Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności21 maja 202207:58

Mirosław Lenk: Skala tworzenia nowych etatów w tak trudnych czasach, to coś niespotykanego

Mirosław Lenk: Skala tworzenia nowych etatów w tak trudnych czasach, to coś niespotykanego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

- Przez ostatnie piętnaście lat nie przypominam sobie takiej interwencji. Utworzono osiemnaście etatów, z tego czternaście obsadzono - mówił na komisji gospodarki były prezydent Mirosław Lenk odnosząc się do zwiększenia etatów w ratuszu i pieniędzy, jakie są potrzebne na wynagrodzenia urzędników.

Członkowie komisji gospodarki Rady Miasta dyskutowali w czwartek nad projektem uchwały w sprawie zmiany budżetu miasta na 2022 rok. Jej przedstawieniem zajął się Oswald Schuderla, kierownik referatu ds. budżetu i analiz w Wydziale Finansowym.

- Co do regulacji wynagrodzeń pracowników, to budżet takowe wydaje mi się zakładał. Jeśli tak, to zostały one zjedzone – stwierdził były prezydent, a dziś radny Mirosław Lenk.

Odniósł się projektu zmian, o których pisaliśmy w tekście pt. Radni zagłosują nad zmianą budżetu miasta. Padła propozycja zwiększenia kwot na wynagrodzenia

– Nie było takich środków. Dopiero na przełomie listopada i grudnia i złożeniu projektu budżetu wpłynęła interpelacja radnych, z pytaniem ile wyniosłoby podniesienie wynagrodzeń pracowników o 7,5% - odparł O. Schuderla.

- To zrozumiałe, że są pewne terminy. Szkoda jedynie, że wpierw nie daje się podwyżek, a potem nagle robi czternaście nowych etatów. To działania bez precedensu. Przez ostatnie piętnaście lat nie przypominam sobie takiej interwencji. Utworzono osiemnaście etatów, z tego czternaście obsadzono. Urzędnicy oczekują na regulację wynagrodzeń. Teraz spoglądają na projekt uchwały, bo czytać potrafią i mają nadzieję. Ale wydaje mi się, że kolejność jest jednak nie ta. Skala tworzenia nowych etatów, szczególnie w tak trudnych czasach, to coś niespotykanego. Do tego tematu trzeba podchodzić ostrożnie, bo urząd nie jest spółką, która zarabia na wynagrodzenia. Nie można stawiać wszystkich w takiej sytuacji, że prezydent przychodzi po pieniądze po podwyżki, a zła rada będzie to negować lub nawet odrzuci, by zrobić prezydentowi na złość. W związku z tym, prosiłbym o przygotowanie na komisję budżetu, wykonanie planu wynagrodzeń za rok 2021 i plan na rok 2022 w rozbiciu na wszystkie miejskie jednostki – powiedział Mirosław Lenk.

- Chciałbym jednak wrócić do kwestii regulacji wynagrodzeń i odnieść się do wypowiedzi radnego Lenka - zaczął wiceprezydent Dominik Konieczny. - Nie chcę, by mieli państwo wrażenie, że tworzy się jakiś przyrost etatów. Nowo utworzone stanowiska wynikają z zadań, a nie z tego, że tworzy się etat dla samego etatu. Może podam na przykładzie strefy parkowania. Zrezygnowaliśmy z parkingowych, opieramy się na parkometrach, które są kontrolowane. Niestety, jest zalew dodatkowych opłat. Sprawca parkowania bez opłaty, musi być zidentyfikowany. Zajmuje się tym jedna osoba, ale tych opłat jest tyle, że momentami nie daje rady. W związku z tym posiłkujemy się także stażystami z Urzędu Pracy. Staramy się aktywnie włączać w procesy jakie istnieją i takimi środkami jakie mamy, je realizować. Mamy także inne problemy. Wielokrotnie prowadzone jest kilka naborów, ale zwykle są one nieskuteczne. Gdy przychodzi potencjalny pracownik z wyższym wykształceniem, kwalifikacjami i dowie się, że będzie zarabiał 4 tys. brutto, to może mnie wyśmiać, obrócić się na pięcie i powiedzieć „do widzenia”. Muszą się zadziać pewne regulacje, pewne zmiany, bo w ostatnim czasie dwie osoby zwolniły się, gdyż nie akceptowały swego uposażenia w porównaniu do zakresu obowiązków, a przede wszystkim odpowiedzialności – mówił zastępca D. Polowego.

Czytaj: Prezydent Raciborza ujawnił liczbę nowych etatów i koszty, jakie ponosi budżet miasta

Do słów D. Koniecznego odniósł się radny Mirosław Lenk. – Fajna dyskusja, ale po raz kolejny zwracam uwagę, że to nie ta kolejność. W ciągu swej prezydentury utworzyłem może cztery etaty, ale za każdym razem wpierw przychodziłem do rady, a nie tworzyłem, a potem prosiłem o pieniądze. Decyzję powinna poprzedzać rozmowa. Ona powinna się odbyć dużo, dużo wcześniej. Naczelnicy zawsze sygnalizowali potrzebę zwiększenia liczby pracowników. Częściej mieli rację niż nie, ale nie często spotykali się z pozytywną decyzją. Teraz jesteśmy tak naprawdę w sytuacji przymusowej. Zawarte są umowy o prace, które trzeba wypełniać. Czy wzrost uposażeń był prognozowany na poziomie 7%? Powiem szczerze, że nie, bo pani skarbnik zwykle zakłada około 2%. Nikt też nie spodziewał się takiej inflacji. Szkoda, że zabrakło dyskusji o skali potrzeb, bo dwa, może trzy etaty można by nawet nie zauważyć, ale obecna ilość jest zauważalna, wprost przerażająca – grzmiał radny.

- W pełnej rozciągłości popieram radnego Lenka. Uważam, że jesteśmy postawieni pod ścianą, a wprost szantażowani. Uważam, że jest to rzecz, którą powinna się zająć Komisja Rewizyjna, analizując zatrudnienie każdej osoby. Jestem również bardzo ciekaw, ile w tej kadencji urząd poświęcił nad kształcenie swych pracowników – mówił przewodniczący Piotr Klima.

Do słów przewodniczącego odniósł się wiceprezydent D. Konieczny. – Odpowiedm krótko na pana pytanie. Urząd wydał za mało – powiedział.

Riposta nie usatysfakcjonowała przewodniczącego. – Proszę nie używać takich gołosłownych zwrotów. Proszę przygotować to na papierze, w formie tabelki, wykresu. Byśmy mieli dokładne rozeznanie – odparł przewodniczący, wywołując uśmiech na twarzach pozostałych radnych.

Uchwałę poddano ostatecznie pod głosowanie. Dwóch radnych głosowało za, trzech wstrzymało się od głosu, a trzech było przeciw uchwale.

Autor: (greh), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności3 lipca 202209:37

Żar leje się z nieba, a w Raciborzu tylko mały basen. Dlaczego nie zagospodarowano żwirowni?

Żar leje się z nieba, a w Raciborzu tylko mały basen. Dlaczego nie zagospodarowano żwirowni? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
38
Racibórz:

Brick Resort - tak miał się nazywać ośrodek wypoczynkowy na Ostrogu przy Rudzkiej. Był inwestor, który obiecał wyłożyć miliony, ale prezydent nie wystawił terenu na sprzedaż. Pozostał spór i pytania, co dalej z akwenami przy nowej obwodnicy.

(waw)
Aktualności2 lipca 202223:04

Nocne zawody w Bojanowie. Przedsmak powiatowej rywalizacji [FOTO i WIDEO]

Nocne zawody w Bojanowie. Przedsmak powiatowej rywalizacji [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

Zorganizowana z okazji 100-lecia OSP Bojanów rywalizacja w bojówce dała okazję do konfrontacji pretendentów do tytułu mistrza powiatu - Samborowic, Roszkowa oraz Krzanowic. Zobaczcie wideo z bojówkami.

(waw)
Reklama
Aktualności2 lipca 202218:07

Złoty Znak Związku na 100-lecie OSP Bojanów

Złoty Znak Związku na 100-lecie OSP Bojanów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

Najwyższe wyróżnienie Związku OSP RP druhowie z gminy Krzanowice otrzymali w związku z obchodami 100-lecia swojej jednostki. Uroczysta Msza św. i uroczysta zbiórka odbyła się dziś, 2 lipca.

(waw), fot. Jan Ptak, Nina Perek
Aktualności3 lipca 202215:21

Rodzinne 40 kilometrów rowerem wokół Raciborza

Rodzinne 40 kilometrów rowerem wokół Raciborza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Na wspólną rowerową wycieczkę wokół starego miasta i zbiornika Racibórz zaprosił dziś, 3 lipca, Ośrodek Sportu i Rekreacji we współpracy z raciborskim PTTK.

Jan Ptak
Aktualności3 lipca 202208:32

Onet.pl. Racibórz słonecznym rekordzistą

Onet.pl. Racibórz słonecznym rekordzistą - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Robert Ambroziewicz
Reklama
Reklama
Aktualności3 lipca 202218:32

Gospodarze z głównym trofeum zawodów w Bieńkowicach [FOTO i WIDEO]

Gospodarze z głównym trofeum zawodów w Bieńkowicach [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

Gospodarze, czyli OSP Bieńkowice wygrała dzisiejsze XIII Międzynarodowe i XVI Powiatowo-Gminne Zawody Sikawek Konnych, uzyskując w ćwiczeniu bojowym 34,81 sek. i zdobywając puchar starosty. Złoto wśród pań, drużyn młodzieżowych oraz dziecięcych podzielili pomiędzy sobą goście zawodów.

(waw)
Sport2 lipca 202219:14

Oldboje walczyli o puchar wójta w Chałupkach [FOTO]

Oldboje walczyli o puchar wójta w Chałupkach [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

W Chałupkach, na boisku miejscowego KS Kolejarz odbyła się rywalizacja w kolejnej edycji turnieju o puchar wójta gminy Krzyżanowice. W szranki stanęły zespoły oldbojów z Polski i Czech.

(greh), fot. z rozdania nagród: KS Kolejarz Chałupki
Reklama
Aktualności2 lipca 202208:11

Śląsko-Dąbrowska Solidarność ostrzega: albo zimne kaloryfery, albo 300 proc. podwyżki

Śląsko-Dąbrowska Solidarność ostrzega: albo zimne kaloryfery, albo 300 proc. podwyżki - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
14
Region:

Ujednolicone stanowisko w sprawie rozwiązań systemowych dotyczących sytuacji, w jakiej znalazł się sektor ciepłowniczy w związku z kryzysem surowcowo-energetycznym, które były tematem czerwcowego posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego odbywającego się pod przewodnictwem marszałka Jakuba Chełstowskiego, trafi pod głosowanie w ciągu kolejnych siedmiu dni.

opr. w, źródło: UMWS, fot. fot. Andrzej Grygiel
Aktualności2 lipca 202214:30

Strażacy z Babic na 120-lecie jednostki dostali nowy sztandar [FOTO i WIDEO]

Strażacy z Babic na 120-lecie jednostki dostali nowy sztandar [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Nędza:

Wśród fundatorów są druhowie, społeczność sołectwa, a także władze samorządowe gminy Nędza. Dziś, 2 lipca, odbyły się uroczystości związane z przekazaniem sztandaru.

(waw), fot. Jan Ptak
Aktualności2 lipca 202214:55

Cross Games zagościł na kąpielisku pod Oborą [FOTO i WIDEO]

Cross Games zagościł na kąpielisku pod Oborą [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Pogoda trochę pokrzyżowała szyki organizatorom, bo przygotowali sporo atrakcji dla dzieci, licząc, że zainteresują nimi małych plażowiczów. Mimo chmur na Markowickiej pojawiło się sporo miłośników tej formy aktywności fizycznej.

(waw), fot. Jan Ptak
Reklama
Reklama
Aktualności2 lipca 202208:29

W PKP PLK wynegocjowali podwyżkę

W PKP PLK wynegocjowali podwyżkę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Śląsko-Dąbrowska Solidarność
Aktualności2 lipca 202208:54

Nowe tereny inwestycyjne z poślizgiem. Ratusz wyjaśnia powody

Nowe tereny inwestycyjne z poślizgiem. Ratusz wyjaśnia powody - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
8
Racibórz:

Dla opozycji był to powód, by nie udzielić prezydentowi absolutorium z wykonania budżetu. Wiceprezydent Dominik Konieczny wyjaśniał przyczynę opóźnienia.

red.
Reklama
Aktualności3 lipca 202214:58

Huczne obchody 75-lecia Podokręgu Racibórz [FOTO]

Huczne obchody 75-lecia Podokręgu Racibórz [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W sobotę, w gminie Krzyżanowice nie brakowało wydarzeń. Najważniejsze z nich miały miejsce w Tworkowie, gdzie obchodzono przesunięte o rok 75 urodziny Podokręgu Racibórz.

opr. (greh), fot. ŁB/UG
Aktualności3 lipca 202215:03

Starych sikawek konnych czar. Parada w Bieńkowicach [WIDEO]

Starych sikawek konnych czar. Parada w Bieńkowicach [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

Ochotnicza Straż Pożarna w Bieńkowicach zorganizowała dziś, 3 lipca, XIII Międzynarodowe i XVI Powiatowo-Gminne Zawody Sikawek Konnych. Rywalizację na boisku poprzedziła efektowna parada spod bieńkowickiej remizy.

red.
Aktualności2 lipca 202215:07

Roztańczone hologramy i esportowa rywalizacja na zamku

Roztańczone hologramy i esportowa rywalizacja na zamku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W sobotę III Raciborski Festiwal Gamingowy na raciborskim zamku ruszył pełną parą. Można oglądać dawny sprzęt, śledzić rywalizację albo odwiedzić Zosię Stacherę, która prezentuje swoje roztańczone hologramy.

red., fot. Jan Ptak
Reklama
Reklama
Kultura i edukacja2 lipca 202218:43

Z Gruzji do Afryki. Zespoły raciborskiego Źródła w wakacyjnych rozjazdach

Z Gruzji do Afryki. Zespoły raciborskiego Źródła w wakacyjnych rozjazdach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Po przerwie wiązanej z pandemią Zespoły Stowarzyszenia Źródło wreszcie mogą skorzystać z zagranicznych zaproszeń i promować Racibórz.

materiał nadesłany/SKZR Źródło
Reklama
Aktualności2 lipca 202209:03

Opóźnia się rozbudowa raciborskiego skateparku

Opóźnia się rozbudowa raciborskiego skateparku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
12
Racibórz:

200 tys. zł, jakie w zeszłym roku zarezerwowano na rozbudowę skateparku przy Zamkowej, nie pozwoliło na zrealizowanie inwestycji.

red.
Kultura i edukacja3 lipca 202219:27

100 lat OSP Bojanów. Wesoło i kolorowo na scenie

100 lat OSP Bojanów. Wesoło i kolorowo na scenie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

Sobota, 2 lipca, należała do strażaków, niedziela do dzieci i młodzieży. Na scenie pod namiotem mieszkańcy mogli podziwiać występy wokalne i taneczne.

NIPER Fotografia
Reklama
Reklama
Sport2 lipca 202215:12

Trzecie miejsce drużynowo Łamatorów na Otwartych Mistrzostwach Śląska Muaythai/K1

Trzecie miejsce drużynowo Łamatorów na Otwartych Mistrzostwach Śląska Muaythai/K1 - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

26 czerwca zawodnicy Klubu Sportowego Łamator wystartowali w Otwartych Mistrzostwach Śląska MuayThai K1 w Bieruniu.

materiał nadesłany/fot. Łamator i Muaythai/K1
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 01.07.2022
1 lipca 202218:55

Nasz Racibórz 01.07.2022

Nasz Racibórz 24.06.2022
1 lipca 202218:52

Nasz Racibórz 24.06.2022

Nasz Racibórz 17.06.2022
22 czerwca 202219:38

Nasz Racibórz 17.06.2022

Nasz Racibórz 10.06.2022
22 czerwca 202219:37

Nasz Racibórz 10.06.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.