnianej senator Gawędy, w spotkaniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele firmy projektowej Stekra oraz wójt Gminy Rudnik Piotr Rybka. Spotkanie było poniekąd pokłosiem wcześniejszej wizyty senator Ewy Gawędy i Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Łukasza Konarzewskiego, do której doszło w Sławikowie na początku lutego tego roku. Już wtedy padła z ich strony zapowiedź pomocy w ratowaniu m.in. pałacu w Sławikowie.

Gmina Rudnik chce wykorzystać pałac w Sławikowie do utworzenia miejsca spotkań dla mieszkańców gminy i turystów spoza gminy. Planuje w ruinach pałacu wykonać podesty i tarasy, które ułatwiałyby zwiedzanie obiektu. Takie udogodnienia miałyby powstać również w pałacowej oranżerii, choć gmina nie wyklucza również jej odbudowy i uczynienia z niej miejsca, w którym mogłyby się odbywać wydarzenia kulturalne. Ponadto gmina chce wyremontować mauzoleum, które ma stać się miejscem organizacji koncertów. Przed remontem planowane jest przeprowadzenie badań georadarem w celu odnalezienia miejsc pochówku właścicieli pałacu. Ponadto planowana jest odbudowa pomieszczeń browaru, zaś park ma stać się docelowo centrum plenerowej fotografii w gminie Rudnik. Gmina chce też wyremontować spichlerz i wykonać w nim sanitariaty. Złożyła już wniosek o wymianę pokrycia dachowego.

Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków zaznaczył, że w pierwszej kolejności należy jednak przede wszystkim wykonać kompleksową ekspertyzę oraz badanie murów (wraz z ich zadaszeniem), po to by zatrzymać dalszą degradację murów. Bo właśnie niszczenie murów jest dziś największą zmorą nękającą pałac. Z wnioskiem o dofinansowanie odpowiedniej ekspertyzy i wykonanie badań gmina może się zwrócić do Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Należy również wykonać projekt zabezpieczenia przed dalszą degradacją oranżerii. Docelowo Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków Łukasz Konarzewski, ale również senator Ewa Gawęda są zwolennikami odbudowy ruin pałacu wraz z oranżerią. - W pełni popieram plany odbudowy ruin. To ogromne zadanie, na które konieczne będzie pozyskanie środków, ale wierzę, że możliwe do zrealizowania. Przede wszystkim jednak w pierwszej kolejności należy wykonać prace związane z badaniami a następnie trzeba zabezpieczyć mury, by nie ulegały dalszej degradacji - mówi senator Ewa Gawęda.

Na spotkaniu ustalono więc następującą kolejność działań: najpierw wykonanie ekspertyzy dotyczącej stanu technicznego wraz z wnioskami dotyczącymi zabezpieczenia ruin; następnie zabezpieczenie ruin wraz z wszelkimi pozwoleniami; na końcu zaś projekt odbudowy pałacu z wszelkimi pozwoleniami. Firma Stekra zobowiązała się, że do połowy września prześle ofertę na ekspertyzę, badania i opracowanie dokumentacji. Z kolei po jej otrzymaniu Gmina Rudnik zwróci się do Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z wnioskiem o zabezpieczenie środków na wykonanie ekspertyzy, badań i wszelkiej innej dokumentacji. Co ciekawe i ważne, wstępne plany dotyczące pałacu i parku znane są już w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - Temat został również przedstawiony wicepremierowi, ministrowi kultury i dziedzictwa narodowego Piotrowi Glińskiemu - podkreśla senator Ewa Gawęda.

Autor: Materiał nadesłany, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności30 marca 202315:58

Największy na świecie dzwon budowała firma z okolic Raciborza [FOTO i WIDEO]

Największy na świecie dzwon budowała firma z okolic Raciborza [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Jak dotąd jego wyjątkowe brzmienie miało szansę usłyszeć zaledwie kilkanaście osób. To polscy ludwisarze, odlewnicy i specjaliści w zakresie akustyki i automatyki dzwonów – twórcy największego kołysanego dzwonu na świecie, noszącego nazwę Vox Patris. Premierowo, dla nieograniczonego grona słuchaczy i widzów, 55-tonowy Głos Ojca rozbrzmi w Wielkanocną Niedzielę.

materiał nadesłany
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport29 marca 202319:00

Na marzenia nigdy nie jest za późno

Na marzenia nigdy nie jest za późno - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

We współczesnym świecie dyscyplin sportowych jest bardzo wiele. Jedną z nich jest golf. I choć na pierwszy rzut oka wydaje się on dyscypliną raczej nie dla każdego, to przy bliższym poznaniu dużo zyskuje. Przekonał się o tym pochodzący z Bolesławia, a obecnie mieszkający w Ocicach, Krzysztof Tomaszek (na zdj.), który postanowił podzielić się z nami historią tego, jak został golfistą.

(greh), fot. archiwum K. Tomaszka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności29 marca 202317:06

Gmina Rudnik skarży się na drogi. Radny Mikołajczyk interpeluje

Gmina Rudnik skarży się na drogi. Radny Mikołajczyk interpeluje - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
25
Powiat:

Radny powiatowy PiS nie krył żalu do starosty, że w tej kadencji nic się nie dzieje wokół drogi Brzeźnica-Ligota Książęca. - To porażka zarządu, katastrofa - podsumował, składając obszerną interpelację.

red.
Aktualności30 marca 202313:08

Kto zaśmiecił Suminę? Zdjęcia czytelnika

Kto zaśmiecił Suminę? Zdjęcia czytelnika - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
7
materiał nadesłany
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności30 marca 202313:39

Nowe narkotyki, nowe zagrożenia

Nowe narkotyki, nowe zagrożenia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
KPP Racibórz
Reklama
Kultura i edukacja30 marca 202322:03

Świat techniki i innowacji. Drzwi otwarte w Mechaniku [FOTO]

Świat techniki i innowacji. Drzwi otwarte w Mechaniku [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Politechnika nad Odrą ma już w Raciborzu ugruntowaną markę. Swoje miejsce znajdą tu ścisłe umysły, nastawione na nowe technologie, otwarte na współpracę zagraniczną.

Marta Wawoczny
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 24.03.2023
23 marca 202320:30

Nasz Racibórz 24.03.2023

Nasz Racibórz 17.03.2023
16 marca 202320:30

Nasz Racibórz 17.03.2023

Nasz Racibórz 10.03.2023
10 marca 202308:25

Nasz Racibórz 10.03.2023

Nasz Racibórz 03.03.2023
10 marca 202308:24

Nasz Racibórz 03.03.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.