Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności30 maja 202209:24

Z redakcyjnej poczty. Strażacy pokazali, że mały most jest potrzebny

Z redakcyjnej poczty. Strażacy pokazali, że mały most jest potrzebny - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

- W ten weekend UM Racibórz ze smakiem otworzył lewobrzeżne bulwary dla mieszkańców. Kolejny etap oswajania miasta z rzeką mamy za sobą. Mam na myśli oswajania z akcentem turystyczno-relaksacyjnym Odry. O powodziach w mieście już powinniśmy zapomnieć - tak przynajmniej mówią politycy - pisze Artur Wierzbicki, radny powiatowy Platformy Obywatelskiej.

Tymczasowy most pontonowy postawiony przed uroczystością przez strażaków [od red. ochotników z Opolszczyzny] bardzo mnie ucieszył. Umożliwił przejście na prawobrzeżne bulwary i udowodnił potrzebę takiej inwestycji. Pontonowy most niekoniecznie jest oczekiwany. Warto pochylić się nad takim, pod którym zmieszczą się małe łodzie motorowe WOPR lub kajaki.

Zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny na rzece Odrze trochę przemodelował nam bieg rzeki. Większość wody rzecznej przepływa teraz kanałem Ulga, niż przez koryto rzeki w mieście. Za jakiś czas ktoś pewnie wpadnie na pomysł, by miejski odcinek nazwać Starą Odrą, a tym samym kanał Ulga zostanie ochrzczony mianem: Odra. Przyjedzie telewizja i postawi się jakiś pomnik. Pieśń (niedalekiej) przyszłości.

Wrócę do tej Odry między bulwarami i koło Zamku Piastowskiego w Raciborzu. W 2013 roku za sprawą stowarzyszenia Nasze Miasto pojawiły się pomysły na ożywienie centrum miasta. Jeden z panów architektów, którego nazwiska teraz nie wspomnę, przedstawił wizję spinacza łączącego starówkę z zamkiem. Tym spinaczem miał być most rowerowo-pieszy nad Odrą, który łączył wały na wysokości pomnika Matki Polki i zamku. Super pomysł.

Słowa to jedno, a obrazek dla urzędnika, który ma dać zgodę na budowę. to drugie. Nie należałem do tego stowarzyszenia, ale potrafiłem zwizualizować pomysł, który był pokazany w mediach. Między wałami mamy około 100 metrów w linii ciągłej. Duże wyzwanie inżynierskie. W każdym razie o nowym moście mówiono jeszcze zanim skrystalizowały się pomysły na bulwary.

Stosunkowo niedawno, miasto zleciło "Opracowanie koncepcji budowy kładki pieszo-rowerowej nad rzeką Odrą" o długości kładki 90 m. Około roku 2019 przedstawiłem też koncepcję, aby kładka rowerowo-piesza połączyła tylko powstałe bulwary po obu stronach rzeki i przechodziła nisko w międzywale.

Inżyniersko podchodząc do zagadnienia, był pomysł na "spinacz", potem powstały koncepcje, projekty i na tym się skończyło, bo drogo. Jest jeszcze jedna ścieżka rozwiązywania problemów technicznych: prowizoryczne rozwiązania. Rozwiązania, które w tani sposób rozwiązują jakiś problem i sprawdzają potrzeby. Właśnie, ktoś podczas otwarcia lewobrzeżnych bulwarów wpadł na pomysł, by połączyć dwa brzegi mostem pontonowym. Super pomysł.

W sobotę i w niedzielę most pontonowy stał się hitem. Masy ludzkie przechodziły nim. Były też panie na szpilach i kobiety z wózkami dziecięcymi. Mały most obronił się. Jest potrzebny! Wiem, że teren należy do agencji rządowej Wody Polskie. Bez nich nic się zrobi. Jednak proponuję łaskawym okiem spojrzeć na koncepcję małej kładki, która połączy brzegi oddalone od siebie o 30 metrów, na poziomie bulwarów. Most, pod którym, zmieszczą się jednostki pływające, które do tej pory tu pływały. Kajaki. Pływadła. Łodzie podwodne. Kto je tam zliczy?

Miało być 90 metrów, a może być 30 metrów. Wychodzi, że inwestycja tańsza o 60%. Będzie jeszcze tańsza, bo duża kładka potrzebuje podparcia na swojej długości. Przęsła z fundamentem to znaczny koszt inwestycji. Można powiedzieć, że mała kładka podczas powodzi będzie przeszkodą podwodną dla łodzi ratunkowych. Można tak powiedzieć, ale powódź nie powinna się już zdarzyć. Przypomnę, że mamy zbiornik, który nieraz był uroczyście otwierany.

Zresztą lekka konstrukcja kładki może być demontowana. Powodzie rzeczne są sygnalizowane przez naturę. Wspaniałe bulwary powinny być połączone na wysokości poziomu bulwarów, a nie gdzieś wysoko na linii wałów. Wygląda, że opieszałość urzędniczo-finansowa od 2013 roku wyszła na dobre. Mamy bulwary, potężny zbiornik przeciwpowodziowy i strażaków, co pokazali ciekawe rozwiązanie.

Pomysłów na "spinacze" lewego i prawego brzegu rzeki było wiele. Ja do swojego się nie przywiązałem. Jednak może warto zrewidować podejście do wielkich inwestycji, kiedy most pontonowy położony na wodzie już bardzo ułatwia życie mieszkańcom. Z przekąsem powiem, że Zamek Piastowski przez chwilę był bliżej centrum miasta, a może to centrum miasta było bliżej zamku.

Kto ma postawić most? Nie przesadzam. Dla ułatwienia tej kwestii napiszę, że inwestor przecina wstęgi przed obiektywami kamer i nadaje nazwę inwestycji.

Z mostu skorzystają mieszkańcy, turyści, wyborcy i sprytni inwestorzy. Piszę to, by też pomysł na małą kładkę brać pod uwagę przy rozmowach z Wodami Polskimi.

Autor: materiał nadesłany/Artur Wierzbicki, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności14 sierpnia 202209:47

Masy błota po ulewach w Raciborzu i Pawłowie

Masy błota po ulewach w Raciborzu i Pawłowie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
10
red., fot. Filip Sulski, OSP Pawłów
Reklama
Aktualności13 sierpnia 202213:08

Polska 2050 krytykuje premiera, wojewodę i władze Raciborza

Polska 2050 krytykuje premiera, wojewodę i władze Raciborza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
38
Racibórz:

Polska 2050 zorganizowała serię konferencji poświęconych katastrofie ekologicznej na Odrze. Dziś jej działacze mówili o tym na bulwarach nadodrzańskich w Raciborzu.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności14 sierpnia 202212:47

Ogórki omy Hildy spod Raciborza z prestiżową nagrodą

Ogórki omy Hildy spod Raciborza z prestiżową nagrodą - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/Zagroda na Pograniczu
Sport13 sierpnia 202215:10

Unia Racibórz pokonała MKS Lędziny w swoim debiucie w IV lidze

Unia Racibórz pokonała MKS Lędziny w swoim debiucie w IV lidze - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Ruszyły rozgrywki sezonu 2022/2023 w IV lidze. W jednym z sobotnich meczów naprzeciw siebie stanęli dwaj beniaminkowie: Unia Racibórz i MKS Lędziny.

red.
Aktualności13 sierpnia 202220:06

Pietrowice Wielkie polubiły klimat Dzikiego Zachodu [FOTO i WIDEO]

Pietrowice Wielkie polubiły klimat Dzikiego Zachodu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pietrowice Wielkie:

Piknik country to nowa pietrowicka impreza, która chce się wpisać w kalendarz wydarzeń w tutejszym centrum społeczno-kulturalnym.

red.
Reklama
Reklama
Sport13 sierpnia 202221:40

Klasa okręgowa. Nędza ma patent na Jejkowice i pomogła Damianowi [FOTO]

Klasa okręgowa. Nędza ma patent na Jejkowice i pomogła Damianowi [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Nędza:

Na boiska wybiegli także piłkarze klasy okręgowej. W meczu I kolejki rozgrywanym w Nędzy miejscowy LKS podejmował jejkowicką Jedność i zbierał pieniądze na pomoc Damianowi.

red.
Reklama
Aktualności13 sierpnia 202209:48

Pieska plaża w Raciborzu. Co się za tym kryje?

Pieska plaża w Raciborzu. Co się za tym kryje? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu/Jan Ptak
Reklama
Reklama
Sport14 sierpnia 202222:18

Derby Gminy Krzyżanowice. Tworków wciąż na tronie [FOTO]

Derby Gminy Krzyżanowice. Tworków wciąż na tronie [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Krzyżanowice:

Lepszej inauguracji sezonu dla obu ekip kibice Tworkowa i Krzyżanowic nie mogli sobie wymarzyć. Los tak zestawił terminarz III grupy klasy okręgowej, że obie drużyny spotkały się już w pierwszej kolejce.

(greh)
Reklama
Aktualności13 sierpnia 202222:05

Druhowie seniorzy z gminy Krzyżanowice wciąż sprawni w akcji

Druhowie seniorzy z gminy Krzyżanowice wciąż sprawni w akcji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

Gościnnie występujący Czesi z Piszcza (Píšť) mieli dziś, 13.08., najlepszy czas podczas zawodów strażackich oldbojów w Owsiszczach. Z jednostek gminy Krzyżanowice triumfowali seniorzy ochotnicy z Rudyszwałdu.

fot. ŁB/UG
Aktualności14 sierpnia 202217:28

Strażackie święto w Siedliskach. Kozi na tronie [FOTO i WIDEO]

Strażackie święto w Siedliskach. Kozi na tronie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kuźnia Raciborska:

Ochotnicy z Rudy Kozielskiej wystawili dziś do gminnych zawodów dwie drużyny i to się opłaciło - drugi skład o włos pokonał gospodarzy z Siedlisk, zdobywając bilet na wrześniowe zawody powiatowe i puchar kibicującego na zawodach burmistrza Pawła Machy.

red., fot. waw, Agata Bartoń, Laura Motyka-Gola
Reklama
Reklama
Sport14 sierpnia 202219:02

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Za nami pierwsza kolejka sezonu 2022/2023 na szczeblu Podokręgu Racibórz. Już od początku piłkarskich zmagań nie brakuje emocji. Sprawdź, kto udanie rozpoczął sezon, a kto zaliczył falstart.

(greh)
Reklama
Kultura i edukacja13 sierpnia 202209:27

Śląskie bez granic - egzotyczni goście zatańczą w Raciborzu

Śląskie bez granic - egzotyczni goście zatańczą w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
RCK, fot. poglądowe/pixabay.com/peterpaul13
Reklama
Reklama
Sport14 sierpnia 202222:14

B klasa. Kobylski Płomień niestraszny Ocicom [FOTO]

B klasa. Kobylski Płomień niestraszny Ocicom [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. Katarzyna Kubik
Reklama
Kultura i edukacja14 sierpnia 202222:36

Między wschodem a zachodem. Tara Gayan na bulwarach [FOTO i WIDEO]

Między wschodem a zachodem. Tara Gayan na bulwarach [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Grupę tworzy troje utalentowanych muzyków: Agnieszka Mendel, Maciej Hanusek i Michał Brańka. Zagrali pierwszy raz w Raciborzu, choć Maciej to raciborzanin, znany w naszym mieście z różnych przedsięwzięć artystycznych.

red.
Sport14 sierpnia 202222:14

Pewne zwycięstwo Naprzodu z Borucina [FOTO]

Pewne zwycięstwo Naprzodu z Borucina [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. Katarzyna Kubik
Kultura i edukacja13 sierpnia 202219:34

Raciborski Kwintet Dęty rozganiał chmury na bulwarach [FOTO i WIDEO]

Raciborski Kwintet Dęty rozganiał chmury na bulwarach [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Mimo deszczowej pogody muzycy postanowili zagrać nad Odrą przy nielicznej publiczności.

red., fot. Jan Ptak
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 29.07.2022
29 lipca 202210:47

Nasz Racibórz 29.07.2022

Nasz Racibórz 22.07.2022
29 lipca 202210:46

Nasz Racibórz 22.07.2022

Nasz Racibórz 15.07.2022
14 lipca 202221:04

Nasz Racibórz 15.07.2022

Nasz Racibórz 08.07.2022
14 lipca 202219:50

Nasz Racibórz 08.07.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.