Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności24 maja 202212:17

Radna Szukalska o prezydencie Polowym: najpierw nabroi a potem się boi

Radna Szukalska o prezydencie Polowym: najpierw nabroi a potem się boi - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Nie maleję napięcie pomiędzy prezydentem Dariuszem Polowym a rządzącą większością w Radzie Miasta. Główny majowy temat sesji to spółki miejskie.

– Chciałem zauważyć, że każdego roku, od dawien dawna, materiał o spółkach był opatrzony komentarzem właściciela co do funkcjonowania w ujęciu warunków finansowo-ekonomicznych. Może niektórzy z nas czują się lepiej lub gorzej po analizie finansowej spółek, ale te informacje były przydatne dla nas. Teraz musieliśmy taką analizę przeprowadzić we własnym zakresie. Każdy może to oczywiście ocenić we własnym zakresie, ale jednoznacznie brakuje mi tych informacji jako określenia stanu przez właściciela – powiedział na rozpoczęcie dyskusji przewodniczący komisji budżetowej i finansów, były prezydent Mirosław Lenk. Na komisji gospodarki nie szczędził głosów krytycznych wobec spółki Unia Racibórz.

Do dyskusji włączyła się radna Anna Szukalska. – Czy mamy wiedzę, że prezesi będą na sesji i będą mogli udzielić odpowiedzi na pytania radnych dotyczących spółek? – dociekała. – Na tak zadanie pytanie nie jestem w stanie odpowiedzieć. To nie ja odpowiadam za zaproszenia. Wydaje mi się, że należałoby się zwrócić do kolegi obok – odpowiedział D. Konieczny, wskazując na przewodniczącego Rady Miasta, Mariana Czernera (na zdj. z radną Anną Szukalską).

- Prezydent ma tendencję, by przy większej ilości pytań radnych odpowiadać zbiorczo, nie skupiając się na szczegółach. Niestety, pojawia się w tych odpowiedziach nieprawda. Prezydent pisze, że czas na przygotowanie planów jeszcze nie minął. Jest to nieprawda. Weźmy za przykład spółkę Unia Racibórz. W roku 2020 nie miała planu, podobnie w 2021. A w roku 2022 przygotowała w maju, co jest niezgodne z przepisami. Temat Unii wydaje się niewygodny dla pana prezydenta i obawiam się, że tak to będzie wyglądało do końca kadencji. Odpowiedzi prezydenta można porównać do zachowania dziecka, które nabroi i potem boi się, by rodzice nie weszli do pokoju. Z Unią dzieje się to, czego obawiałam się na początku. Nie było planów i nie ma ich teraz. To jedynie pokazuje brak jakiegokolwiek nadzoru nad spółką. Dodatkowo spółka Unia przekroczyła już wskaźnik, który wymaga wprowadzenia planu naprawczego, a takiego nie ma – mówiła radna A. Szukalska.

Sprawozdania z działalności spółek miejskich (dokument 33 MB)

- Stanowczo dementuję pani wypowiedź. Nie jest tak, że nie ma nadzoru. Pan prezydent jest gotów zmierzyć się z problemem i przedstawić państwu niezbędne dane i informacje. Wysłano przecież pismo, że wszystkie te tematy zostaną przedstawione na sesji. Nie wszyscy radni są przecież członkami wszystkich komisji, na których omawiany jest ten temat. Apeluję jeszcze o odrobinę cierpliwości i powstrzymania się od niepotrzebnych komentarzy i epitetów w stronę prezydenta. Mówimy o dwóch dniach i myślę, że zdołają państwo wykrzesać z siebie jeszcze tyle cierpliwości. Nieprawdą jest też, że spółka pracuje bez planu. Nie napisano nigdzie, że spółka działa bez planu. Był i to o stycznia, a został jedynie zatwierdzony na majowym posiedzeniu Rady Nadzorczej – odpowiedział wiceprezydent Dominik Konieczny.

- Teraz to pan mija się z prawdą. Obecnie spółka może i ma plan, ale nie miała go w latach poprzednich, co zostało odnotowane w protokołach z posiedzeń Rady Nadzorczej. Zadajemy pewne pytania, a dostajemy wybiórcze odpowiedzi. Gdyby prezydent od początku odpowiadał, jak należy, a nie mijał się z tematem, to można byłoby tego uniknąć – odpowiedziała radna A. Szukalska.

- Właśnie tutaj powinniśmy podejmować takie dyskusje. To odpowiednie miejsce. Zapraszałem pana prezydenta do rozmowy w temacie Unii. Trzeba naprawdę usiąść i po męsku podyskutować, bo to naprawdę idzie w bardzo złym kierunku. Może ja się mylę i jest naprawdę dobrze. Unia gra w piłkę, wygrywa, jest przed awansem, czego życzę. Ale gdy otwieram bilans spółki, to włos mi się jeży. Pytałem na ostatniej sesji audytora, czy widzi jakieś zagrożenia. Wiadomo, że spółka nie ma własnego majątku, nie przynosi zysków. Czy ona ma prawo funkcjonować, gdy o jej przyszłości decyduje Rada Miasta? Czy spółka musi być narażona na taką koniunkturalność i widzimisię radnych, czy to obecnych, czy przyszłych? Audytor nie potrafił odpowiedzieć na to pytanie. Interesuje mnie jedynie, czy spółka ma szanse do istnienia na wolnym rynku? Dokumenty zostały przekazane do naszej wiadomości i wnioski są miażdżące. W tej chwili po dwóch latach mamy już ponad 400 tys. złotych straty. Można przetrzymać swoje jednostki, czy to OSiR czy inne zależne, nawet do 12 miesięcy, ale obcych kontrahentów się nie przetrzyma. Wszyscy będą naliczać odsetki i te zobowiązania będą jedynie puchły. Dla mnie to wygląda na jakąś zmowę milczenia. Spółka musiała powstać, bo musiała. Czy to jest normalne, by koszty osobowe w klubie okręgówki tyle wynosiły? Albo ją likwidujemy, albo dajemy jej jakiś majątek, czy to aquapark, czy boiska, tak by mogła działać i zarabiać. Jeśli czegoś nie zrobimy, to spółka się w tym roku przewróci. Dodatkowo, kapitał zakładowy został przejedzony już w pierwszym roku. Ja oczekuję, że prezydent na nasze wątpliwości i pytania spróbuje na sesji odpowiedzieć. Szczególnie, że te informacje nie są jeszcze zatwierdzone, ale one są raczej niewiele zmienią – mówił w sposób dość emocjonalny przewodniczący Mirosław Lenk.

- Widzimy na papierze konkretne sumy, w tym przypadku na czerwono, a mówimy, że to białe. My wymagamy jedynie odpowiedzi na pytania i rozwiania pewnych nieścisłości. Nie chcemy żadnego zaklinania rzeczywistości – dodała radna Anna Szukalska.

Do dyskusji dołączył radny Marian Czerner. – Odniósł się pan, panie prezydencie, do słów Anny Szukalskiej, że to nieładnie porównywać do dziecka. Sam prezydent porównał spółkę Unia do dziecka w początkowej fazie rozwoju. W związku z tym, jak długo będzie ten okres trwał? Jesteśmy już w przedszkolu, czy ciągle jeszcze w żłobku? Jeśli nie chcemy powiększać długu, to naprawdę powinniśmy wrócić do formy stowarzyszenia, a pieniądze z wynagrodzeń przeznaczyć na poprawę infrastruktury lub inne cele statutowe – powiedział.

Na zakończenie dyskusji przewodniczący Mirosław Lenk stwierdził, że radni mogą sobie gadać. – Sam prezes nie widzi jakiegokolwiek zagrożenia dla spółki, prócz takiego, jakim było ograniczenie meczów z udziałem publiczności. Nie widzi natomiast zagrożenia likwidacją. A ta powinna nastąpić już dawno – powiedział.

Autor: (greh), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności3 lipca 202209:37

Żar leje się z nieba, a w Raciborzu tylko mały basen. Dlaczego nie zagospodarowano żwirowni?

Żar leje się z nieba, a w Raciborzu tylko mały basen. Dlaczego nie zagospodarowano żwirowni? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
36
Racibórz:

Brick Resort - tak miał się nazywać ośrodek wypoczynkowy na Ostrogu przy Rudzkiej. Był inwestor, który obiecał wyłożyć miliony, ale prezydent nie wystawił terenu na sprzedaż. Pozostał spór i pytania, co dalej z akwenami przy nowej obwodnicy.

(waw)
Aktualności2 lipca 202223:04

Nocne zawody w Bojanowie. Przedsmak powiatowej rywalizacji [FOTO i WIDEO]

Nocne zawody w Bojanowie. Przedsmak powiatowej rywalizacji [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

Zorganizowana z okazji 100-lecia OSP Bojanów rywalizacja w bojówce dała okazję do konfrontacji pretendentów do tytułu mistrza powiatu - Samborowic, Roszkowa oraz Krzanowic. Zobaczcie wideo z bojówkami.

(waw)
Reklama
Aktualności2 lipca 202218:07

Złoty Znak Związku na 100-lecie OSP Bojanów

Złoty Znak Związku na 100-lecie OSP Bojanów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

Najwyższe wyróżnienie Związku OSP RP druhowie z gminy Krzanowice otrzymali w związku z obchodami 100-lecia swojej jednostki. Uroczysta Msza św. i uroczysta zbiórka odbyła się dziś, 2 lipca.

(waw), fot. Jan Ptak, Nina Perek
Aktualności3 lipca 202215:21

Rodzinne 40 kilometrów rowerem wokół Raciborza

Rodzinne 40 kilometrów rowerem wokół Raciborza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Na wspólną rowerową wycieczkę wokół starego miasta i zbiornika Racibórz zaprosił dziś, 3 lipca, Ośrodek Sportu i Rekreacji we współpracy z raciborskim PTTK.

Jan Ptak
Aktualności3 lipca 202208:32

Onet.pl. Racibórz słonecznym rekordzistą

Onet.pl. Racibórz słonecznym rekordzistą - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Robert Ambroziewicz
Reklama
Reklama
Aktualności3 lipca 202218:32

Gospodarze z głównym trofeum zawodów w Bieńkowicach [FOTO i WIDEO]

Gospodarze z głównym trofeum zawodów w Bieńkowicach [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

Gospodarze, czyli OSP Bieńkowice wygrała dzisiejsze XIII Międzynarodowe i XVI Powiatowo-Gminne Zawody Sikawek Konnych, uzyskując w ćwiczeniu bojowym 34,81 sek. i zdobywając puchar starosty. Złoto wśród pań, drużyn młodzieżowych oraz dziecięcych podzielili pomiędzy sobą goście zawodów.

(waw)
Sport2 lipca 202219:14

Oldboje walczyli o puchar wójta w Chałupkach [FOTO]

Oldboje walczyli o puchar wójta w Chałupkach [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

W Chałupkach, na boisku miejscowego KS Kolejarz odbyła się rywalizacja w kolejnej edycji turnieju o puchar wójta gminy Krzyżanowice. W szranki stanęły zespoły oldbojów z Polski i Czech.

(greh), fot. z rozdania nagród: KS Kolejarz Chałupki
Reklama
Aktualności2 lipca 202208:11

Śląsko-Dąbrowska Solidarność ostrzega: albo zimne kaloryfery, albo 300 proc. podwyżki

Śląsko-Dąbrowska Solidarność ostrzega: albo zimne kaloryfery, albo 300 proc. podwyżki - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
14
Region:

Ujednolicone stanowisko w sprawie rozwiązań systemowych dotyczących sytuacji, w jakiej znalazł się sektor ciepłowniczy w związku z kryzysem surowcowo-energetycznym, które były tematem czerwcowego posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego odbywającego się pod przewodnictwem marszałka Jakuba Chełstowskiego, trafi pod głosowanie w ciągu kolejnych siedmiu dni.

opr. w, źródło: UMWS, fot. fot. Andrzej Grygiel
Aktualności2 lipca 202214:30

Strażacy z Babic na 120-lecie jednostki dostali nowy sztandar [FOTO i WIDEO]

Strażacy z Babic na 120-lecie jednostki dostali nowy sztandar [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Nędza:

Wśród fundatorów są druhowie, społeczność sołectwa, a także władze samorządowe gminy Nędza. Dziś, 2 lipca, odbyły się uroczystości związane z przekazaniem sztandaru.

(waw), fot. Jan Ptak
Aktualności2 lipca 202214:55

Cross Games zagościł na kąpielisku pod Oborą [FOTO i WIDEO]

Cross Games zagościł na kąpielisku pod Oborą [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Pogoda trochę pokrzyżowała szyki organizatorom, bo przygotowali sporo atrakcji dla dzieci, licząc, że zainteresują nimi małych plażowiczów. Mimo chmur na Markowickiej pojawiło się sporo miłośników tej formy aktywności fizycznej.

(waw), fot. Jan Ptak
Reklama
Reklama
Aktualności2 lipca 202208:29

W PKP PLK wynegocjowali podwyżkę

W PKP PLK wynegocjowali podwyżkę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Śląsko-Dąbrowska Solidarność
Aktualności2 lipca 202208:54

Nowe tereny inwestycyjne z poślizgiem. Ratusz wyjaśnia powody

Nowe tereny inwestycyjne z poślizgiem. Ratusz wyjaśnia powody - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
8
Racibórz:

Dla opozycji był to powód, by nie udzielić prezydentowi absolutorium z wykonania budżetu. Wiceprezydent Dominik Konieczny wyjaśniał przyczynę opóźnienia.

red.
Reklama
Aktualności3 lipca 202215:03

Starych sikawek konnych czar. Parada w Bieńkowicach [WIDEO]

Starych sikawek konnych czar. Parada w Bieńkowicach [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

Ochotnicza Straż Pożarna w Bieńkowicach zorganizowała dziś, 3 lipca, XIII Międzynarodowe i XVI Powiatowo-Gminne Zawody Sikawek Konnych. Rywalizację na boisku poprzedziła efektowna parada spod bieńkowickiej remizy.

red.
Aktualności2 lipca 202215:07

Roztańczone hologramy i esportowa rywalizacja na zamku

Roztańczone hologramy i esportowa rywalizacja na zamku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W sobotę III Raciborski Festiwal Gamingowy na raciborskim zamku ruszył pełną parą. Można oglądać dawny sprzęt, śledzić rywalizację albo odwiedzić Zosię Stacherę, która prezentuje swoje roztańczone hologramy.

red., fot. Jan Ptak
Aktualności3 lipca 202214:58

Huczne obchody 75-lecia Podokręgu Racibórz [FOTO]

Huczne obchody 75-lecia Podokręgu Racibórz [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W sobotę, w gminie Krzyżanowice nie brakowało wydarzeń. Najważniejsze z nich miały miejsce w Tworkowie, gdzie obchodzono przesunięte o rok 75 urodziny Podokręgu Racibórz.

opr. (greh), fot. ŁB/UG
Reklama
Reklama
Kultura i edukacja2 lipca 202218:43

Z Gruzji do Afryki. Zespoły raciborskiego Źródła w wakacyjnych rozjazdach

Z Gruzji do Afryki. Zespoły raciborskiego Źródła w wakacyjnych rozjazdach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Po przerwie wiązanej z pandemią Zespoły Stowarzyszenia Źródło wreszcie mogą skorzystać z zagranicznych zaproszeń i promować Racibórz.

materiał nadesłany/SKZR Źródło
Reklama
Aktualności2 lipca 202209:03

Opóźnia się rozbudowa raciborskiego skateparku

Opóźnia się rozbudowa raciborskiego skateparku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
12
Racibórz:

200 tys. zł, jakie w zeszłym roku zarezerwowano na rozbudowę skateparku przy Zamkowej, nie pozwoliło na zrealizowanie inwestycji.

red.
Kultura i edukacja3 lipca 202219:27

100 lat OSP Bojanów. Wesoło i kolorowo na scenie

100 lat OSP Bojanów. Wesoło i kolorowo na scenie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

Sobota, 2 lipca, należała do strażaków, niedziela do dzieci i młodzieży. Na scenie pod namiotem mieszkańcy mogli podziwiać występy wokalne i taneczne.

NIPER Fotografia
Reklama
Reklama
Sport2 lipca 202215:12

Trzecie miejsce drużynowo Łamatorów na Otwartych Mistrzostwach Śląska Muaythai/K1

Trzecie miejsce drużynowo Łamatorów na Otwartych Mistrzostwach Śląska Muaythai/K1 - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

26 czerwca zawodnicy Klubu Sportowego Łamator wystartowali w Otwartych Mistrzostwach Śląska MuayThai K1 w Bieruniu.

materiał nadesłany/fot. Łamator i Muaythai/K1
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności4 lipca 202205:56

Piknik logopedyczny w Roszkowie za nami

Piknik logopedyczny w Roszkowie za nami - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Materiał nadesłany
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 01.07.2022
1 lipca 202218:55

Nasz Racibórz 01.07.2022

Nasz Racibórz 24.06.2022
1 lipca 202218:52

Nasz Racibórz 24.06.2022

Nasz Racibórz 17.06.2022
22 czerwca 202219:38

Nasz Racibórz 17.06.2022

Nasz Racibórz 10.06.2022
22 czerwca 202219:37

Nasz Racibórz 10.06.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.