Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności29 czerwca 202222:00

Prezydent Raciborza bez absolutorium i wotum zaufania

Prezydent Raciborza bez absolutorium i wotum zaufania - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Po blisko czterech godzinach dyskusji o raporcie na temat stanu miasta i budżetu za 2021 r. Dariusz Polowy już trzeci raz nie otrzymał od radnych wotum zaufania. Tym razem jednak nie udzielono mu także absolutorium z wykonania budżetu.

Przeciwko były rządzące w Radzie Miasta kluby Razem dla Raciborza oraz Radni Niezależni Michała Fity, za prezydencki klub RSS Nasze Miasto oraz Magdalena Kusy. Każda ze stron wymieniała argumenty - opozycja mówiła m.in. o niezagospodarowanym placu Długosza i zwróceniu pieniędzy na gotowy projekt przebudowy, braku inwestycji mieszkaniowych, opieszałościach przy inwestycjach (lodowisko, tężnia na Ostrogu, boisko ze sztuczną nawierzchnią), braku dialogu, kłopotach finansowych Unii Racibórz, zaniechaniu kupna terenu przy Odpoczynkowej, czy sprzedaniu żwirowni, stronach prezydencka z kolei m.in. o nowym żłobku, niskiej cenie za śmieci, punkcie selektywnej zbiórki odpadów, termomodernizacjach budynków, doświetlaniu przejść dla pieszych, łąkach kwietnych, hotelach dla owadów, windzie przy ratuszu, remontach dróg (m.in. Bojanowska, Anny, Cecylii), muralach, czy strefie odkrywania aktywności wyobraźni.

Co do wielu działań był spór, po czyjej stronie są zasługi. Strona prezydencka mówiła, że oddano dwa bloki przy Łąkowej, opozycja, że budowę zaczął M. Lenk, a D. Polowy tylko dokończył, rozdał klucze i na tym skończyło się inwestowanie w mieszkania. Ratusz pochwalił się lewobrzeżnymi bulwarami, dodając, że to lepsze rozwiązanie niż planowana przez Lenka przebudowa pl. Długosza. Lenk się obruszył, tłumacząc, że bezpodstawnie zdeprecjonowano jego projekt z powodu słynnej kafejki i pralni. Mówił, że zasady finansowania wymagały wpisania tych zadań, projekt na bulwary powstał za jego kadencji, a Polowy tylko z niego skorzystał, ratując część pieniędzy zwróconych z pl. Długosza. Radni prezydenta wzmiankowali o nowej obwodnicy i remoncie drogi Rybnika, ale to inwestycja wojewódzka, a nie miejska. Po stronie urzędu jest przygotowanie budowy kolejnych odcinków z nowym mostem na Uldze. Strona prezydencka zaliczyła do sukcesów sprzedaż terenów inwestycyjnych, m.in. przy 1 Maja, ale opozycja przypomniała, że działki przygotowano i sprzedaż rozpoczęto za czasów M. Lenka. Polowy – jak mówiono - nie stworzył więc nic nowego, a dokończył dzieło poprzednika.

Zgodność była w zasadzie tylko co do jednego - pozytywnie odebrano bogaty kalendarz imprez kulturalnych, które zresztą skwapliwie wymieniała radna Anna Wacławczyk, żona odpowiedzialnego za kulturę wiceprezydenta Wacławczyka, nieobecnego na sesji. Co do turystyki jednomyślności już nie było, bo radny Fica uznał, że Wacławczyk przypisał sobie zasługi związane ze szlakiem retro.

Blisko cztery godziny dyskusji (od 18.09 do 21.55), argumenty za i przeciw, długie wystąpienie wiceprezydenta Koniecznego, który przedstawiał kontrargumenty do stanowiska komisji rewizyjnej w sprawie nieudzielenia absolutorium, uznając je za "czysto polityczne". Główny bohater sesji, prezydent Dariusz Polowy, przedstawił raport o stanie miasta, ale i tak częściej wypowiadał się Konieczny, szczegółowo przygotowany do dyskusji. Prezydent jednak podziękował za to, że się odbyła i ostrzegł, że wypowiedziane na sesjach słowa sugerujące działania niezgodne z prawem powinny być kierowane do odpowiednich organów.

Ostatecznie tak głosowano: Wotum zaufania
ZA: Fiołka Leon, Kusy Magdalena, Łęski Jarosław, Ronin Anna, Tomaszewska Zuzanna, Wacławczyk Anna
PRZECIW: Białuska Irena, Czerner Marian, Fica Marcin, Henek-Wypior Justyna, Klima Piotr, Kuliga Michał, Lenk Mirosław, Łomnicki Dawid, Mainusz Henryk, Poznakowska Justyna, Rycka Paweł, Szukalska Anna, Szukalski Michał, Wyglenda Eugeniusz
WSTRZYMALI SIĘ: Klimaszewska Krystyna, Kobylak Zygmunt, Nowacka Ludmiła

Zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu za 2021 rok
ZA: Fiołka Leon, Klimaszewska Krystyna, Kobylak Zygmunt, Kusy Magdalena, Łęski Jarosław, Nowacka Ludmiła, Ronin Anna, Tomaszewska Zuzanna, Wacławczyk Anna
PRZECIW: Białuska Irena, Czerner Marian, Fica Marcin, Henek-Wypior Justyna, Klima Piotr, Kuliga Michał, Lenk Mirosław, Łomnicki Dawid, Mainusz Henryk, Poznakowska Justyna, Rycka Paweł, Szukalska Anna, Szukalski Michał, Wyglenda Eugeniusz

Udzielenie absolutorium tytułu wykonania budżetu za 2021 rok
ZA: Fiołka Leon, Kusy Magdalena, Łęski Jarosław, Ronin Anna, Tomaszewska Zuzanna, Wacławczyk Anna
PRZECIW: Białuska Irena, Czerner Marian, Fica Marcin, Henek-Wypior Justyna, Klima Piotr, Kuliga Michał, Lenk Mirosław, Łomnicki Dawid, Mainusz Henryk, Poznakowska Justyna, Rycka Paweł, Szukalska Anna, Szukalski Michał, Wyglenda Eugeniusz
WSTRZYMALI SIĘ: Klimaszewska Krystyna, Kobylak Zygmunt, Nowacka Ludmiła

Konsekwencje nieudzielenia absolutorium
Art. 28a. [Absolutorium. Referendum w sprawie odwołania wójta z powodu nieudzielenia absolutorium]
1. Uchwała rady gminy w sprawie nieudzielenia wójtowi absolutorium, podjęta po upływie 9 miesięcy od dnia wyboru wójta i nie później niż na 9 miesięcy przed zakończeniem kadencji, jest równoznaczna z podjęciem inicjatywy przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania wójta. Przed podjęciem uchwały w sprawie udzielenia wójtowi absolutorium rada gminy zapoznaje się z wnioskiem i opinią, o których mowa w art. 18a ust. 3.
2. Uchwałę w sprawie absolutorium rada gminy podejmuje bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady gminy.
3. Rada gminy może podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania wójta z przyczyny określonej w ust. 1 na sesji zwołanej nie wcześniej niż po upływie 14 dni od dnia podjęcia uchwały w sprawie nieudzielenia wójtowi absolutorium.
4. Przed podjęciem uchwały, o której mowa w ust. 3, rada gminy zapoznaje się z opinią regionalnej izby obrachunkowej w sprawie uchwały rady gminy o nieudzieleniu wójtowi absolutorium oraz wysłuchuje wyjaśnień wójta.
5. Uchwałę, o której mowa w ust. 3, rada gminy podejmuje bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady, w głosowaniu imiennym.

Ilekroć w ustawie jest mowa o wójcie, należy przez to rozumieć także burmistrza oraz prezydenta miasta.

Autor: (waw), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności10 sierpnia 202209:03

Raport 998. Iskra z sieci możliwą przyczyną groźnego pożaru w Raciborzu

Raport 998. Iskra z sieci możliwą przyczyną groźnego pożaru w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
Powiat:

Doszło do zaprószenia ognia w uprawach. Ogień strawił zboże na pniu. Dzięki szybkiej interwencji strażaków udało się ograniczyć straty.

red., fot. poglądowe/arch. OSP Krzyżanowice
Reklama
Aktualności11 sierpnia 202221:31

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dodatku węglowym

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dodatku węglowym - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
red., fot. pixabay.com/Salamandern
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności11 sierpnia 202219:12

Druhowie z Kobyli przesiedli się do nowego wozu [FOTO]

Druhowie z Kobyli przesiedli się do nowego wozu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kornowac:

W remizie parkuje już dobrze wyposażony ciężki Jelcz 415 rocznik 1992. Jednostka musiała przebudować wjazd do garażu. Wóz dziś, 11 sierpnia, tuż po północy wyjechał do akcji gaszenia pożaru garażu przy ul. Głównej.

red.
Reklama
Aktualności12 sierpnia 202209:14

Raport 998. Dym z transformatora przy Ogrodowej [FOTO]

Raport 998. Dym z transformatora przy Ogrodowej [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Sześć zdarzeń odnotowali strażacy z PSP Racibórz w trakcie minionej służby. Połowę z nich stanowiło usuwanie skutków nawałnicy, jaka przeszła czwartkowym popołudniem nad powiatem. Odnotowano także zadymienie przy Ogrodowej oraz zdarzenie drogowe przy Opawskiej. Sprawdź szczegóły.

red., fot. Filip Sulski
Sport12 sierpnia 202205:58

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 29.07.2022
29 lipca 202210:47

Nasz Racibórz 29.07.2022

Nasz Racibórz 22.07.2022
29 lipca 202210:46

Nasz Racibórz 22.07.2022

Nasz Racibórz 15.07.2022
14 lipca 202221:04

Nasz Racibórz 15.07.2022

Nasz Racibórz 08.07.2022
14 lipca 202219:50

Nasz Racibórz 08.07.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.