Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności24 marca 202211:37

Żłobek wypełniony w stu procentach. Coraz więcej ukraińskich dzieci w naszych placówkach

Żłobek wypełniony w stu procentach. Coraz więcej ukraińskich dzieci w naszych placówkach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Władze miasta zadowolone z naboru do nowego żłobka przy ul. Bielskiej. Wszystkie miejsca zajęte. Jutro, 25.03., uroczyste otwarcie. Różne spojrzenia radnych na organizację nauki dla dzieci z Ukrainy.

W części spraw bieżących i wolnych wniosków podczas obrad Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Rekreacji i Opieki Społecznej głos zabrał Krzysztof Żychski. – Wiem, że jesteście państwo zawiedzeni, że nie będzie wizyty komisji w żłobku. Zatrudniliśmy nową kadrę, która musi poznać zasady działania, przejść szkolenia. Oficjalne otwarcie w południe w najbliższy piątek. Z kolei w godzinach od 14 do 17 w piątek oraz w sobotę od 9 do 17 przewidziane są godziny otwarte. Do końca marca planowane są z kolei dni adaptacyjne, przeznaczone dla dzieci, które zostały przyjęte do żłobka. Jeśli chodzi o nabór, to jestem bardzo mile zaskoczony. Żłobek wypełnił się w stu procentach, przyjęliśmy 110 dzieci – mówił naczelnik Wydziału Edukacji.

Krzysztof Żychski podzielił się z radnymi informacjami na temat naboru do przedszkoli. – Mamy bardzo dobry wynik. Zarejestrowano 442 kandydatów – powiedział. Naczelnik poruszył także temat wsparcia dla Ukraińców. – Dziękuję osobom z SP 1 i SP 15, pracującym w kuchniach tych szkół za przygotowanie posiłków. Choć zadanie nie było łatwe, to wywiązały się z niego bardzo dobrze – stwierdził.

Przewodnicząca komisji pytała, jak kształtuje się liczba dzieci z Ukrainy w raciborskich placówkach oświatowych. – Mamy 70 uczniów w raciborskich szkołach, jeden oddział przedszkolny jednolity w przedszkolu na Płoni – stwierdził K. Żychski.

Do dyskusji w temacie dołączył radny Paweł Rycka. – Oddział z tego co słyszałem jest tymczasowy, co potem? – pytał. – Jeśli dzieci się zaaklimatyzują, nie jest wykluczone, że oddział pozostanie – stwierdził naczelnik Wydziału Edukacji. – Czy nie zablokuje to możliwości korzystania z przedszkola dzieciom z Płoni – dopytywał P. Rycka. – Absolutnie nie, panie radny – odparł K. Żychski.

Głos zabrała radna Ludmiła Nowacka. – Nietrudno się nie zgodzić, że jest to sytuacja nowa i niespotykana. Prosiłabym jednak, by już teraz myśleć nad tym, co będzie się działo w przyszłym roku szkolnym. Dobrym krokiem jest zatrudnienie psychologia z językiem ukraińskim, bardzo za to dziękuję. Dopychanie klas do maksimum będzie jednak złym rozwiązaniem. To też podniesie koszty, bo jak będziemy mieli dużo osób w klasie, konieczny będzie podział na grupy. Dodatkowo, jeśli ktoś sądzi, że skoro to jedna grupa językowa – słowiańska, to się dogadamy bez problemu. Mogę państwu powiedzieć, że jest to niemożliwe. Pracuję z takimi dziećmi i wiem, że praktycznie w ogóle się nie dogadujemy – mówiła radna.

- To co pan naczelnik powiedział, brzmi ładnie, ale całkowicie mija się z prawdą. W klasach wygląda to jednak na co dzień tragicznie. Musi sprostać polskiej podstawie programowej, ale i dzieciom z Ukrainy. Dzieciom się nudzi, są wystraszone. To działa na zasadzie, brzydko mówiąc, przechowalni. Rybnik poradził sobie z tym o wiele lepiej, a w Raciborzu spychologia na dyrektorów. Nie wiem czy psycholog coś wskóra, mam nadzieję, że tak, ale nie wygląda to dobrze – powiedziała radna Justyna Henek-Wypiór.

- Dla mnie to żaden problem, by sprawdzić ukraińską podstawę programową, podręczniki. To nasza praca, nasza służba. Albo to jest powołanie, albo nie i musimy się w tym odnaleźć. Dzieci, które nie są w klasach jednolitych, mają najczęściej swego tłumacza - rówieśnika. I powiem, że nie zauważyłam takiego wyobcowania. W starszych klasach przyznaję, pojawiają się problemy, ale w klasach 1-3 ich praktycznie nie ma, bo tam jest nauka przez zabawę. Czy to nasze rozwiązanie jest dobre, czy to z Rybnika, dowiemy się za kilka miesięcy – stwierdziła Anna Wacławczyk, odpowiadając na wcześniejszą wypowiedź swej koleżanki po fachu.

Autor: (greh), gpiszczan@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 września 202209:20

Raport 998. Nissan micra uderzył w tył scanii

Raport 998. Nissan micra uderzył w tył scanii - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Sześć zdarzeń odnotowali podczas poniedziałkowej służby strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP. Działania prowadzono przy zdarzeniu drogowym, pożarze instalacji elektrycznej, pożarze śmietnika oraz przy usuwaniu gniazd owadów. Sprawdź szczegóły.

red., fot. grupa Racibórz 112
Reklama
Reklama
Aktualności28 września 202208:59

Policja prowadzi dziś działania NURD

Policja prowadzi dziś działania NURD - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
KWP Katowice
Reklama
Aktualności29 września 202212:35

Złote gody małżeńskie w gminie Rudnik [FOTO i WIDEO]

Złote gody małżeńskie w gminie Rudnik [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Rudnik:

Pięć par z gminy Rudnik świętuje w tym roku 50-lecie pożycia małżeńskiego. Dziś w sali narad Urzędu Gminy małżonkowie-jubilaci odebrali medale przyznane im przez Prezydenta RP.

red.
Reklama
Reklama
Aktualności27 września 202210:28

Od aportu do budowy droga daleka. Radni pytali o mieszkania w Raciborzu

Od aportu do budowy droga daleka. Radni pytali o mieszkania w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
11
Racibórz:

Plany są co prawda ambitne, ale w tej kadencji nie ruszyła jeszcze budowa nowych bloków komunalnych. Temat stanął na poniedziałkowej komisji budżetu.

(greh)
Reklama
Aktualności28 września 202211:38

Na zamku powstanie nowe muzeum za ponad 21 mln zł

Na zamku powstanie nowe muzeum za ponad 21 mln zł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
21
red., fot. M. Musioł
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności29 września 202215:09

Bon turystyczny dłużej

Bon turystyczny dłużej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
ZUS Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego
Reklama
Aktualności28 września 202210:46

Babia Góra i Pilsko celem kolejnej raciborskiej wyprawy górskiej

Babia Góra i Pilsko celem kolejnej raciborskiej wyprawy górskiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Materiał nadesłany, fot. pixabay.com/JerzyGorecki
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 23.09.2022
28 września 202218:48

Nasz Racibórz 23.09.2022

Nasz Racibórz 16.09.2022
16 września 202220:21

Nasz Racibórz 16.09.2022

Nasz Racibórz 09.09.2022
16 września 202220:20

Nasz Racibórz 09.09.2022

Nasz Racibórz 02.09.2022
7 września 202213:56

Nasz Racibórz 02.09.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.