Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności26 maja 202210:44

Śląscy pogranicznicy z Raciborza świętowali 31. rocznicę powstania formacji

Śląscy pogranicznicy z Raciborza świętowali 31. rocznicę powstania formacji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

25 maja funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej im. nadkom. Józefa Bocheńskiego w Raciborzu uroczyście obchodzili 31. rocznicę powstania Straży Granicznej.

W przeddzień uroczystości w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze Komendant Śląskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Adam Jopek, Zastępca Komendanta ŚlOSG mjr SG Grzegorz Drożyński, Kapelan Śląskiego Oddziału Straży Granicznej ks. por. SG Artur Suska oraz kadra kierownicza Śląskiego Oddziału Straży Granicznej wzięli udział w Apelu Jasnogórskim. Na wieczorną modlitwę przybyli również: Prezes Stowarzyszenia Weteranów Polskich Formacji Granicznych Waldemar Bocheński (wnuk patrona ŚlOSG), Pełnomocnik Graniczny Republiki Czeskiej na odcinku województwa morawsko-śląskiego płk Radomir Jurok oraz Dyrektor Biura Techniki i Zaopatrzenia Komendy Głównej Straży Granicznej płk SG Zbigniew Bartnicki wraz z małżonką. Obecny był także poczet ze sztandarem Śląskiego Oddziału Straży Granicznej.

Kapelan Śląskiego Oddziału SG przed cudownym Obrazem Matki Boskiej odniósł się do Roty ślubowania oraz nowej Pieśni Reprezentacyjnej SG.

- Dziś, obchodząc swoje święto w Wieczerniku Maryi – stają tu funkcjonariusze i pracownicy Straży Granicznej wraz z rodzinami – stają obecni fizycznie i duchowo. Stoją Ci co „złożonej raz przysięgi nie złamią w świecie za nic, bo już obrali drogę i los obrońcy granic”. Ci co zgodnie z rotą ślubowania służą wiernie Narodowi Polskiemu, mając zawsze na względzie interes Państwa Polskiego, stoją nieugięcie na straży niepodległości i suwerenności, strzegą nienaruszalności granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej, nawet z narażeniem życia. Pełnią tę zaszczytną służbę w całej Polsce, w Placówkach ochraniających zewnętrzną granicę Unii Europejskiej, na przejściach granicznych i na „zielonej granicy”, w Ośrodkach dla uchodźców, w Komendzie Głównej i w Oddziałach, ale również na misjach poza granicami Rzeczypospolitej, wszędzie tam realizując zadania na lądzie, wodzie, czy w powietrzu. Chcemy, jak „tarcza Rzeczpospolitej”, będąc godnymi spadkobiercami Korpusu Ochrony Pogranicza i Straży Granicznej II Rzeczypospolitej, wykonywać nasze obowiązki jak najlepiej, by „na straży czujnie trwać, Ojczyzny strzegąc bram” - powiedział podczas apelu ks. por. SG Artur Suska.

Funkcjonariusze zostali zaproszeni na wieczorną modlitwę przez Ojców Paulinów. W Kaplicy Matki Bożej modlono się m. in. o zdrowie i bezpieczną służbę funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej oraz ich rodzin.

Przed Apelem Jasnogórskim przybyli goście mieli możliwość zobaczyć wystawę pt. ,,Golgota wschodu”, która znajduje się w niedawno odrestaurowanym wnętrzu Bastionu św. Barbary. Wystawa to przede wszystkim zbiór tablic obrazujących Drogę Męczeństwa na Wschodzie. Drogę znaczącą tragediami polskich rodzin, ich bohaterstwem, a nade wszystko dowodami wierności Bogu i Ojczyźnie.

Na głównych uroczystościach, które odbyły się na terenie Komendy Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu obecni byli: przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, przedstawiciele współdziałających służb mundurowych i instytucji z terenu województwa śląskiego i opolskiego, duchowieństwa, sądownictwa i prokuratury, delegacje służb granicznych z Czech, Konsulowie Honorowi z Francji, Republiki Serbii, Kazachstanu, Bangladeszu oraz kadra kierownicza ŚlOSG. Na uroczystość przybyli także przedstawiciele kultury, uczelni wyższych, emerytowani pracownicy i funkcjonariusze ŚlOSG. Wśród gości nie zabrakło również przedstawicieli Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu oraz Zespołu Szkół Techniczno-Usługowych im. Jana Pawła II w Tarnowskich Górach w których uczniowie kształcą się w klasach mundurowych o profilu Straży Granicznej.

Gospodarzem uroczystości był Komendant Śląskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Adam Jopek, który przywitał przybyłych gości. Wzorem lat ubiegłych zaprzyjaźniona grupa wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Raciborzu wykonała hymn Polski w języku migowym. Następnie Komendant wygłosił okolicznościowe przemówienie.

Jak co roku, święto było okazją do złożenia podziękowań funkcjonariuszom oraz pracownikom za ich wzorową pracę i służbę. Wręczone zostały wyróżnienia, odznaczenia państwowe i resortowe oraz akty mianowania na kolejne stopnie służbowe w Straży Granicznej.

Podczas uroczystego apelu Medalem za Zasługi dla Straży Granicznej, który nadał Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, odznaczono 9 funkcjonariuszy Śląskiego OSG, w tym Srebrny Medal za Zasługi dla Straży Granicznej otrzymał ppłk SG Jacek Jacków. Ponadto Brązowym Medalem za Zasługi dla Straży Granicznej został odznaczony Dowódca Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu płk Wojciech Danisiewicz, Dowódca Jednostki Wojskowej AGAT płk Artur Kozłowski, Dowódca 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Tomasz Białas oraz Dyrektor ds. Infrastruktury GTL S.A. Paweł Wyra.

18 funkcjonariuszom SG oraz 5 pracownikom cywilnym, wyróżniającym się w popularyzowaniu tradycji, historii i dokonań Straży Granicznej, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji nadał Medal Trzydziestolecia Powołania Straży Granicznej, natomiast Komendant Główny Straży Granicznej nadał 12 funkcjonariuszom oddziału Odznakę Straży Granicznej.

Komendant Śląskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Adam Jopek i Zastępca Komenda Śląskiego Oddziału Straży Granicznej mjr SG Grzegorz Drożyński wręczyli 14 Medali Zasłużony dla Śląskiego Oddziału Straży Granicznej. Medal ten przyznawany jest w dowód uznania za wsparcie udzielane ŚlOSG oraz tym osobom, które w sposób wzorowy, ponadprzeciętny wykonywały obowiązki służbowe, a także przejawiały szczególną inicjatywę w służbie lub pracy.

Ponadto 3 funkcjonariuszy SG oraz 3 pracowników cywilnych zostało uhonorowanych Medalem Pamiątkowym XXX-lecia Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy Straży Granicznej. Awanse na kolejne stopnie służbowe otrzymało 73 funkcjonariuszy, w tym: 8 oficerów, 35 chorążych i 30 podoficerów.

Jednocześnie z dniem 25 maja 2022 roku Komendant Główny Straży Granicznej mianował na stanowiska Zastępców Komendanta Śląskiego Oddziału Straży Granicznej ppłk. SG Adama Kurka oraz mjr. SG Grzegorza Drożyńskiego.

Następnie głos zabrał Prezes Stowarzyszenia Weteranów Polskich Formacji Granicznych, wnuk patrona Śląskiego Oddziału Straży Granicznej Pan Waldemar Bocheński. Po okolicznościowym przemówieniu odegrana została pieśń reprezentacyjna Straży Granicznej „Na straży granic”.

Z okazji naszego święta dzisiaj w Komendzie Śląskiego Oddziału Straży Granicznej dla przybyłych gości wystąpił Zespół TUMBAO z zaprzyjaźnionego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Raciborzu. Artyści zaprezentowali fantastyczny pokaz gry na bębnach.

Ponadto goście mieli możliwość zwiedzenia koszar. Dostępna do zwiedzania była sala tradycji oraz schron. Można było również zobaczyć sprzęt pirotechniczny, transportowy, łączności i uzbrojenie używane przez Straż Graniczną w codziennej służbie.

Autor: ŚOSG Racibórz, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności30 czerwca 202212:41

Horror na Opawskiej. 39-latek z tasakiem gonił przechodnia

Horror na Opawskiej. 39-latek z tasakiem gonił przechodnia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

- Policjanci z raciborskiej prewencji zatrzymali 39-letniego mężczyznę, który mając przy sobie tasak straszył przypadkowego przechodnia, a następnie groził stróżom prawa. Teraz mieszkaniec Raciborza za swoje negatywne zachowanie może spędzić nawet 3 lata w więzieniu - informuje KPP.

KPP Racibórz
Reklama
Aktualności1 lipca 202214:42

Biskup gliwicki podpisał dekret o zmianach personalnych. Nowy proboszcz w Nędzy

Biskup gliwicki podpisał dekret o zmianach personalnych. Nowy proboszcz w Nędzy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Diecezja gliwicka obejmuje gminy Kuźnia Raciborska oraz Nędza. W parafiach dojdzie tu do kilku zmian, m.in. na urzędzie proboszcza w Nędzy. Ks. Joachim Miksa (na zdj.) przechodzi na kapłańską emeryturę.

Kuria Gliwice
Reklama
Reklama
Aktualności1 lipca 202212:11

Miasto wystawiło na sprzedaż działki na Ocicach. Cena obniżona!

Miasto wystawiło na sprzedaż działki na Ocicach. Cena obniżona! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
14
Racibórz:

Przetargi dotyczą działek gruntu położonych w Raciborzu przy ul. Greckiej i ul. Nowy Zamek.

red.
Aktualności1 lipca 202209:16

List do redakcji. Oto ulica, na której mieszka prezydent

List do redakcji. Oto ulica, na której mieszka prezydent - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
25
Racibórz:

- Szewc w dziurawych butach, a włodarz miasta na dziurawej drodze - pisze do nas Czytelnik.

list do redakcji
Reklama
Aktualności1 lipca 202209:06

Radny Rycka wezwał naczelnika oświaty do honorowej dymisji

Radny Rycka wezwał naczelnika oświaty do honorowej dymisji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
43
Racibórz:

Radny Paweł Rycka, jak podkreślił, dzieli się swoimi przemyśleniami w nawiązaniu do niedawnych wyborów w Spółdzielni Mieszkaniowej Nowoczesna.

red.
Kultura i edukacja30 czerwca 202209:35

Kino na wodzie w Kuźni Raciborskiej

Kino na wodzie w Kuźni Raciborskiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. kuzniakultury.pl
Aktualności30 czerwca 202211:42

Młodzi chcą darmowej komunikacji w Raciborzu. Jest stanowisko prezydenta

Młodzi chcą darmowej komunikacji w Raciborzu. Jest stanowisko prezydenta - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
20
Racibórz:

Prośba wystosowana przez Młodzieżową Radę Miasta trafiła wczoraj, 29.06., pod obrady Rady Miasta. Na zdj. nowa przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Olivia Kwiatkowska.

red.
Reklama
Reklama
Aktualności1 lipca 202209:08

Raport 998. Wołanie o pomoc z Katowickiej. Przypalony obiad na Rudzkiej

Raport 998. Wołanie o pomoc z Katowickiej. Przypalony obiad na Rudzkiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W trakcie czwartkowej służby strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP odnotowali osiem interwencji, jednak tylko dwa z nich mogły mieć naprawdę poważne konsekwencje. Resztę zdarzeń stanowiły zgłoszenia dotyczące gniazd owadów błonkoskrzydłych. Sprawdź szczegóły.

red., fot. poglądowe/arch. portalu
Aktualności30 czerwca 202210:03

Pancerny Dominik. Wiceprezydent na pierwszej linii frontu w starciu z opozycją

Pancerny Dominik. Wiceprezydent na pierwszej linii frontu w starciu z opozycją - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
14
Racibórz:

Odpowiedzialny za gospodarkę komunalną wiceprezydent Dominik Konieczny był w ostatnie dni frontmanem w starciu obecnej władzy w mieście z opozycją.

red.
Reklama
Aktualności30 czerwca 202209:34

AMG Railing Sp. z o.o. zatrudni kolejnych pracowników

AMG Railing Sp. z o.o. zatrudni kolejnych pracowników - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Obecnie w naszym zgranym zespole potrzebne są kolejne doświadczone i zmotywowane osoby na stanowisko: pracownik produkcji

materiał partnerski
Aktualności1 lipca 202204:46

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Aktualności1 lipca 202212:30

Kolejne zatrzymania w śledztwie dotyczącym urządzenia nielegalnych gier hazardowych

Kolejne zatrzymania w śledztwie dotyczącym urządzenia nielegalnych gier hazardowych - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach rozbili gang, którego członkowie od wielu lat zajmowali się organizowaniem nielegalnych gier hazardowych na terenie całego kraju. 

KWP Katowice
Reklama
Reklama
Aktualności1 lipca 202209:27

Stanowisko Urzędu Miasta w sprawie uszkodzeń w parku Jordanowskim

Stanowisko Urzędu Miasta w sprawie uszkodzeń w parku Jordanowskim - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Ratusz przesłał nam odpowiedź na list do redakcji z 20 czerwca jednego z rodziców, którego dziecko spadło z tzw. Tyrolki na ziemię.

red.
Aktualności30 czerwca 202212:26

Dłużnicy zalegają miejskiej kasie ponad 30 mln zł

Dłużnicy zalegają miejskiej kasie ponad 30 mln zł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
15
Racibórz:

Na wysoki poziom zobowiązań wobec gminy zwróciła uwagę Regionalna Izba Obrachunkowa. Dla opozycji to jeden z powodów, by nie udzielić prezydentowi absolutorium. Ten, ustami wiceprezydenta Dominika Koniecznego, tłumaczył, że kwotę wierzytelności udało się nieco zmniejszyć, a egzekucja pozostałej jest trudna.

red.
Reklama
Biznes30 czerwca 202220:04

Kolejny partner RAFAKO w projektach z zakresu energetyki jądrowej

Kolejny partner RAFAKO w projektach z zakresu energetyki jądrowej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
4
Racibórz:

RAFAKO S.A. i Korea Hydro & Nuclear Power Co., Ltd. podpisały porozumienie dotyczące współpracy przy realizacji projektów z zakresu energetyki jądrowej. Chodzi wspólny udział w projektach jądrowych realizowanych zarówno na terenie Polski jak i w innych krajach.

materiał prasowy spółki
Aktualności1 lipca 202210:58

Na zamku ruszył III Raciborski Festiwal Gamingowy [WIDEO]

Na zamku ruszył III Raciborski Festiwal Gamingowy [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Szesnaście drużyn z każdej gry rywalizuje na zamku o mistrzostwo 3. Raciborskiego Festiwalu Gamingowego. Wracająca po covidowej przerwie impreza ruszyła dziś przed południem. Pula nagród 30 tys. zł.

red.
Reklama
Reklama
Aktualności1 lipca 202214:55

W punkcie informacji turystycznej można odebrać paszport

W punkcie informacji turystycznej można odebrać paszport - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

To kolejna atrakcja dla tych, którzy zwiedzają miasto, a przy okazji zdobyć cenne nagrody-pamiątki.

red.
Reklama
Aktualności30 czerwca 202220:59

Wyobraźnia uwolniona. Studenci pokazali jak mogłyby wyglądać wnętrza rzuchowskiego pałacu [FOTO i WIDEO]

Wyobraźnia uwolniona. Studenci pokazali jak mogłyby wyglądać wnętrza rzuchowskiego pałacu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kornowac:

Pokoje gościnne, biura, escape room, sale do ćwiczeń, balowa a nawet kino – tak w przyszłości może być wykorzystane wnętrze pałacu w Rzuchowie, od kilku lat odnawianego przez Fundację na Rzecz Ochrony Dóbr Kultury. Dziś, 30.06., pokazano koncepcje studentów architektury raciborskiej PWSZ. Fundacja postawiła warunek, by były efektem nieskrępowanej i uwolnionej wyobraźni.

(waw)
Reklama
Reklama
Aktualności30 czerwca 202220:17

Super Nutka dla Witka Piaseckiego

Super Nutka dla Witka Piaseckiego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany/MDK
Aktualności1 lipca 202209:51

Na jeden dzień zamkną dojazd do kompostowni

Na jeden dzień zamkną dojazd do kompostowni - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. Robert Ambroziewicz
Reklama
Aktualności1 lipca 202211:36

Ruszyły prace nad raciborskim programem rewitalizacji

Ruszyły prace nad raciborskim programem rewitalizacji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
11
Racibórz:

Miasto Racibórz przystąpiło do prac nad Gminnym Programem Rewitalizacji do roku 2030 - informuje magistrat.

(um), fot. Robert Ambroziewicz
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności2 lipca 202208:11

Śląsko-Dąbrowska Solidarność ostrzega: albo zimne kaloryfery, albo 300 proc. podwyżki

Śląsko-Dąbrowska Solidarność ostrzega: albo zimne kaloryfery, albo 300 proc. podwyżki - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
7
Region:

Ujednolicone stanowisko w sprawie rozwiązań systemowych dotyczących sytuacji, w jakiej znalazł się sektor ciepłowniczy w związku z kryzysem surowcowo-energetycznym, które były tematem czerwcowego posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego odbywającego się pod przewodnictwem marszałka Jakuba Chełstowskiego, trafi pod głosowanie w ciągu kolejnych siedmiu dni.

opr. w, źródło: UMWS, fot. fot. Andrzej Grygiel
Aktualności30 czerwca 202212:01

Śniadanie z eksportem na zamku w Raciborzu

Śniadanie z eksportem na zamku w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu "Promocja gospodarcza regionu oraz działania związane z tworzeniem przyjaznych warunków do inwestowania i eksportowania", realizowanego przez Fundusz Górnośląski S.A. we współpracy z Województwem Śląskim.

Przedsiębiorczy Racibórz
Reklama
Aktualności1 lipca 202208:37

Lecisz na wakacje? Nie żartuj w ten sposób!

Lecisz na wakacje? Nie żartuj w ten sposób! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Mandat oraz zakaz wejścia na pokład samolotu to najłagodniejsza kara, jaka może spotkać autora głupich żartów i nieodpowiedzialnego zachowania się na terenie lotniska.

ŚlOSG
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 01.07.2022
1 lipca 202218:55

Nasz Racibórz 01.07.2022

Nasz Racibórz 24.06.2022
1 lipca 202218:52

Nasz Racibórz 24.06.2022

Nasz Racibórz 17.06.2022
22 czerwca 202219:38

Nasz Racibórz 17.06.2022

Nasz Racibórz 10.06.2022
22 czerwca 202219:37

Nasz Racibórz 10.06.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.