Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności5 kwietnia 202208:46

Przyjaciele z Europy badają międzywojenną historię. Spotkanie przedstawicieli miast w Poczdamie

Przyjaciele z Europy badają międzywojenną historię. Spotkanie przedstawicieli miast w Poczdamie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Grupa raciborzan, wspólnie z zaprzyjaźnionymi organizacjami z wielu europejskich państw, uczestniczyła od 24 do 28 marca w kolejnym spotkaniu roboczym dużego projektu historycznego, którego realizację zaplanowano na lata 2020-2023.

Warto dodać, że raciborzanie od lat uczestniczą w wielu projektach podejmowanych przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Raciborskiej. Od wielu lat w projektach biorą też udział pracownicy raciborskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej – obie instytucje – PWSZ i TMZR wiąże od kilkunastu lat umowa o współpracy. Dotyczy to także CKZiU nr 2 „Mechanik” oraz Stowarzyszenie Odra 1945.

Towarzystwo Miłośników Ziemi Raciborskiej od wielu lat prowadzi wspólne badania historyczne z wieloma zaprzyjaźnionymi miastami z całej Europy. Najwcześniej współpracę nawiązano z miastem Leverkusen w Nadrenii Północnej-Westfalii. Leverkusen jest miastem partnerskim Raciborza od roku 2002. Początki współpracy TMZR oraz OGV (Towarzystwo Historyczne z Leverkusen) sięgają 2005 roku. 12 września 2006 roku podpisano pomiędzy dwoma towarzystwami historycznymi deklarację partnerstwa.

- W latach 2020-2023 realizujemy zatwierdzony i dofinansowany przez UE Projekt europejski w ramach programu Erasmus + Antrags-Nr.: 2020-1-DE02-KA204-007747; Projekttitel: StadtRäume. „Eine europäische Kulturgeschichte zwischen 1918 und 1939 als multilingualer und variabler Filmbaukasten“ („Przestrzenie miejskie. Historia kultury europejskiej jako wielojęzyczny, wielowarstwowy i wielowątkowy dokumentalny przekaz filmowy”). Projekt dostał dofinansowanie główne w wysokości ponad 448 000 euro oraz drobniejsze dofinansowania z innych źródeł (w sumie ok. 700 000 euro).

Spotkanie w Poczdamie 24-28 marca 2022
W poczdamskim workshopie brali udział członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej (dr Renata Sput z PWSZ Racibórz oraz koordynator projektu ze strony miasta Racibórz dr Piotr Sput), Członkowie Stowarzyszenia Odra 45 (Anna Musiał oraz Robert Lasak) oraz dyrektor Muzeum w Raciborzu Romuald Turakiewicz. Grupę młodzieżową tworzyli uczniowie CKZiU nr 2 w Raciborzu: Agnieszka Wilczek z klasy IV c T, Grzegorz Fiołka z klasy III k T oraz Krzysztof Płaczek z klasy II d T.

We wspomnianym przedsięwzięciu od początku biorą udział przedstawiciele władz samorządowych miast partnerskich, historycy z miejscowych uczelni, przedstawiciele współpracujących towarzystw historycznych oraz muzeów z miast; Bracknell z Anglii, Jülich, Leverkusen i Schwedt z Niemiec, Raciborza, Lublany ze Słowenii, Oulu z Finlandii i Villenueve d' Ascq z Francji. Z większością tych organizacji raciborzanie, także uczniowie i nauczyciele raciborskiego „Mechanika” wraz z członkami TMZR, PWSZ oraz Urzędem Miasta Racibórz, współpracuje już od wielu lat.

Grupa raciborska przyjechała do hotelu w Poczdamie w czwartkowe popołudnie. Po przyjeździe wszystkich partnerów odbyła się konferencja plenarna oraz uroczysta kolacja. W dniach następnych odbyliśmy szereg konferencji i narad wspólnych oraz w grupach roboczych (dotyczących Public relations (PR), treści wystaw, publikacji i filmów, finansów, realizacji filmów, obradowały też grupa młodzieżowa oraz informatyczna).
W sobotę zwiedziliśmy m.in. miasto partnerskie Schwedt nad Odrą, muzeum tabaki, muzeum żydowskie, teatr w Schwedt, wybudowany na gruzach dawnego zamku Hohenzollernów, piękne tereny zalewowe nad Odrą.
Niedziela była dniem pracy w grupach tematycznych oraz zwiedzania poczdamskich kościołów, pałaców, m.in. słynnego Sanssouci Fryderyka II oraz kilku innych budowli. Odwiedziliśmy też słynną willę w Wannsee, w której w styczniu 1942 roku odbyła się konferencja, na której postanowiono o sposobie ludobójstwie europejskich Żydów.

W poniedziałek wczesnym rankiem, pełni wrażeń, pojechaliśmy do domu

W ramach obecnie realizowanego projektu („Przestrzenie miejskie. Historia kultury europejskiej, jako wielojęzyczny, wielowarstwowy i wielowątkowy dokumentalny przekaz filmowy”) planujemy zrealizować kilkadziesiąt filmów dokumentalnych (w tym ok. dziesięciu filmów o Raciborzu) w kilku językach, dotyczących międzywojennej historii, polityki, życia społecznego, kulturalnego, gospodarczego naszych miast, kilku wystaw i publikacji zwartej. Plonem innych projektów będą zasoby internetowe, artykuły, wydawnictwa zwarte, wystawy i inne, przedstawiające szeroko rozumianą historię i kulturę międzywojenną naszych miast i krajów.

W lipcu tego roku spotkamy się ponownie w mieście partnerskim Villenueve d' Ascq z Francji. W październiku 2022 roku planujemy duże, kilkudniowe spotkanie (workshop) w Raciborzu, na które przyjadą przedstawiciele wszystkich partnerskich miast. Grupa młodzieżowa z naszej szkoły, Towarzystwo Miłośni Ziemi Raciborskiej, Stowarzyszenie Odra 1945 oraz raciborska PWSZ będą czynnie uczestniczyć w planowanym spotkaniu oraz sprawować honory gospodarza spotkania. Planowany workshop i spotkania będą przeprowadzone w instytucjach kulturalnych naszego miasta oraz innych centrach kongresowo-hotelowych w okolicy. O wszystkich przedsięwzięciach, spotkaniach, warsztatach będziemy informować społeczność szkolną na bieżąco.

Autor: materiał nadesłany/Piotr Sput, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności27 marca 202410:26

Zielone Płuca na Ostrogu kontra deweloperka. Tężnia finiszuje a radny mówi o kulisach inwestycji [FOTO LOTNICZE]

Zielone Płuca na Ostrogu kontra deweloperka. Tężnia finiszuje a radny mówi o kulisach inwestycji [FOTO LOTNICZE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
39
Racibórz:

Zielone Płuca Ostroga to projekt, który w 2021 r. poparło ponad 3,5 tysiąca mieszkańców Raciborza. W kwietniu 2024 r. kończy się pierwszy etap tego projektu. Raciborzanie będą mogli odpocząć przy tężni, która powstaje przy zbiegu ulic Książęcej i Elżbiety.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 marca 202414:47

Konwencja programowa PiS do powiatu. Pięć konkretów [WIDEO]

Konwencja programowa PiS do powiatu. Pięć konkretów [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
16
Racibórz:

Poseł Paweł Jabłoński oraz kandydaci PiS do Rady Powiatu Raciborskiego przedstawili dziś, 27.03., na Rynku swoje najważniejsze założenia programowe na kadencję 2024-2029.

red.
Aktualności27 marca 202419:33

Polowy: zrealizowaliśmy 82% naszego programu. Komitet Silny Racibórz gwarancją wiarygodności Nowej 10-tki Drużyny Polowego!

Polowy: zrealizowaliśmy 82% naszego programu. Komitet Silny Racibórz gwarancją wiarygodności Nowej 10-tki Drużyny Polowego! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
71
materiał wyborczy zlecony i finansowany przez KWW Dariusz Polowy - Silny Racibórz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.03.2024
21 marca 202421:40

Nasz Racibórz 22.03.2024

Nasz Racibórz 15.03.2024
14 marca 202421:35

Nasz Racibórz 15.03.2024

Nasz Racibórz 08.03.2024
7 marca 202423:50

Nasz Racibórz 08.03.2024

Nasz Racibórz 01.03.2024
29 lutego 202423:20

Nasz Racibórz 01.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.