Jak zwiększyć siłę w spektakularny sposób? 4 metody!

Wzrost siły mięśni to cel wielu ćwiczących osób. Jej budowanie ma znaczenie nie tylko w przypadku treningów, ale praktycznie każdej aktywności – a także może okazać się pomocne w życiu codziennym. Przedstawiamy 4 najlepsze sposoby na szybkie zwiększenie siły.
Rozbudowana masa mięśniowa nie zawsze równa się dużej sile – wiele osób mogących pochwalić się muskularną sylwetką nie osiąga spektakularnych wyników w ćwiczeniach siłowych. Aby móc podnosić większe ciężary, niezbędne będą treningi i suplementacja dostosowana do tego celu. W jaki sposób można realnie wpłynąć na swoją siłę i zyskać szybki progres?
Jak zwiększać siłę mięśniową?
Zwiększanie siły mięśniowej to niełatwy proces – wymaga dobrego planu treningowego, dzięki któremu będziemy mogli wzmacniać muskulaturę bez utraty jej objętości. Ważna jest też dieta i suplementacja, które pozwolą na prawidłową regenerację i zapewnią energię do intensywnych treningów z obciążeniem.
Pomijanie ćwiczeń na wzrost siły to duży błąd u osób początkujących. Zazwyczaj kiedy zaczynamy swoją przygodę z treningami na siłowni, widzimy postępy zarówno we wzroście masy, jak i siły mięśni – na tym etapie niewielkie obciążenia są wystarczające do uzyskania spodziewanych efektów. Z czasem jednak, jeśli nie modyfikujemy treningu i nadal wykonujemy sporo powtórzeń przy niedużym lub średnim obciążeniu, progres siły się zatrzyma. Masa mięśni może przy tym nadal wzrastać, jeśli trenujemy regularnie i dostarczamy sobie odpowiedniej ilości kalorii i białka.
W jaki sposób możemy wpływać na siłę, by osiągać coraz lepsze rezultaty?
1. Odżywki na siłę
Podstawą są dobre odżywki na siłę. Suplementów diety dla ćwiczących nie brakuje na rynku, co więc wybrać, by móc liczyć na realne efekty? Najlepiej postawić na naturalne preparaty o dobrych składach – nie powodują skutków ubocznych, dlatego mogą być stosowane nawet przez długi czas. Dodatkowo są łatwo dostępną i wygodną opcją – wystarczy pamiętać o ich codziennym zażywaniu, by wspomóc wzmacnianie mięśni.
Jakich składników powinniśmy szukać w odżywkach na siłę? Najważniejsze to:
- kreatyna,
- arginina,
- beta-alanina,
- jabłczan cytruliny.
Kreatyna
Kreatyna to klasyczny suplement dla osób trenujących – jest dokładnie przebadania pod kątem wpływu na organizm, a jej skuteczność została wielokrotnie potwierdzona. Zwiększa glikogen mięśniowy, działa anabolicznie i przyspiesza regenerację po treningu. Poleca się ją zarówno przy treningu na masę, jak i siłowym.
Arginina
Arginina zwiększa zawartość tlenku azotu we krwi, dzięki czemu zapewnia sprawniejszy transport ważnych składników do mięśni. W efekcie wpływa na ich wzmocnienie, wspiera regenerację i zapewnia szybki progres.
Beta-alanina
Beta-alanina sprawdza się w treningu na siłę dzięki swoim właściwościom opóźniającym pojawienie się zmęczenia podczas wysiłku. Pozwala na bardziej wyczerpujące ćwiczenia, co ma spore znaczenie dla progresu siłowego.
Jabłczan cytruliny
Jabłczan cytruliny wpływa na siłę i wytrzymałość mięśni, dlatego warto stosować suplementy zawierające ten składnik. Poprawia on przepływ krwi, ułatwiając dostarczanie ważnych składników do mięśni. Zapewnia też szybszą regenerację i pozwala na intensywniejsze treningi
Dobrze postawić też na przedtreningówki, dzięki którym zyskamy więcej energii i wytrzymałości, co będzie bardzo przydatne przy ćwiczeniach na siłę.
Zestawienie najlepszych odżywek na siłę znajdą Państwo tutaj: https://silniejszy.pl/odzywki-na-sile/.
2. Odpowiednie ćwiczenia
Treningi na wzrost siły powinny opierać się na podnoszeniu dużych ciężarów. Najlepszym wyborem będą ćwiczenia wielostawowe, które angażują wiele grup mięśni – pozwoli to na szybki progres bez konieczności rozplanowywania treningu na konkretne partie. Takie ćwiczenia umożliwiają też podnoszenie największych ciężarów, co pozytywnie wpłynie na rozwój siły.
Najlepiej sprawdzają się przysiady, martwy ciąg, wyciskanie sztangi czy podciąganie. Oczywiście kluczowa jest poprawna technika – nie stosujemy dużych obciążeń, dopóki jej nie opanujemy.
Podczas ćwiczeń na siłę wykonuje się mniej powtórzeń z większym obciążeniem, niż przy klasycznym treningu. Warto postawić na więcej serii z mniejszą ilością powtórzeń – pozwoli to na podnoszenie dużych ciężarów bez przeciążenia układu nerwowego. Nie powinno się też wykonywać na jednym treningu zbyt wielu ćwiczeń siłowych – zazwyczaj wystarczą 2-3 angażujące wiele partii mięśni.
W treningu siłowym bardzo ważne są przerwy między seriami. Im dłuższa przerwa, tym większa szansa na dźwignięcie dużego obciążenia – a to zapewni najlepszy progres.
3. Dobór ciężaru
Osoby mające problem ze zwiększaniem siły mięśni zazwyczaj dobierają zbyt małe obciążenie. Poprawny powinien być ciężar o wartości ok. 85-95 % ciężaru maksymalnego. Przy ćwiczeniach na masę mięśniową stosuje się o wiele niższe obciążenia, co pozwala na wykonywanie większej ilości powtórzeń. Do wzrostu siły potrzebne są jednak ciężary bliskie maksymalnym możliwościom danej osoby. Jeśli dopiero zaczynamy trening siłowy, pamiętajmy o odpowiedniej asekuracji.
4. Regeneracja
Choć trening na wzrost siły powinien być wykonywany regularnie, nie można zapomnieć o zapewnieniu sobie czasu na regenerację. Ćwiczenia najlepiej realizować 2-3 razy w tygodniu – zagwarantuje to progres, a przy tym nie doprowadzi do przetrenowania.
Bardzo ważna dla regeneracji jest dieta oraz sen. Odpowiednia ilość kalorii i białka w jadłospisie pozwoli budować siłę bez straty objętości mięśni oraz zapewni energię do treningów. Podczas snu natomiast zachodzą najważniejsze procesy związane z regeneracją organizmu, dlatego warto zapewnić sobie przynajmniej 7 godzin wypoczynku każdego dnia.
Podsumowanie
Trening na masę mięśniową nie zapewni nam progresu, jeśli chodzi o siłę. W tym celu musimy włączyć dodatkowe ćwiczenia, które będą opierały się na stosowaniu dużych ciężarów przy mniejszej ilości powtórzeń w serii. Najlepiej wykonywać ćwiczenia wielostawowe, dzięki którym podniesiemy większe obciążenie. Nie można zapominać też o odżywkach na siłę zapewniających wyższą wytrzymałość podczas treningów.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.