Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności3 sierpnia 202208:36

Prezydent zapewnia. Nie ma planów wygaszenia schroniska dla zwierząt na Ostrogu

Prezydent zapewnia. Nie ma planów wygaszenia schroniska dla zwierząt na Ostrogu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
11
Reklama
Racibórz:

To oficjalne stanowisko prezydenta Dariusza Polowego w odpowiedzi na pytania radnego Michała Kuligi.

- Wiele osób, którym zdarzyło się odwiedzić schronisko w ostatnich miesiącach opowiadało, że dzieje się tam "coś dziwnego". Schronisko zawsze pękało w szwach, a zwierząt było (niestety) dużo. Kiedy mnie zdarzało się tam wcześniej bywać, psów było około setki, bardzo dużo było również kotów. Obecnie od lat nie było tak mało zwierząt. Z czego ta sytuacja wynika? Czy są problemy z przyjmowaniem zwierząt? Zastanawiająco mała ich liczba nie jest powodem do zadowolenia, bo przecież bezdomność zwierząt nie zmalała, a adopcja na tyle nie wzrosła. Chyba, że jest odwrotnie? - czytamy w interpelacji radnego Michała Kuligi do prezydenta.

Potem jest seria pytań: co jest powodem takiej zmiany w funkcjonowaniu schroniska; z iloma gminami placówka ma obecnie podpisane umowy na przyjmowanie bezdomnych zwierząt; czy schronisko jest przygotowywane do wygaszenia; czy jest plan zmiany podmiotu prowadzącego schronisko; jaka jest zapowiedziana przez Prezydenta Miasta nowa koncepcja funkcjonowania raciborskiego schroniska?

- Celem Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Raciborzu, działającego na podstawie aktualnie obowiązujących aktów prawa oraz umów zawartych z poszczególnymi gminami, jest opieka nad zwierzętami oraz zapobieganie bezdomności zwierząt. Do zakresu prac schroniska wpływających na minimalizację ilości tam przebywających zwierząt należy m.in. obligatoryjna sterylizacja i kastracja zwierząt w schronisku przez uprawnionego lekarza weterynarii, a także przeprowadzana akcja sterylizacji i kastracji wolnożyjących kotów z terenu miasta, poszukiwanie właścicieli dla bezdomnych zwierząt poprzez prowadzenie strony internetowej oraz inne akcje propagujące adopcje. Ponadto współpracujący ze schroniskiem wolontariusze na bieżąco poszukują nowych właścicieli dla pupili przebywających w schronisku. Wszystkie zwierzęta adoptowane przez mieszkańców Raciborza poddane są zabiegowi iniekcji, co również zapobiega ich powrotom. Można także zauważyć coraz większą świadomość społeczeństwa w sprawach problemu bezdomności zwierząt, co pozytywnie wpływa na ich adopcję - czytamy w odpowiedzi na główne pytanie.

Są też kolejne odpowiedzi:
- Schronisko dla bezdomnych zwierząt, funkcjonujące w strukturze Przedsiębiorstwa Komunalnego Sp. z o.o. w Raciborzu w roku 2022 r. podpisało umowę z 15 gminami, w tym
z gminą Racibórz;
- Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Raciborzu nie jest przygotowywane do wygaszenia;
- Na chwilę obecną nie istnieje plan zmiany podmiotu prowadzącego Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Raciborzu;
- Podstawowym celem Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Raciborzu jest stworzenie przebywającym tam zwierzętom oraz odwiedzającym go mieszkańcom miejsca najbardziej przyjaznego, a także dostosowanie Schroniska do wymagań określonych w Rozporządzeniu z dnia 20 stycznia 2022 r. w sprawie wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia schronisk dla zwierząt mającego obowiązywać z dniem 01 stycznia 2023 r.

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (11)

Gość (IP: 46.204.*.118) 3 sierpnia 202208:56
Należy wprowadzić obowiązkowe opłaty za psy i ich chipowanie.Wtedy nie będzie darmowej bezdomności.A właściciela charta,który go trzyma na 3 piętrze i nie ma go kto wyprowadzać,bym ukarał za znęcanie się nad zwierzęciem.
Gość (IP: 37.120.*.157) 3 sierpnia 202211:54
Radny Kuliga kolejny raz stracił okazję aby siedzieć cicho.
Gość (IP: 217.138.*.70) 3 sierpnia 202211:59
Wystarczy porównać aktualne warunki i aktualne zaangażowanie pracowników i wolontariuszy do tego co było kiedyś i wszystko jasne. Nasze schronisko działa bardzo dobrze, oczywiście szkoda że mimo wszystko musi istnieć, bo nie wszyscy ludzie są odpowiedzialni wobec zwierząt.
Gość (IP: 83.26.*.72) 3 sierpnia 202213:04
To ciezka praca pracowników i wolontariuszy robia akcje na mieście ogłaszają na fejsie zachęcają do adopcji . Chyba dobrze tobione są zabiegi kastracji i sterylizacji. To też swojerobi . Ktoś szuka na siłę rozgłosu po co róbmy wspólnie vos dobrego dla zwierząt będzie ich mniej w schroniskach. Czy to że schronisko jest przepełnione to dobrze? Chyba nie skoro zwierzat jest mniej to dobrze znaczy to że są ludzie którzy wiedzą co robić żeby zwierzęta znalazły dom
Gość (IP: 46.204.*.110) 3 sierpnia 202209:34
A skąd pan radny wie, że "bezdomność nie zmalała a adopcja nie wzrosła" - czyżby przeanalizował odpowiednie dane?? Tylko się cieszyć, że "schronisko nie pęka w szwach". Schronisko mocno "wyszło do ludzi" - są akcje na rynku, gdzie można poznać pieski i adoptować. Wcześniej nic takiego nie robiono. Ale raban trzeba robić panie radny....
Reklama
Gość (IP: 45.151.*.201) 3 sierpnia 202209:40
Takich akcje z pieskami ze schroniska powinny być cykliczne.
Gość (IP: 217.138.*.76) 3 sierpnia 202212:06
Mimo że ni specjalnie lubię urzędników, to jednak w tym przypadku współczuję im i prezydentowi że zgodniez prawem muszą odpowiadać na najbardziej bzdurne pytania radnych.
Gość (IP: 83.7.*.4) 3 sierpnia 202210:49
Oczywiście że bezdomność nie zmalała, wszystkie schroniska w okolicy są pełne, a prezydent wie tyle co mu prezes powie.
Gość (IP: 5.173.*.115) 3 sierpnia 202221:12
Też mi temat do dyskusji...cieszcie się że jest mniej zwierząt...ci co mają domy to owszem pies jak najbardziej mile widziany ale tych co trzymają psiska ogromne w blokach to ...szkoda słów!! nie zrozumie nigdy -dlaczego skazują je na "domowe więzienie"...
Gość (IP: 83.26.*.214) 3 sierpnia 202221:21
Lata temu mój syn chciał psa i z żoną poszli do schroniska na ostróg. Mamy go do dzisiaj to już 17 lat i ma się dobrze, nasz ukochany REX. Schronisko uratowało mu życie , spełnia kluczową rolę w naszym życiu moralnym , uczy nas odpowiedzialności w życiu doczesnym.
Reklama
Reklama
Gość (IP: 78.31.*.42) 5 sierpnia 202209:56
Czy prawdą jest, że koty wykastrowane z powrotem wypuszcza się na wolność? Bo jeśli tak to jest to karygodne. Kot nie jest zwierzęciem wolnozyjącym. To zwierzę domowe. Jeśli schronisko dla bezdomnych zwierząt szerzy tą bezdomność to prezes od razu powinien być zmieniony. Ktoś kto nie ma pojęcia o zwierzętach nie powinien decydować o ich losie.

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności7 sierpnia 202219:30

Miejski autobus w rowie na Ocicach [FOTO]

Miejski autobus w rowie na Ocicach [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
9
fot. FB 112 Racibórz, Czytelnicy
Reklama
Aktualności7 sierpnia 202216:34

List do redakcji: Oprócz estetyki ta inwestycja niczego nie wnosi

List do redakcji: Oprócz estetyki ta inwestycja niczego nie wnosi - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
28
Racibórz:

Takie jest zdanie naszego Czytelnika. - Według mnie, poza barierkami i oświetleniem, nic się nie zmieniło, aby poprawić bezpieczeństwo - pisze do redakcji p. Jan. Inwestycja na skrzyżowaniu Ogrodowa-Miarki-Słowackiego kosztowała ponad 642 tys. zł. Jaka jest wasza opinia w tej sprawie? Poniżej ankieta.

red.
Aktualności8 sierpnia 202209:17

Plama długa na dziewięć kilometrów. Co było przyczyną?

Plama długa na dziewięć kilometrów. Co było przyczyną? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Strażacy z Raciborza praktycznie od samego rana w akcji. Już przed godziną 6 rozpoczęli działania związane z neutralizacją sporych rozmiarów plamy, która ciągnęła się na długości ponad dziewięciu kilometrów!

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności8 sierpnia 202210:21

Raport 998. Wołanie o pomoc z balkonu przy Kossaka

Raport 998. Wołanie o pomoc z balkonu przy Kossaka - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W okresie od 5 do 8 sierpnia strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP nie mogli narzekać na brak pracy. Odnotowano bowiem dwadzieścia interwencji. Prawie połowę z nich stanowiły działania związane z usuwaniem gniazd owadów. Sprawdź szczegóły interwencji.

red., fot. grupa Racibórz 112
Aktualności7 sierpnia 202219:11

Muzyczna podróż po świecie na ryneczku w Krzanowicach

Muzyczna podróż po świecie na ryneczku w Krzanowicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

Plenerowy koncert letni na pięknie odnowionym ryneczku w Krzanowicach zgromadził sporą publiczność.

(waw)
Reklama
Reklama
Aktualności7 sierpnia 202219:41

Milion złotych dla pałacu w Sławikowie w zasięgu ręki. Pomóżcie je zdobyć!

Milion złotych dla pałacu w Sławikowie w zasięgu ręki. Pomóżcie je zdobyć! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Rudnik:

- Mamy ogromną prośbę, abyście przyłączyli się do zabawy - konkursu, w którym możemy zdobyć 1 000 000 złotych na zabezpieczenie naszej perły architektury - apeluje fundacja Gniazdo, która opiekuje się zabytkiem.

red.
Reklama
Aktualności7 sierpnia 202216:12

Papież polskiej ornitologii na Łężczoku. Rezerwat z dużą szansą na status parku narodowego [WIDEO]

Papież polskiej ornitologii na Łężczoku. Rezerwat z dużą szansą na status parku narodowego [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

- Rezerwat zasługuje na najwyższą formę ochrony, czyli park narodowy – przekonuje dr Andrzej Grzegorz Kruszewicz, polski ornitolog, podróżnik, dyrektor warszawskiego zoo, autor i tłumacz wielu publikacji z zakresu ornitologii. Wczoraj i dziś gościł na ziemi raciborskiej.

red.
Aktualności7 sierpnia 202208:49

Widoki dawnego Raciborza na wystawie w Muzeum

Widoki dawnego Raciborza na wystawie w Muzeum - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Muzeum w Raciborzu
Kultura i edukacja7 sierpnia 202221:46

Od Claptona przez Whitney Houston po Bruno Marsa - Joanna Skowyra&Przyjaciele w parku M. Roth

Od Claptona przez Whitney Houston po Bruno Marsa - Joanna Skowyra&Przyjaciele w parku M. Roth - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Utalentowana raciborska wokalistka jazzowa, instruktor śpiewu i emisji głosu w Raciborskim Centrum Kultury, występująca ostatnio na raciborskich scenach z Silesian Jazz Daughters, tym razem solo podczas letniego koncertu RCK.

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Styl życia7 sierpnia 202209:37

Raciborskie dzieje zapisane w pocztówkach – zawrotna kariera pewnego ujęcia

Raciborskie dzieje zapisane w pocztówkach – zawrotna kariera pewnego ujęcia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

Widok na dzisiejszą ulicę Kościuszki na wysokości skrzyżowania z ul. Wandy i Rostka był na przełomie XIX i XX wieku wykorzystywany przez wielu wydawców i to na różne, artystyczne sposoby. Pokazuje jednak niezbyt reprezentacyjny fragment miasta, wtedy i dziś. Dlaczego więc zrobił taką karierę?

Grzegorz Wawoczny
Aktualności8 sierpnia 202212:58

Zmarł związany z Raciborzem wybitny tenor prof. Eugeniusz Sąsiadek

Zmarł związany z Raciborzem wybitny tenor prof. Eugeniusz Sąsiadek - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Prof. Eugeniusz Sąsiadek (na zdj. z lewej), nim związał się ze stolicą Dolnego Śląska mieszkał w Raciborzu, w kamienicy przy Staszica. Wspólnie ze swym przyjacielem i kolegą ze szkolnej ławy, Stanisławem Gałońskim, odwiedził po raz ostatni Racibórz w 2015 roku. Uczestniczyli wówczas w jubileuszu 70-lecia I LO.

red.
Reklama
Sport8 sierpnia 202208:33

Klub Siatkarski Racibórz z nowym trenerem

Klub Siatkarski Racibórz z nowym trenerem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. (greh), fot. FB/Klub Siatkarski Racibórz
Aktualności8 sierpnia 202209:30

Pożar ścierniska w Czechach. Polscy strażacy na ratunek

Pożar ścierniska w Czechach. Polscy strażacy na ratunek - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Zdarzenie miało miejsce w piątek, 5 sierpnia. Ze zgłoszenia wynikało, że w rejonie Rudyszwałdu doszło do silnego zadymienia.

red., fot. Janusz Tlon
Reklama
Reklama
Sport7 sierpnia 202220:14

Wakacje w kajaku – czyli spływ wieczorową porą z Raciborza do Dziergowic

Wakacje w kajaku – czyli spływ wieczorową porą z Raciborza do Dziergowic - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W ramach akcji Wakacje w powiecie Powiatowe Centrum Sportu z Raciborza zaprosiło już trzeci raz miłośników wodnej rekreacji na spływ kajakowy na trasie Racibórz – Dziergowice.

materiał nadesłany - Powiatowe Centrum Sportu
Reklama
Kultura i edukacja7 sierpnia 202220:26

Wystrzałowe wakacje w Tworkowie z PCS

Wystrzałowe wakacje w Tworkowie z PCS - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany/PCS
Aktualności8 sierpnia 202210:21

11. odsłona Narodowego Czytania 2022 niebawem na zamku

11. odsłona Narodowego Czytania 2022 niebawem na zamku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Zamek Piastowski, fot. arch.
Reklama
Reklama
Sport7 sierpnia 202214:53

Łucznictwo i dart. Ćwicz celność z PCS

Łucznictwo i dart. Ćwicz celność z PCS - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. (greh), fot. pexels.com/vedanti
Reklama
Biznes8 sierpnia 202210:15

Ruszył nabór na misję gospodarczą do Egiptu

Ruszył nabór na misję gospodarczą do Egiptu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał partnera
Aktualności8 sierpnia 202218:38

Teatr absurdu na schodach raciborskiej biblioteki

Teatr absurdu na schodach raciborskiej biblioteki - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Biblioteka Racibórz
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Aktualności9 sierpnia 202205:20

Będą szukać talentów przy zamkowej studni

Będą szukać talentów przy zamkowej studni - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Materiał nadesłany
Aktualności9 sierpnia 202205:25

Tkalnia Kietrz zaprasza na retro party

Tkalnia Kietrz zaprasza na retro party - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Materiał nadesłany, fot. pexels.com/Victoria Borodinova
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 29.07.2022
29 lipca 202210:47

Nasz Racibórz 29.07.2022

Nasz Racibórz 22.07.2022
29 lipca 202210:46

Nasz Racibórz 22.07.2022

Nasz Racibórz 15.07.2022
14 lipca 202221:04

Nasz Racibórz 15.07.2022

Nasz Racibórz 08.07.2022
14 lipca 202219:50

Nasz Racibórz 08.07.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.