Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności28 lipca 202210:01

Dowalanie Ruskim. Kolejny akt wandalizmu na cmentarzu przy Odrostradzie

Dowalanie Ruskim. Kolejny akt wandalizmu na cmentarzu przy Odrostradzie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
Reklama
Racibórz:

Wandale przychodzą tu albo z młotem, albo z puszką sprayu, albo płachtą, na której napisano "Okupanci". Pomnik na cmentarzu żołnierzy sowieckich to już dyżurne miejsce okazywania sprzeciwu wobec Rosji. Niedawno z pomnika zdjęto tablicę, bo znów ktoś spaskudził ją farbą.

Cmentarz żołnierzy sowieckich przy ul. Reymonta, w miejscu dawnego parku miejskiego podarowanego raciborzanom przez fabrykanta cygar Domsa, znajduje się pod opieką ratusza. Przez lata, 31 marca, przychodzili tu uczniowie, działacze partyjni i przedstawiciele władz, by złożyć hołd - jak brzmiał napis - oswobodzicielom.

W 1990 r. historycy przestali mówić o wyzwoleniu Raciborza w 1945 r., przyjmując formułę "zakończenia walk" o niemieckich wówczas Ratibor. Radziecki komendant przekazał miasto Polakom 12 maja, niestety celowo spalone i rozgrabione.

Mit wyzwoleńczej misji Armii Czerwonej na późniejszych tzw. Ziemiach Odzyskanych wzmacniano w czasach PRL-u na tyle mocno, że jeszcze długie lata po 1990 r. raciborscy działacze lewicy przychodzili tu z kwiatkami, powtarzając podczas przemówień propagandowe bzdury i brednie. Dziś nikt już nie zapala tu zniczy.

30 marca 2001 r., na spotkaniu w Urzędzie Miasta z udziałem przedstawicieli władz, mniejszości niemieckiej oraz lokalnych historyków i kombatantów, dzień 31 marca ustanowiono oficjalnie Dniem Zakończenia Walk o Racibórz. Jednocześnie zdecydowano, że 9 maja będzie Dniem powrotu Raciborza do Polski. Od lat władze jednak nie świętują powrotu Raciborza do polskiej Macierzy.

31 marca 2012 r. grupa podpisująca się jako delegaci z Raciborza powiesiła na pomniku płótno z napisem "okupanci". - Płótno z napisem okupant przywiesiliśmy w dniu 31 III 2012 r. na pomniku armii sowieckiej po to, by domagać się usunięcia monumentu wstydu z Raciborza. Dość już udawania, że czekiści z Kremla byli naszymi wybawcami - tłumaczyli naszej redakcji "delegaci z Raciborza".

Czytaj: Tak będzie ze wszystkimi! Sowieckie zbrodnie w Raciborzu 1945 r.

- To nie wyzwoliciele, lecz brutalni najeźdźcy są uczczeni tym pomnikiem hańby. Wypędzili okupanta hitlerowskiego, lecz sami byli nie lepszym okupantem - szczególnie tu, na ziemi śląskiej, traktowanej jako zdobycz na III Rzeszy, rabowali, gwałcili i niszczyli bez opamiętania. Stalin dokonał swojej zemsty za klęskę 1920 roku, mordując Polaków jeszcze przed II wojną światową, wkraczając Armią Czerwoną 17 września do Polski, a następnie niszcząc Polskę podczas rzekomego wyzwolenia. I oto Stalin mści się na nas ponownie - niewiedzą polskich obywateli, przyzwyczajeniem do pomników najbardziej zbrodniczej ideologii: komunizmu. Nie odmawiamy pochówku żołnierzom armii sowieckiej. Oni sami szli często przed karabinami NKWD, gotowego strzelać im w plecy. Sprzeciwiamy się jednak pomnikom i miejscom pamięci, wykorzystywanym do czczenia II okupacji. Obelisk jest częścią cmentarza, lecz umieszczony na nim napis: "swoim oswobodzicielom" obnaża ignorancję Polaków, obraża ofiary komunizmu. Ten pomnik trzeba usunąć, wraz z napisem, jak najprędzej. Polska zasługuje na wolność, prawdę i upamiętnianie prawdziwych bohaterów - wyjaśniali.

W 2014 r. Prezydium Rady Ochrony Pamięci i Męczeństwa przeznaczyło 23 tys. złotych na prace renowacyjno-remontowe pomnika głównego z zastąpieniem godła ZSRR, sierpa i młota, symbolem gwiazdy oraz nowym napisem odnoszącym się bezpośrednio do pochowanych żołnierzy. Napis brzmi teraz: "Na tym cmentarzu spoczywa 295 oficerów i żołnierzy Armii Czerwonej, poległych w 1945 r. Cześć ich pamięci". Estetyczną formę obelisku obłożonego kamiennymi płytami zastąpiono czymś co przypomina coś na kształt rakiety po termomodernizacji.

Jeszcze w tym samym 2014 r., w maju, nieznani sprawcy rozbili trzy tablice na pomniku. Zareagował rosyjski MSZ. Ówczesny rzecznik resortu Aleksandr Łukaszewicz poinformował, że do "aktu wandalizmu doszło w nocy z 18 na 19 maja; na pomniku zostały rozbite tablice".

- W związku z incydentem ambasada Rosji w Warszawie i konsulat generalny w Krakowie skierowały protesty do polskich władz centralnych i lokalnych, żądając podjęcia wszelkich niezbędnych działań w celu wyjaśnienia okoliczności zdarzenia oraz ustalenia i ukarania winnych - przekazał polskim mediom Łukaszewicz.

Spokój trwał pięć lat. W marcu 2019 r. na pomniku pojawiły się niewybredne rysunki. Zbezczeszczono dwa groby. - Były tam rysunki i obraźliwe napisy - informował rzecznik policji, kom. Mirosław Szymański. Policja wykonała dokumentację i powiadomiła Urząd Miasta. Gmina natychmiast zleciła usunięcie malunków. Niestety, konieczne było częściowe skucie tynku. O sprawie powiadomiono polski MSZ.

Co znajdowało się na pomniku i grobach? - Przejeżdżając dziś rano koło tego pomnika zauważyłem, że został on ponownie zbezczeszczony - u jego podstawy jakiś niewątpliwy "patryjota" wymalował dużego fallusa - powiadomił nas w wówczas jeden z Czytelników.

Wczoraj, 27.07., czytelnik powiadomił nas, że z pomnika zdjęto tablicę. Jak wyjaśnia rzeczniczka raciborskiego magistratu, Lucyna Siwek, nieznani sprawcy pomalowali ją farbą. Konieczne było czyszczenie. Po jego zakończeniu wróci na swoje miejsce.

W galerii archiwalne zdjęcia dewastacji od 2012 r.

Autor: (waw), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (3)

Gość (IP: 5.252.*.188) 3 sierpnia 202208:57
Powinniśmy przywrócić dawny kształt pomnika, ze starymi symbolami, ze starymi płytami. Teraz wygląda to fatalnie "rakieta po termomodernizacji". Ten pomnik to nie wstyd Raciborzan itd. to jest element historii. Wystarczyło dodać plastikową tabliczkę z boku, że pomnik ten postawił okupant i pokazywać dzieciom ze szkoły jak przez lata działała propaganda rosyjska. Niszczenie historii to najgorsza rzecz.
Gość (IP: 195.66.*.10) 3 sierpnia 202213:24
już robią z nas onuce euroukrainców i szkopów......

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności7 sierpnia 202219:30

Miejski autobus w rowie na Ocicach [FOTO]

Miejski autobus w rowie na Ocicach [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
9
fot. FB 112 Racibórz, Czytelnicy
Reklama
Aktualności7 sierpnia 202216:34

List do redakcji: Oprócz estetyki ta inwestycja niczego nie wnosi

List do redakcji: Oprócz estetyki ta inwestycja niczego nie wnosi - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
28
Racibórz:

Takie jest zdanie naszego Czytelnika. - Według mnie, poza barierkami i oświetleniem, nic się nie zmieniło, aby poprawić bezpieczeństwo - pisze do redakcji p. Jan. Inwestycja na skrzyżowaniu Ogrodowa-Miarki-Słowackiego kosztowała ponad 642 tys. zł. Jaka jest wasza opinia w tej sprawie? Poniżej ankieta.

red.
Aktualności8 sierpnia 202209:17

Plama długa na dziewięć kilometrów. Co było przyczyną?

Plama długa na dziewięć kilometrów. Co było przyczyną? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Strażacy z Raciborza praktycznie od samego rana w akcji. Już przed godziną 6 rozpoczęli działania związane z neutralizacją sporych rozmiarów plamy, która ciągnęła się na długości ponad dziewięciu kilometrów!

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności8 sierpnia 202210:21

Raport 998. Wołanie o pomoc z balkonu przy Kossaka

Raport 998. Wołanie o pomoc z balkonu przy Kossaka - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W okresie od 5 do 8 sierpnia strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP nie mogli narzekać na brak pracy. Odnotowano bowiem dwadzieścia interwencji. Prawie połowę z nich stanowiły działania związane z usuwaniem gniazd owadów. Sprawdź szczegóły interwencji.

red., fot. grupa Racibórz 112
Aktualności7 sierpnia 202219:11

Muzyczna podróż po świecie na ryneczku w Krzanowicach

Muzyczna podróż po świecie na ryneczku w Krzanowicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

Plenerowy koncert letni na pięknie odnowionym ryneczku w Krzanowicach zgromadził sporą publiczność.

(waw)
Reklama
Reklama
Aktualności7 sierpnia 202219:41

Milion złotych dla pałacu w Sławikowie w zasięgu ręki. Pomóżcie je zdobyć!

Milion złotych dla pałacu w Sławikowie w zasięgu ręki. Pomóżcie je zdobyć! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Rudnik:

- Mamy ogromną prośbę, abyście przyłączyli się do zabawy - konkursu, w którym możemy zdobyć 1 000 000 złotych na zabezpieczenie naszej perły architektury - apeluje fundacja Gniazdo, która opiekuje się zabytkiem.

red.
Reklama
Aktualności7 sierpnia 202216:12

Papież polskiej ornitologii na Łężczoku. Rezerwat z dużą szansą na status parku narodowego [WIDEO]

Papież polskiej ornitologii na Łężczoku. Rezerwat z dużą szansą na status parku narodowego [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

- Rezerwat zasługuje na najwyższą formę ochrony, czyli park narodowy – przekonuje dr Andrzej Grzegorz Kruszewicz, polski ornitolog, podróżnik, dyrektor warszawskiego zoo, autor i tłumacz wielu publikacji z zakresu ornitologii. Wczoraj i dziś gościł na ziemi raciborskiej.

red.
Aktualności7 sierpnia 202208:49

Widoki dawnego Raciborza na wystawie w Muzeum

Widoki dawnego Raciborza na wystawie w Muzeum - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Muzeum w Raciborzu
Kultura i edukacja7 sierpnia 202221:46

Od Claptona przez Whitney Houston po Bruno Marsa - Joanna Skowyra&Przyjaciele w parku M. Roth

Od Claptona przez Whitney Houston po Bruno Marsa - Joanna Skowyra&Przyjaciele w parku M. Roth - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Utalentowana raciborska wokalistka jazzowa, instruktor śpiewu i emisji głosu w Raciborskim Centrum Kultury, występująca ostatnio na raciborskich scenach z Silesian Jazz Daughters, tym razem solo podczas letniego koncertu RCK.

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Styl życia7 sierpnia 202209:37

Raciborskie dzieje zapisane w pocztówkach – zawrotna kariera pewnego ujęcia

Raciborskie dzieje zapisane w pocztówkach – zawrotna kariera pewnego ujęcia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

Widok na dzisiejszą ulicę Kościuszki na wysokości skrzyżowania z ul. Wandy i Rostka był na przełomie XIX i XX wieku wykorzystywany przez wielu wydawców i to na różne, artystyczne sposoby. Pokazuje jednak niezbyt reprezentacyjny fragment miasta, wtedy i dziś. Dlaczego więc zrobił taką karierę?

Grzegorz Wawoczny
Aktualności8 sierpnia 202212:58

Zmarł związany z Raciborzem wybitny tenor prof. Eugeniusz Sąsiadek

Zmarł związany z Raciborzem wybitny tenor prof. Eugeniusz Sąsiadek - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Prof. Eugeniusz Sąsiadek (na zdj. z lewej), nim związał się ze stolicą Dolnego Śląska mieszkał w Raciborzu, w kamienicy przy Staszica. Wspólnie ze swym przyjacielem i kolegą ze szkolnej ławy, Stanisławem Gałońskim, odwiedził po raz ostatni Racibórz w 2015 roku. Uczestniczyli wówczas w jubileuszu 70-lecia I LO.

red.
Reklama
Sport8 sierpnia 202208:33

Klub Siatkarski Racibórz z nowym trenerem

Klub Siatkarski Racibórz z nowym trenerem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. (greh), fot. FB/Klub Siatkarski Racibórz
Aktualności8 sierpnia 202209:30

Pożar ścierniska w Czechach. Polscy strażacy na ratunek

Pożar ścierniska w Czechach. Polscy strażacy na ratunek - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Zdarzenie miało miejsce w piątek, 5 sierpnia. Ze zgłoszenia wynikało, że w rejonie Rudyszwałdu doszło do silnego zadymienia.

red., fot. Janusz Tlon
Reklama
Reklama
Sport7 sierpnia 202220:14

Wakacje w kajaku – czyli spływ wieczorową porą z Raciborza do Dziergowic

Wakacje w kajaku – czyli spływ wieczorową porą z Raciborza do Dziergowic - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W ramach akcji Wakacje w powiecie Powiatowe Centrum Sportu z Raciborza zaprosiło już trzeci raz miłośników wodnej rekreacji na spływ kajakowy na trasie Racibórz – Dziergowice.

materiał nadesłany - Powiatowe Centrum Sportu
Reklama
Kultura i edukacja7 sierpnia 202220:26

Wystrzałowe wakacje w Tworkowie z PCS

Wystrzałowe wakacje w Tworkowie z PCS - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany/PCS
Aktualności8 sierpnia 202210:21

11. odsłona Narodowego Czytania 2022 niebawem na zamku

11. odsłona Narodowego Czytania 2022 niebawem na zamku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Zamek Piastowski, fot. arch.
Reklama
Reklama
Sport7 sierpnia 202214:53

Łucznictwo i dart. Ćwicz celność z PCS

Łucznictwo i dart. Ćwicz celność z PCS - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. (greh), fot. pexels.com/vedanti
Reklama
Biznes8 sierpnia 202210:15

Ruszył nabór na misję gospodarczą do Egiptu

Ruszył nabór na misję gospodarczą do Egiptu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał partnera
Aktualności8 sierpnia 202218:38

Teatr absurdu na schodach raciborskiej biblioteki

Teatr absurdu na schodach raciborskiej biblioteki - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Biblioteka Racibórz
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Aktualności9 sierpnia 202205:20

Będą szukać talentów przy zamkowej studni

Będą szukać talentów przy zamkowej studni - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Materiał nadesłany
Aktualności9 sierpnia 202205:25

Tkalnia Kietrz zaprasza na retro party

Tkalnia Kietrz zaprasza na retro party - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Materiał nadesłany, fot. pexels.com/Victoria Borodinova
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 29.07.2022
29 lipca 202210:47

Nasz Racibórz 29.07.2022

Nasz Racibórz 22.07.2022
29 lipca 202210:46

Nasz Racibórz 22.07.2022

Nasz Racibórz 15.07.2022
14 lipca 202221:04

Nasz Racibórz 15.07.2022

Nasz Racibórz 08.07.2022
14 lipca 202219:50

Nasz Racibórz 08.07.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.