Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności23 lutego 202209:40

Ekolog entuzjasta dyryguje opozycją w Radzie Miasta [OPINIA]

Ekolog entuzjasta dyryguje opozycją w Radzie Miasta [OPINIA] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Pan Bogusław Siwak ma święte prawo wyrażania swoich poglądów o smogu i zieleni, ale radni mają obowiązek spoglądania na interes miasta we wszystkich aspektach jego funkcjonowania, a nie tylko przez pryzmat parków i skwerów. Mam wrażenie, że zapomniał o tym tak wytrawny gracz jak Mirosław Lenk (na zdj.).

Bogusław Siwak, ekolog entuzjasta, coraz częściej gości na komisjach Rady Miasta. Obrońca przyrody, wróg smogu, orędownik parków i zieleńców jasno wyraża swoje poglądy, głównie na fejsbukowym profilu. Nagrywa wywiady z mieszkańcami, zbiera podpisy pod petycjami, wzywa prezydenta Polowego do dymisji. W demokracji nikt nie może mu tego zabronić, ale nikt też nie ma obowiązku się z nim zgadzać.

Miasto to przecież wielopłaszczyznowe zagadnienie, od zieleni i ekologii, po oświatę, infrastrukturę, sport, handel, biznes, rekreację, mieszkalnictwo czy drogownictwo. Wszystkie te obszary trzeba równoważyć. W przeciwnym razie zamiast miasta będziemy mieli ogród botaniczny.

Dawny Racibórz był pomyślany jako ściśle zabudowane centrum z parkami i miejscami do rekreacji wokół śródmieścia i na obrzeżach. Zmienili to w 1945 r. Sowieci, podpalając zabudowę, którą władze polskie zamiast odbudować rozebrały, wysyłając miliony cegieł do Warszawy. W miejsce pięknych kamienic powstawiano socrealistyczne bloki albo zasadzono drzewa. Tak zrodził się toporny krajobraz obudowywanych bez ładu i składu, pełen parków i zieleńców, za to ubogi w zabudowę mieszkaniową.

Lata 90. to powrót to klasyki, czyli pięknych starówek. Uczynił to Kraków, Wrocław, Gdańsk - niemal wszystkie miasta, które zatęskniły do widoków ze starych pocztówek. I choć raciborzanie również wzdychają do dawnych krajobrazów, to wciąż tkwimy w oparach socrealizmu, czego przykładem jest pl. Długosza i jego otoczenie.

Zmiana tego stanu rzeczy wymaga zmiany planu przestrzennego, czyli umożliwienia ponownej zabudowy centrum. Inaczej nie odwrócimy depopulacji, bo ludzie zasiedlają przecież mieszkania, a nie ławki w parkach. Nie oznacza to wypierania zieleni. Trzeba ją wkomponować w nową zabudowę, nawet na dachach jak to proponowały Eko-Okna w swojej wizji dla pl. Długosza.

Na lutową sesję trafił projekt zmiany planu przestrzennego dla zbiegu ulic Podwale i Mickiewicza. Teren ma być przeznaczony pod zabudowę wielorodzinną i usługi. Czytaj Skwer ma zostać skwerem. Lenk przeciw zmianie planu przestrzennego


teren23022022

Tak było a tak jest dziś w tym rejonie.

podwale1

img_7660_edited

Przeciwko zmianie planu wypowiedział się były prezydent Mirosław Lenk. Nie pierwszy raz chce głosować kontra Polowy. Każdy ma swoje racje i w każdym przypadku trzeba je oceniać osobno. Mam jednak wrażenie, że tym razem radny Lenk, co by nie mówić doświadczony gracz, z dobrą ostatnią kadencją (wschodnia obwodnica, mieszkania na Łąkowej, strefa biznesu na Lasoty), wsłuchał się w ton narracji pana Bogusława, który zabudowę skweru utożsamia z zagładą Raciborza. Podobnie rządząca opozycja, która w grudniu zdecydowała o zakupie za 2 mln zł działki przy Ogrodowej, nie wiedząc po co miastu teren, który Lenk sprzedał za 1,2 mln zł. Pan Bogusław widzi tu rzecz jasna park, a opozycyjni wobec prezydenta radni nawet nie kryli, że jego argumentacja miała wpływ na ich decyzję.

Mam głęboką nadzieję, że w przypadku skweru Podwale/Mickiewicza nie chodzi o zwykłe NIE, bo NIE opozycji, ale o chwilowy brak refleksji nad tematem i skutkami odrzucenia projektu uchwały. Nie ściągniemy do Raciborza deweloperów, jeśli władze miasta, prezydent i rada, nie dadzą jasnego sygnału, że są przewidywalne, zgodne co do długofalowych priorytetów i traktują inwestorów poważnie. W przeciwnym razie ci będą woleli omijać nasze miasto (mogą przecież inwestować w Rybniku, Gliwicach, Wodzisławiu Śląskim), a nas będzie otaczać wciąż ten sam, pokomunistyczny krajobraz.

Staram się też nie dopuszczać do siebie myśli, że opozycyjnym klubom Razem dla Raciborza i Radnym Niezależnym Michała Fity chodzi tylko o to, by przy każdej nadarzającej się okazji obrzydzać raciborzanom kadencję Polowego.

Mirosław Lenk przed wyborami w 2018 r. przekonywał "Stawiam na młodość, bo wybieram 1000 mieszkań", fot. arch. portalu

img-5455

Autor: Grzegorz Wawoczny, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności7 sierpnia 202219:30

Miejski autobus w rowie na Ocicach [FOTO]

Miejski autobus w rowie na Ocicach [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
9
fot. FB 112 Racibórz, Czytelnicy
Reklama
Aktualności7 sierpnia 202216:34

List do redakcji: Oprócz estetyki ta inwestycja niczego nie wnosi

List do redakcji: Oprócz estetyki ta inwestycja niczego nie wnosi - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
28
Racibórz:

Takie jest zdanie naszego Czytelnika. - Według mnie, poza barierkami i oświetleniem, nic się nie zmieniło, aby poprawić bezpieczeństwo - pisze do redakcji p. Jan. Inwestycja na skrzyżowaniu Ogrodowa-Miarki-Słowackiego kosztowała ponad 642 tys. zł. Jaka jest wasza opinia w tej sprawie? Poniżej ankieta.

red.
Reklama
Reklama
Aktualności6 sierpnia 202207:28

Cztery drogi w Raciborzu do przebudowy

Cztery drogi w Raciborzu do przebudowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
10
red., fot. archiwum redakcji/M. Dmowski
Reklama
Aktualności8 sierpnia 202209:17

Plama długa na dziewięć kilometrów. Co było przyczyną?

Plama długa na dziewięć kilometrów. Co było przyczyną? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Strażacy z Raciborza praktycznie od samego rana w akcji. Już przed godziną 6 rozpoczęli działania związane z neutralizacją sporych rozmiarów plamy, która ciągnęła się na długości ponad dziewięciu kilometrów!

red.
Reklama
Reklama
Aktualności8 sierpnia 202210:21

Raport 998. Wołanie o pomoc z balkonu przy Kossaka

Raport 998. Wołanie o pomoc z balkonu przy Kossaka - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W okresie od 5 do 8 sierpnia strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP nie mogli narzekać na brak pracy. Odnotowano bowiem dwadzieścia interwencji. Prawie połowę z nich stanowiły działania związane z usuwaniem gniazd owadów. Sprawdź szczegóły interwencji.

red., fot. grupa Racibórz 112
Reklama
Aktualności7 sierpnia 202219:11

Muzyczna podróż po świecie na ryneczku w Krzanowicach

Muzyczna podróż po świecie na ryneczku w Krzanowicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

Plenerowy koncert letni na pięknie odnowionym ryneczku w Krzanowicach zgromadził sporą publiczność.

(waw)
Reklama
Reklama
Aktualności7 sierpnia 202219:41

Milion złotych dla pałacu w Sławikowie w zasięgu ręki. Pomóżcie je zdobyć!

Milion złotych dla pałacu w Sławikowie w zasięgu ręki. Pomóżcie je zdobyć! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Rudnik:

- Mamy ogromną prośbę, abyście przyłączyli się do zabawy - konkursu, w którym możemy zdobyć 1 000 000 złotych na zabezpieczenie naszej perły architektury - apeluje fundacja Gniazdo, która opiekuje się zabytkiem.

red.
Reklama
Aktualności7 sierpnia 202216:12

Papież polskiej ornitologii na Łężczoku. Rezerwat z dużą szansą na status parku narodowego [WIDEO]

Papież polskiej ornitologii na Łężczoku. Rezerwat z dużą szansą na status parku narodowego [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

- Rezerwat zasługuje na najwyższą formę ochrony, czyli park narodowy – przekonuje dr Andrzej Grzegorz Kruszewicz, polski ornitolog, podróżnik, dyrektor warszawskiego zoo, autor i tłumacz wielu publikacji z zakresu ornitologii. Wczoraj i dziś gościł na ziemi raciborskiej.

red.
Aktualności7 sierpnia 202208:49

Widoki dawnego Raciborza na wystawie w Muzeum

Widoki dawnego Raciborza na wystawie w Muzeum - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Muzeum w Raciborzu
Kultura i edukacja7 sierpnia 202221:46

Od Claptona przez Whitney Houston po Bruno Marsa - Joanna Skowyra&Przyjaciele w parku M. Roth

Od Claptona przez Whitney Houston po Bruno Marsa - Joanna Skowyra&Przyjaciele w parku M. Roth - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Utalentowana raciborska wokalistka jazzowa, instruktor śpiewu i emisji głosu w Raciborskim Centrum Kultury, występująca ostatnio na raciborskich scenach z Silesian Jazz Daughters, tym razem solo podczas letniego koncertu RCK.

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Biznes6 sierpnia 202222:57

Letni Teatr na Schodach w Raciborzu - Łysa Śpiewaczka

Letni Teatr na Schodach w Raciborzu - Łysa Śpiewaczka - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Dziś, 6 sierpnia, raciborska Biblioteka zaprosiła na drugi w tym sezonie występ na scenie Letniego Teatru na Schodach. Tym razem znany raciborzanom Teatr Wodzisławskiej Ulicy wystąpił ze spektaklem Łysa Śpiewaczka na podstawie sztuki Eugène Ionesco.

Jan Ptak
Styl życia7 sierpnia 202209:37

Raciborskie dzieje zapisane w pocztówkach – zawrotna kariera pewnego ujęcia

Raciborskie dzieje zapisane w pocztówkach – zawrotna kariera pewnego ujęcia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

Widok na dzisiejszą ulicę Kościuszki na wysokości skrzyżowania z ul. Wandy i Rostka był na przełomie XIX i XX wieku wykorzystywany przez wielu wydawców i to na różne, artystyczne sposoby. Pokazuje jednak niezbyt reprezentacyjny fragment miasta, wtedy i dziś. Dlaczego więc zrobił taką karierę?

Grzegorz Wawoczny
Reklama
Aktualności8 sierpnia 202212:58

Zmarł związany z Raciborzem wybitny tenor prof. Eugeniusz Sąsiadek

Zmarł związany z Raciborzem wybitny tenor prof. Eugeniusz Sąsiadek - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Prof. Eugeniusz Sąsiadek (na zdj. z lewej), nim związał się ze stolicą Dolnego Śląska mieszkał w Raciborzu, w kamienicy przy Staszica. Wspólnie ze swym przyjacielem i kolegą ze szkolnej ławy, Stanisławem Gałońskim, odwiedził po raz ostatni Racibórz w 2015 roku. Uczestniczyli wówczas w jubileuszu 70-lecia I LO.

red.
Sport8 sierpnia 202208:33

Klub Siatkarski Racibórz z nowym trenerem

Klub Siatkarski Racibórz z nowym trenerem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. (greh), fot. FB/Klub Siatkarski Racibórz
Kultura i edukacja6 sierpnia 202222:31

Letnie koncerty na bulwarach. Piec Duo

Letnie koncerty na bulwarach. Piec Duo - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Jan Ptak, źródło: WCK
Reklama
Reklama
Aktualności8 sierpnia 202209:30

Pożar ścierniska w Czechach. Polscy strażacy na ratunek

Pożar ścierniska w Czechach. Polscy strażacy na ratunek - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Zdarzenie miało miejsce w piątek, 5 sierpnia. Ze zgłoszenia wynikało, że w rejonie Rudyszwałdu doszło do silnego zadymienia.

red., fot. Janusz Tlon
Reklama
Sport7 sierpnia 202220:14

Wakacje w kajaku – czyli spływ wieczorową porą z Raciborza do Dziergowic

Wakacje w kajaku – czyli spływ wieczorową porą z Raciborza do Dziergowic - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W ramach akcji Wakacje w powiecie Powiatowe Centrum Sportu z Raciborza zaprosiło już trzeci raz miłośników wodnej rekreacji na spływ kajakowy na trasie Racibórz – Dziergowice.

materiał nadesłany - Powiatowe Centrum Sportu
Kultura i edukacja7 sierpnia 202220:26

Wystrzałowe wakacje w Tworkowie z PCS

Wystrzałowe wakacje w Tworkowie z PCS - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany/PCS
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Sport7 sierpnia 202214:53

Łucznictwo i dart. Ćwicz celność z PCS

Łucznictwo i dart. Ćwicz celność z PCS - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. (greh), fot. pexels.com/vedanti
Aktualności8 sierpnia 202210:21

11. odsłona Narodowego Czytania 2022 niebawem na zamku

11. odsłona Narodowego Czytania 2022 niebawem na zamku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Zamek Piastowski, fot. arch.
Reklama
Biznes8 sierpnia 202210:15

Ruszył nabór na misję gospodarczą do Egiptu

Ruszył nabór na misję gospodarczą do Egiptu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał partnera
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 29.07.2022
29 lipca 202210:47

Nasz Racibórz 29.07.2022

Nasz Racibórz 22.07.2022
29 lipca 202210:46

Nasz Racibórz 22.07.2022

Nasz Racibórz 15.07.2022
14 lipca 202221:04

Nasz Racibórz 15.07.2022

Nasz Racibórz 08.07.2022
14 lipca 202219:50

Nasz Racibórz 08.07.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.