Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności26 czerwca 202209:29

Cuda i dziwy na plaży w Łubowicach [FOTO]

Cuda i dziwy na plaży w Łubowicach [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Rudnik:

Sołectwo w gminie Rudnik postanowiło wykorzystać piękny nadodrzański teren na organizację I Nocy Świętojańskiej.

- Zgodnie z legendą Noc Świętojańska ma moc czarodziejską. Zwyczaje i obrzędy kultywowane w tę noc miały na celu zapewnienie zdrowia i urodzaju. W trakcie tej najkrótszej nocy w roku palono ogniska wokół których tańczono i urządzano zabawy. Gospodynie rzucały do ognia zioła (bylicę, szałwię, krwawnik i inne), by zapewnić ochronę oraz urodzaj. Skakanie przez ogniska i tańce wokół nich miały oczyszczać, chronić przed złymi urokami i chorobami.

Takie zabawy i obrzędy postanowiły przywrócić nad Odrę dziewczęta z Młodzieżowej Rady Sołeckiej w Łubowicach. Zaprosiły mieszkańców Łubowic nad Odrę na plażę w piątkowy wieczór, 24 czerwca, i przygotowały dla nich mnóstwo zabawnych propozycji. Mieszkańcy zaproszenie przyjęli i pod postacią elfów, magów, rusałek, wróżek i innych stworzeń nad Odrę zawitali. Przybrane w wianki dziewczęta witały gości magiczną lipą, która zebrana do 24 czerwca ma zapewnić ochronę przed piorunami.

Zaś maluchy witane były „robakami złowionymi świeżo z Odry”. Nieodłącznym elementem obchodów jest poszukiwanie kwiatu paproci, który zakwita tylko w tę jedną szczególną noc, a znalazcy zapewnia szczęście i bogactwo. Na plaży w Łubowicach zakwitły aż trzy paprocie, a ich znalazcom życzymy by wierzenia się sprawdziły. Najbardziej znaną wróżbą jest puszczanie zielnych wianków na wodzie. Niektóre osoby przyniosły wianki z sobą, inne uplotły je na miejscu. Jeśli wianek popłynął w dal i nie utonął symbolizował dziewczętom szczęście w miłości, u nas żaden wianek nie utonął.

Gdy pogasły ostatnie ognie, na ziemię schodzą podobno złe duchy, dlatego na rozżarzone węgle obecni rzucali szałwię, dziewannę i bylicę. Ich zapach rozchodzący się po okolicach rozpędził wszelkie zło. Ognisko zapalone było blisko wody. Świętujący bawili się dookoła ognia. Skok przez ognisko ma odpędzać złe moce oraz chronić przed chorobami i zapewniać pomyślność. W Łubowicach skoków przez ognisko nie było, ale było coś innego: przechodzenie przez poszczególne ogniki symbolizujące kolejne miesiące w roku, odważnych nie brakowało. Kolejną tradycją Nocy Świętojańskiej jest wróżebne zamoczenie się wodą w tę noc. Po Nocy Świętojańskiej można się już bezpiecznie kąpać w zbiornikach wodnych. Wszyscy obecni na plaży zostali wodą z Odry schlapani przez dobrą wróżkę. Można było odczytać swoją przyszłość z tajemniczych kamieni run. Nad wzmocnieniem wszystkich wróżb czuwały wróżki, które magicznym pyłem ze swoich skrzydeł oprószyły zebranych nad Odrą gości. Dzieci mogły się przekonać o znaczeniu powiedzenia „pisać jak kura pazurem”, bo naprawdę pisały swoje imię kurzą łapką. Było pieczenie pianek marshmallows na ognisku, były czekoladowe serca, był konkurs jedzenia pączka z gwizdaniem.

Powitanie lata to święto radości, pełne zabawy, wróżb i magii. I właśnie tak ten wieczór spędziliśmy: na świetnej zabawie w bardzo przyjemnej atmosferze, w uroczym miejscu nad rzeką przy ognisku. Teraz pozostaje tylko czekać na szczęście i bogactwo, które obiecują obrzędy Nocy Świętojańskiej.

Relacja Ewa Porwal, zdjęcia: Tomasz Urbisz, Brygida Szula, Adam Porwal, więcej ujęć na lubowice.pl

Autor: red., źródło: lubowice.pl, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności10 sierpnia 202209:03

Raport 998. Iskra z sieci możliwą przyczyną groźnego pożaru w Raciborzu

Raport 998. Iskra z sieci możliwą przyczyną groźnego pożaru w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
Powiat:

Doszło do zaprószenia ognia w uprawach. Ogień strawił zboże na pniu. Dzięki szybkiej interwencji strażaków udało się ograniczyć straty.

red., fot. poglądowe/arch. OSP Krzyżanowice
Reklama
Aktualności11 sierpnia 202221:31

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dodatku węglowym

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dodatku węglowym - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
red., fot. pixabay.com/Salamandern
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności11 sierpnia 202219:12

Druhowie z Kobyli przesiedli się do nowego wozu [FOTO]

Druhowie z Kobyli przesiedli się do nowego wozu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kornowac:

W remizie parkuje już dobrze wyposażony ciężki Jelcz 415 rocznik 1992. Jednostka musiała przebudować wjazd do garażu. Wóz dziś, 11 sierpnia, tuż po północy wyjechał do akcji gaszenia pożaru garażu przy ul. Głównej.

red.
Reklama
Aktualności12 sierpnia 202209:14

Raport 998. Dym z transformatora przy Ogrodowej [FOTO]

Raport 998. Dym z transformatora przy Ogrodowej [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Sześć zdarzeń odnotowali strażacy z PSP Racibórz w trakcie minionej służby. Połowę z nich stanowiło usuwanie skutków nawałnicy, jaka przeszła czwartkowym popołudniem nad powiatem. Odnotowano także zadymienie przy Ogrodowej oraz zdarzenie drogowe przy Opawskiej. Sprawdź szczegóły.

red., fot. Filip Sulski
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 29.07.2022
29 lipca 202210:47

Nasz Racibórz 29.07.2022

Nasz Racibórz 22.07.2022
29 lipca 202210:46

Nasz Racibórz 22.07.2022

Nasz Racibórz 15.07.2022
14 lipca 202221:04

Nasz Racibórz 15.07.2022

Nasz Racibórz 08.07.2022
14 lipca 202219:50

Nasz Racibórz 08.07.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.