Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności21 grudnia 202118:35

Premierze pomóż! Radni powiatu raciborskiego przerażeni podwyżkami

Premierze pomóż! Radni powiatu raciborskiego przerażeni podwyżkami - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

Przyjęcie dziś, 21.12., uchwał budżetowej na 2022 r. jak i w sprawie podjęcia pilnych działań mających na celu przeciwdziałanie drastycznym podwyżkom cen gazu ziemnego nie poprzedziła na sesji Rady Powiatu Raciborskiego długa dyskusja. Samorządowcy w milczeniu czekają na rozwój wydarzeń, które mogą wydrenować ich budżety i to na finiszu kadencji, kiedy trzeba myśleć o kolejnych wyborach.

Samorządy wkroczyły w czwarty rok pięcioletniej kadencji, którą od marca 2020 r. zdominowała epidemia koronawirusa, a od jesieni tego roku zaczyna drążyć inflacja. Na dodatek w styczniu wchodzi w życie Polski Ład, który - przynajmniej w zapewnieniach rządu - ma pozostawić miliardy złotych w kieszeniach Polaków.

Problem w tym, że może się to odbyć kosztem samorządów, czerpiących dochody z tytułu udziału w podatkach płaconych przez mieszkańców. Na dodatek polityka Warszawy zmierza w kierunku uzależnienia programów inwestycyjnych od decyzji centralnych, co naturalnie preferuje te ośrodki, którym po drodze ze Zjednoczoną Prawicą.

Teraz dochodzi kolejny, ogromny problem - inflacja i rosnące ceny gazu oraz prądu. Wzrosną przez to znacznie wydatki na utrzymanie szkół, domów kultury, w przypadku powiatu także zamku, DPS Złota Jesień czy szpitala. Wszystkie obiekty trzeba ogrzewać, a to od stycznia będzie kosztowało znacznie więcej niż obecnie.

Rosnąca inflacja przełoży się na presję płacową. Już teraz w samorządach - nie licząc najwyższych władz - nie zarabia się kokosów. Na 2022 r. zarówno miasto jak i powiat nie założyły podwyżek pensji. Dostaną je tylko ci, którym przepisy... podniosą najniższe wynagrodzenie.

Tymczasem przy wzroście cen na poziomie 8 proc. trudno liczyć na zadowolenie urzędników czy pracowników powiatowych jednostek. Będą oczekiwali podwyżek. Zgoda oznacza konieczność znalezienia w budżetach milionów złotych. Nie bardzo wiadomo, skąd je wziąć. Brak podwyżek nie spowoduje fali odejść, ale rozpocznie powolne zwalnianie się najlepszych specjalistów. Już teraz II LO, Mechanik czy Muzeum zastanawiają się, skąd wziąć księgowych. Obecni odchodzą na emerytury. Dyrektorzy żyją w stresie, u progu wdrażania Polskiego Ładu.

Zamiast więc myśleć o rozmachu inwestycyjnym, samorządy czeka ciułanie grosza na przetrzymanie trudnych czasów i nadzieja, że ceny oferowane w przetargach nie przekroczą kwot zarezerwowanych w budżecie. O optymizm trudno. Najnowszy przypadek - wymarzona aula w Mechaniku wymaga dołożenia 250 tys. zł ponad plan.

W końcówce kadencji mniej będzie więc myślenia w kategorii imprez i promocji, więcej twardego zarządzania kosztami. W gminach i powiatach już o tym wiedzą. Władzom pozostaje nadzieja, że rząd i NBP okiełznają inflację, a ceny gazu czy prądu zaczną spadać. Jeśli stanie się inaczej, inwestowanie zamieni się w oszczędzanie i redukowanie kosztów.

UZASADNIENIE podjętej dziś uchwały Rady Powiatu w sprawie podjęcia pilnych działań mających na celu przeciwdziałanie drastycznym podwyżkom cen gazu ziemnego

Postanawia się wystąpić do Prezesa Rady Ministrów oraz Parlamentarzystów z terenu Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego w sprawie podjęcia pilnych działań mających na celu przeciwdziałanie drastycznym podwyżkom cen gazu ziemnego.

Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 19 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym powiat wykonuje określone ustawami zadania publiczne o charakterze ponadgminnym w zakresie utrzymania powiatowych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz obiektów administracyjnych. Rada Powiatu Raciborskiego z wielkim niepokojem przyjęła informację o drastycznych podwyżkach cen gazu ziemnego, które wpłyną również na działalność Powiatu Raciborskiego poprzez zdecydowanie większe koszty utrzymania szkół, szpitala, domu pomocy społecznej i innych obiektów użyteczności publicznej. Drastyczny wzrost cen gazu ziemnego nie jest możliwy do zaprojektowania w procesie budżetowania i powoduje istotne zaburzenia w planowanych przepływach pieniężnych. Tak duże wzrosty cen nie miały dotychczas miejsca w historii samorządu, której skali nie można przewidzieć, co skutkuje jednak koniecznością rozstrzygania zamówień publicznych na kompleksowe dostawy gazu w 2022 r. na poziomie wzrostu cen nawet o 300% w stosunku do 2021 r.

Przykładem w Powiecie Raciborskim może być Dom Pomocy Społecznej „Złota Jesień” w Raciborzu, gdzie w ramach postępowania wpłynęła jedna oferta przekraczająca oszacowaną wartość zamówienia, jednocześnie przekraczając kwotę zaplanowaną w planie finansowym jednostki na 2022 r. Zaproponowana cena paliwa gazowego była wyższa 3,8-krotnie od aktualnej ceny. Z uwagi na fakt, że przedmiotowe postępowanie przekraczało wysokość środków finansowych zabezpieczonych na dostawę gazu zostało ono unieważnione. Ogłoszone zostało kolejne postępowanie na zabezpieczenie dostawy paliwa w pierwszym kwartale 2022 r. Zaproponowana cena paliwa gazowego jest wyższa 6,4-krotnie od aktualnej ceny.

W związku z powyższym Rada Powiatu Raciborskiego zwraca się do Prezesa Rady Ministrów oraz Parlamentarzystów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego o podjęcie pilnych działań mających na celu przeciwdziałanie drastycznym podwyżkom cen gazu ziemnego na rynku krajowym, a także ograniczenie negatywnych skutków tych podwyżek. Ponadto zwraca się do organów stanowiących miast i gmin Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego o rozważenie podjęcie tożsamych uchwał mających na celu interwencję w powyższej sprawie i rozwiązanie wskazanego powyżej problemu. W tym stanie prawnym i faktycznym podjęcie uchwały jest celowe i uzasadnione.

Autor: (waw), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności18 maja 202215:07

W raciborskim okrąglaku duże zmiany

W raciborskim okrąglaku duże zmiany - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Warszawskiej rozpoczęła się wymiana ławek.

fot. Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności18 maja 202212:05

Powstał ranking szkół przyjaznych LGBT

Powstał ranking szkół przyjaznych LGBT - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
16
Racibórz:

W czołówce województwa śląskiego znalazła się jedna szkoła z naszego regionu.

red., fot. pixabay.com/SharonMcCutcheon
Reklama
Reklama
Aktualności19 maja 202214:25

Tak za życia wyglądała Dżed-Amonet-ius-anch - Egipcjanka z raciborskiego Muzeum

Tak za życia wyglądała Dżed-Amonet-ius-anch - Egipcjanka z raciborskiego Muzeum - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W raciborskim Muzeum trwa jedna z ciekawszych konferencji poświęcona mumii egipskiej z raciborskiego Muzeum. Prezentowane są najnowsze badania, a także rekonstrukcja twarzy kobiety. Wydarzenie jest transmitowane live.

red., fot. Muzeum w Raciborzu
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności19 maja 202213:22

Festyn ekologiczny na raciborskim Rynku [FOTO i WIDEO]

Festyn ekologiczny na raciborskim Rynku [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Tematem przewodnim festynu była ochrona flory i fauny. Całemu wydarzeniu towarzyszył event organizowany przez firmę z Łodzi "Świat Przygód" Grzegorz Boryca. Na scenie wystąpiły dzieci z raciborskich placówek oświatowych, a także wychowankowie Stowarzyszenia Kultury Ziemi Raciborskiej „Źródło”.

fot. Katarzyna Kubik
Reklama
Aktualności19 maja 202209:27

Zbliża się zmiana nadawania bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej na Śląsku

Zbliża się zmiana nadawania bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej na Śląsku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Już 23 maja nastąpi kolejny etap zmian nadawania bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce, tym razem dotyczący województwa śląskiego.

red.
Aktualności19 maja 202208:56

GDDKiA. Przygotowujemy kolejne inwestycje poprawiające bezpieczeństwo na DK45 w Raciborzu

GDDKiA. Przygotowujemy kolejne inwestycje poprawiające bezpieczeństwo na DK45 w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
5
Racibórz:

- Podpisaliśmy umowę na wykonanie dokumentacji projektowej dla budowy sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu DK45 z drogą wojewódzką nr 416 w Raciborzu (przy mleczarni). Wykonawcą zadania jest firma DMK Inżynieria z Rybnika, a wartość umowy wynosi o wartości 366 250,95 zł - informuje katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

red.
Biznes18 maja 202214:42

Po covidowej przerwie wróciły raciborskie śniadania biznesowe

Po covidowej przerwie wróciły raciborskie śniadania biznesowe - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
źródło: Przedsiębiorczy Racibórz
Reklama
Reklama
Aktualności18 maja 202210:37

Delegacja z Krzyżanowic na Festiwalu Mniejszości Narodowych i Święcie Kapusty w Ratce [FOTO]

Delegacja z Krzyżanowic na Festiwalu Mniejszości Narodowych i Święcie Kapusty w Ratce [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

Delegacja z gminy Krzyżanowice uczestniczyła w Święcie Kapusty i Międzynarodowym Festiwalu Mniejszości Narodowych, które miało miejsce od 13 do 15 maja w partnerskiej gminie Ratka na Węgrzech.

UG Krzyżanowice
Aktualności18 maja 202211:22

Na zamku odbędzie się wojskowy piknik. Armia zachęca do służby

Na zamku odbędzie się wojskowy piknik. Armia zachęca do służby - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
Racibórz:

Wojskowe Centrum Rekrutacji w Rybniku (dawne WKU) zaprasza już 21 maja na dziedziniec raciborskiego zamku. Armia zachęca do służby. Chętni uzyskają niezbędne informacje.

red.
Reklama
Aktualności18 maja 202209:31

AMG Railing Sp. z o.o. zatrudni pracowników

AMG Railing Sp. z o.o. zatrudni pracowników - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W AMG Railing sp. z o.o. projektujemy i produkujemy światowej klasy balustrady całoszklane, szczebelkowe i poręcze.

 

 

materiał partnerski
Aktualności19 maja 202209:14

Obwodnica i okolice. Tak zagospodarowano teren wokół nowej drogi

Obwodnica i okolice. Tak zagospodarowano teren wokół nowej drogi - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
Racibórz:

Sezon rowerowych i pieszych wędrówek już w pełni. Na zdjęciach pokazujemy rejon otwartej w marcu wschodniej obwodnicy Raciborza, m.in. nowego mostu na starej Odrze pomiędzy Ostrogiem a Miedonią oraz wiaduktu kolejowego na końcu ul. Nad Koleją.

fot. Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności19 maja 202220:26

Pokazano jak wyglądała Egipcjanka z raciborskiego Muzeum. Była piękna jak Nefretete

Pokazano jak wyglądała Egipcjanka z raciborskiego Muzeum. Była piękna jak Nefretete - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

- Badania naukowe mumii egipskich na przykładzie Dżed-Amonet-Ius-Anch z zbiorów Muzeum w Raciborzu – konferencja pod tytułem odbyła się w dawnym kościele pw. św. Ducha. Poznaliśmy wreszcie oblicze Egipcjanki, której zmumifikowane zwłoki od II poł. XIX w. znajduje się w naszym mieście.

Grzegorz Wawoczny
Sport18 maja 202211:58

Dwa dni sportowej rywalizacji w Markowicach

Dwa dni sportowej rywalizacji w Markowicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
oprac. (greh), fot. arch. portalu
Reklama
Kultura i edukacja19 maja 202221:01

Koncert jubileuszowy na 20-lecie raciborskiej PWSZ

Koncert jubileuszowy na 20-lecie raciborskiej PWSZ - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Zaproszenie rektora dr. Pawła Strózika przyjęła liczna grupa wykładowców oraz przyjaciół uczelni. W tym roku mija dwadzieścia lat od chwili, gdy Racibórz stał się miastem akademickim.

fot. Katarzyna Kubik
Aktualności18 maja 202215:42

Jak zahamować nadmierne wypadanie włosów?

Jak zahamować nadmierne wypadanie włosów? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał partnerski
Aktualności19 maja 202208:33

Posłanka Lenartowicz poparła prezydencki projekt ustawy w sprawie Narodowego Dnia Powstań Śląskich

Posłanka Lenartowicz poparła prezydencki projekt ustawy w sprawie Narodowego Dnia Powstań Śląskich - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
13
Racibórz:

- Uczcijmy Dzień Powstań Śląskich jako wspólne Święto wszystkich Ślązaków - przekonuje parlamentarzystka z PO, rodem z podraciborskich Krzanowic.

materiał nadesłany/Gabriela Lenartowicz
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 13.05.2022
17 maja 202211:53

Nasz Racibórz 13.05.2022

Nasz Racibórz 06.05.2022
17 maja 202211:52

Nasz Racibórz 06.05.2022

Nasz Racibórz 22.04.2022
23 kwietnia 202210:50

Nasz Racibórz 22.04.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.