Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności8 kwietnia 202215:57

Visit Racibórz - ratusz reaktywował punkt informacji turystycznej przy ul. Długiej

Visit Racibórz - ratusz reaktywował punkt informacji turystycznej przy ul. Długiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Jako Raciborskie Centrum Informacji podlegał RCK-owi, potem był pomysł, by jego działalność sprywatyzować, na co nie zgodziła się Rada Miasta. Teraz punkt jest pod skrzydłami Muzeum i ma być think tankiem łączącym samorząd, biznes, uczelnię i organizacje społeczne działający w turystycznej branży. Wszystko po to, by Racibórz zapełniać turystami.

Uroczyste otwarcie odbyło się dziś o 14.00. Poza przemówieniami pokazano pierwszą publikację - to wycinanka z raciborską basztą, którą przy odrobienie cierpliwości można skleić i ustawić na półce. Basztę z klocków Lego wykonał z kolei dla punktu Alojzy Brzonkalik, podinspektor ds. inwestycji i remontów w Urzędzie Miasta. Jest też strona visitraciborz.pl, ale ruszy na Święta Wielkanocy. Wymaga dopracowania.

Punktem Visit Racibórz kieruje raciborzanka Anna Musioł, wcześniej zatrudniona w Miejskim Ośrodku Kultury w Krzanowicach. Zajmowała się tam polsko-czeskimi projektami, m.in. Holką Polką w podróży. Angażowała się też w działania związane z borucińską izbą regionalną. Teraz z jej wiedzy i zapału chce skorzystać miasto. Ma dobre kontakty ze Stowarzyszeniem Odra1945.

Był szampan i toast za powodzenie inicjatywy, a także degustacja lokalnych produktów, które PIT Visit Racibórz chce promować. Ludzi przyszło sporo, wypełniając po brzegi nieduże pomieszczenie.

- Na przestrzeni ostatnich lat pojawiały się głosy, że należy stworzyć w Raciborzu centrum obsługi turysty z prawdziwego zdarzenia. Takiego, który będzie prowadzony z należytą starannością, który będzie przekazywał turystom merytoryczną wiedzę na temat miasta i dziedzictwa kulturowego całego pogranicza, pomagał organizatorom wycieczek w doborze atrakcji i oferował profesjonalne usługi przewodnickie. Choć miejsce to rodziło się nie bez oporów, to w tym tygodniu w końcu możemy powiedzieć „Udało się - startujemy!”.

Nowoczesny Raciborski Punkt Informacji, który powstał pod arkadami w rogu raciborskiego rynku, będzie częścią dużego projektu VISIT RACIBÓRZ. Wyznaczał on będzie kierunki rozwoju turystycznego oraz stanie się skarbnicą wiedzy o Raciborzu nie tylko dla turystów odwiedzających nasze miasto, ale i dla mieszkańców, którym chcemy pomóc na nowo odkryć ich małą ojczyznę. Pod marką VISIT RACIBÓRZ działać będzie nie tylko fizyczny punkt informacji turystycznej, ale także strona internetowa i konta społecznościowe. Marką tą będą sygnowane wszystkie materiały turystyczne promujące nasze miasto! - czytamy w oficjalnej informacji Urzędu Miasta.

- VISIT RACIBÓRZ to przedsięwzięcie zdecydowanie wykraczająca poza tradycyjny punkt informacyjny. W naszych założeniach jest to think-tank, w którym koncentrujemy się na rozwoju idei i biznesu turystycznego całego regionu. Ta marka zrodziła się z pasji. Jej zadaniem jest połączenie działań samorządu, biznesu i organizacji społecznych, czyli wszystkich sił, które dostrzegają potencjał turystyczny Raciborza i Ziemi Raciborskiej, cenią tutejsze walory i atrakcje oraz mają wizję ich rozwoju - przekonuje wiceprezydent Dawid Wacławczyk, wcześniej prywatny przedsiębiorca branży turystycznej, wykładający dziś na kierunku turystyka i rekreacja w raciborskiej PWSZ. Rektor dr Paweł Strózik oraz Marek Sroka, dyrektor Instytutu Kultury Fizycznej i Zdrowia, byli dziś obecni na otwarciu.

- Współpraca z lokalnymi przedsiębiorcami i społecznościami pozwoli przygotować ofertę dużo lepiej dopasowaną dla szerokiego grona odbiorców. W nowym Punkcie Informacji Turystycznej odwiedzający nasze miasto turyści będą mieli możliwość zakupu nie tylko gadżetów czy materiałów promocyjnych, ale również regionalnych produktów, które są integralną częścią raciborskiej tożsamości. Ważnym elementem strategii będzie także promowanie sprawdzonych i uznanych marek kulturalnych, które na stałe wpisały się w imprezowe kalendarium naszego miasta, oraz promowanie nowych i ciekawych inicjatyw. Racibórz żyje, czas by to pokazać na zewnątrz! - przekonuje ratusz.

Samorząd, mieszkańcy i biznes

Z jednej strony będziemy obsługiwać tutaj turystów indywidualnych i grupy zorganizowane, oferując im szeroką informację, obsługę przewodnicką, pomagając tworzyć programy pobytu, rekomendując sprawdzonych kontrahentów, dzieląc się pomysłami na krótką wycieczkę, weekend, czy aktywny urlop. Z drugiej strony będą się tu wykuwać nowe szlaki, atrakcje, imprezy i materiały promocyjne. Chcemy umiejętnie czerpać z naszego dziedzictwa kulturalnego i historycznego; łączyć idee krajoznawcze z rozwojem biznesu turystycznego – dodaje wiceprezydent Wacławczyk.

- Zamierzamy zerwać ze skostniałymi formami i schematami w ich miejsce proponując zupełnie świeże podejście. Zależy nam również, aby wyjść do mieszkańców, którzy tworzą Racibórz, aby także i oni stali się częścią tej idei. Współpraca z lokalną społecznością i biznesem otworzy przed nami wiele nowych możliwości i da perspektywę na stworzenie unikalnej, rozbudowanej i ciekawej oferty turystycznej, która spełni wymagania nawet tych najbardziej wybrednych gości. Cel jest ambitny, ale chcieć to móc! - przekonują w magistracie.

- Mamy świadomość, że sukcesy osiąga się tylko wspólnie i drużynowo, zatem zapraszamy Was do współdziałania! Jesteśmy otwarci na współpracę m.in. z branżami gastronomiczną, hotelarską, turystyczną, eventową, a także z artystami gotowymi oferować turystom swoje dzieła o charakterze regionalnym - zapewniają samorządowcy.

Nowo powstałe centrum informacji czynne będzie od wtorku do soboty w godzinach od 9:00-17:00 a w sezonie od maja do września także w niedzielę od godziny 10:00 do 14:00.

Autor: opr. waw, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności24 września 202210:54

Franciszek Pieczka (1928-2022). Pożegnanie

Franciszek Pieczka (1928-2022). Pożegnanie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Rodzony Ślązak z gminy Godów niedaleko Raciborza zmarł wczoraj, 23 września. Dwa lata temu, w wywiadzie dla GCKSiT, opowiadał o swojej młodości. Bywał w Raciborzu.

fot. Jerzy Reżny
Reklama
Reklama
Aktualności25 września 202214:19

Trwa festyn charytatywny w raciborskim grodzie. Pomagają Joli

Trwa festyn charytatywny w raciborskim grodzie. Pomagają Joli - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

- Jola to radosna, pełna życia dziewczyna - nasza dobra koleżanka. Niestety na jej drodze stanął nowotwór. Leczenie nie tylko wymaga od pacjentki ogromnego wysiłku, ale także jest bardzo drogie. Chcemy w tych trudnych chwilach wesprzeć Jolę, organizując specjalnie dla niej festyn charytatywny - tyle w zapowiedzi przesłanej do redakcji. Zgodnie z nią, w grodzie Drengów ruszyła plenerowa impreza.

fot. Robert Ambroziewicz
Reklama
Aktualności24 września 202216:43

Ponad sto koni na żerdzińskim Hubertusie [FOTO i WIDEO]

Ponad sto koni na żerdzińskim Hubertusie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pietrowice Wielkie:

Impreza zorganizowana przez stajnię Podkowa zgromadziła hodowców i miłośników koni z całej południowej Polski i Czech.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności25 września 202217:38

Sezon na finiszu. Motocyklowe nieszpory przy św. Krzyżu [FOTO i WIDEO]

Sezon na finiszu. Motocyklowe nieszpory przy św. Krzyżu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Motocykliści skupieni wokół grupy SRC Motocykle spotkali się dziś, 25.09., na corocznych nieszporach przy kościele pw. św. Krzyża w Pietrowicach Wielkich.

Jan Ptak, w
Reklama
Reklama
Reklama
Sport25 września 202218:00

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Pierwszy jesienny weekend piłkarski za nami. Nie brakowało emocji, ale i niespodzianek. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Sport24 września 202220:27

Wicher Płonia niestraszny pszowskiemu Górnikowi [FOTO]

Wicher Płonia niestraszny pszowskiemu Górnikowi [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W czwartej kolejce pierwszej grupy C klasy Podokręgu Racibórz naprzeciw siebie stanęły zespoły Wichru Płonia i TS Górnik Pszów. Oba zespoły dzieliła różnica trzech punktów na korzyść ekipy z Pszowa.

(greh)
Reklama
Sport25 września 202218:41

Zła passa Kobyli wciąż trwa [FOTO]

Zła passa Kobyli wciąż trwa [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kornowac:

Na boisku przy Spacerowej w Kobyli doszło do starcia miejscowego Płomienia z Naprzodem z Borucina. Oba zespoły, z racji nie najlepszej passy w ostatnim czasie miały sobie coś do udowodnienia.

fot. Katarzyna Kubik
Reklama
Reklama
Sport25 września 202218:25

Niespodzianka w Cyprzanowie. Outsider pokonał faworyta [FOTO]

Niespodzianka w Cyprzanowie. Outsider pokonał faworyta [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pietrowice Wielkie:

W siódmej kolejce B klasy naprzeciw siebie stanęły ekipy z Cyprzanowa i Wojnowic. Choć obie miejscowości leżą w różnych gminach, to z racji względnie niedużej odległości między nimi spotkanie to można było nazwać małymi derbami.

fot. Katarzyna Kubik
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Kultura i edukacja24 września 202218:10

Teatr Delikates wystąpił na raciborskiej starówce [FOTO i WIDEO]

Teatr Delikates wystąpił na raciborskiej starówce [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Przygody Wieśka i Cześka Cz. I „Jak Czesiek i Wiesiek pokonali wstyd” to spektakl edukacyjny kierowanych dla dzieci w wieku od 3 do 10 lat i więcej. Dziś można go było zobaczyć przy Punkcie Informacji Turystycznej Visit Racibórz.

red., fot. Jan Ptak
Kultura i edukacja25 września 202221:25

Solidaris Bras i młodzi wirtuozi organów w kościele na Ostrogu

Solidaris Bras i młodzi wirtuozi organów w kościele na Ostrogu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

XXXV Dni Muzyki Organowej i Kameralnej im. Henryka Klai na finiszu. Cykl koncertów zbliża się do końca. W niedzielę wystąpiła grupa Solidaris Bras oraz wychowankowie Elżbiety Włosek-Żurawieckiej. 

Jan Ptak
Reklama
Kultura i edukacja24 września 202217:35

Na Zanzibarze wszystko jest Hakuna Matata!

Na Zanzibarze wszystko jest Hakuna Matata! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Biblioteka Racibórz
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 16.09.2022
16 września 202220:21

Nasz Racibórz 16.09.2022

Nasz Racibórz 09.09.2022
16 września 202220:20

Nasz Racibórz 09.09.2022

Nasz Racibórz 02.09.2022
7 września 202213:56

Nasz Racibórz 02.09.2022

Nasz Racibórz 26.08.2022
31 sierpnia 202222:40

Nasz Racibórz 26.08.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.