Biathlon to ciekawy sport z dużymi tradycjami! Jakie szanse na ZIO 2022 będą mieć polscy biathloniści?

Bogata w sukcesy kariera Tomasza Sikory sprawiła, że Polacy zaczęli interesować się biathlonem. Wcześniej był to bowiem idealny przykład niszowego sportu, którego realia znali tylko nieliczni pasjonaci. Na szczęście teraz sytuacja wygląda już nieco inaczej, ponieważ coraz więcej kibiców regularnie śledzi poczynania polskich biathlonistów. Dlatego warto zastanowić się nad tym, jak w perspektywie nadchodzących ZIO 2022 wyglądają szanse naszych zawodników oraz zawodniczek? Czego powinni spodziewać się sympatycy dyscypliny?
Bogate tradycje biathlonu – sport z ponad 60-letnią historią olimpijską!
W 1995 roku we włoskim Anterselvie Tomasz Sikora został mistrzem świata w biathlonie. Był to jednak dopiero początek niezwykle udanej kariery zawodnika z Wodzisławia Śląskiego. Po upływie 11 lat od tego sukcesu Tomasz Sikora zdobył srebrny medal na ZIO 2006 w Turynie. Jak się później okazało, był to jego jedyny olimpijski krążek. Do tego należy jednak dołożyć również kilka tytułów zdobytych w czasie Mistrzostw Europy. To wszystko pokazuje, dlaczego Tomasz Sikora zapracował na miano żywej legendy polskiego biathlonu!
Trzeba również przyznać, że to właśnie za sprawą Tomasza Sikory biathlon stał się nieco bardziej rozpoznawalną dyscypliną w Polsce. Przełom XX i XXI wieku był więc okresem, kiedy lawinowo rosła liczba sympatyków biathlonu nad Wisłą. Taka fala popularności nastała dość późno, ponieważ biathlon już od 1960 roku jest dyscypliną olimpijską. Co ciekawe, przez bardzo długi czas na ZIO występowali wyłącznie biathloniści. Dopiero w 1992 roku do olimpijskich zmagań dopuszczono również kobiety.
Niestety, po zakończeniu kariery przez Tomasza Sikorę polski biathlon męski popadł w głęboki kryzys. Pewnym pocieszeniem jest jednak sytuacja w damskim biathlonie. Co prawda, do tej pory jedyną polską zawodniczką, która wygrała zawody Pucharu Świata, pozostaje Magdalena Gwizdoń. Jednakże w ostatnich latach całkiem niezłą formę prezentowały również Monika Hojnisz-Staręga i Krystyna Guzik. Obydwu wymienionym biathlonistkom udało się nawet wskoczyć do czołowej dziesiątki Pucharu Świata. Niestety, Krystyna Guzik nie wystąpi na nadchodzących Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2022 w Pekinie. Jej miejsce najprawdopodobniej zajmie Kamila Żuk.
Polska na ZIO 2022 – jakie szanse mają nasi biathloniści?
Występ Polski na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2022 z pewnością wzbudzi zainteresowanie wśród miłośników sportów zimowych. W gronie takich osób znajdą się także miłośnicy biathlonu. Pojawia się więc pytanie, czy nasi biathloniści zapewnią kibicom powody do radości?
Niestety, aktualna sytuacja nie napawa optymizmem. Forma naszych najlepszych biathlonistek jest daleka od ideału. Na ostatnich zawodach PŚ Monika Hojnisz-Staręga zajęła dopiero 35. miejsce. W znacznie gorszej dyspozycji znajduje się jednak Kamila Żuk, która ostatecznie uplasowała się na 86. miejscu. Anna Mąka oraz Magdalena Piczura zajęły odpowiednio 69. i 109. miejsce.
Na domiar złego sytuacja wśród męskich biathlonistów wygląda jeszcze gorzej. Aktualnie żaden reprezentant Polski nie uzyskał jeszcze kwalifikacji olimpijskiej. Największe szanse na jej zdobycie mają Grzegorz Guzik oraz Andrzej Nędza-Kubiniec.
Mimo słabych perspektyw zagorzali pasjonaci biathlonu na pewno będą uważnie śledzić zmagania na ZIO 2022. Jeżeli ktoś zamierza je dodatkowo obstawiać, powinien zapoznać się z ofertą firmy STS. Największy polski bukmacher samodzielnie wystawia własne kursy na biathlon. Tym samym oferta STS może kryć w sobie wiele ciekawych propozycji dla amatorów obstawiania.
Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. STS S.A. (dawniej Star-Typ Sport Zakłady Wzajemne Spółka z o.o.) posiada zezwolenie wydane przez Ministra ds. Finansów Publicznych na urządzanie zakładów wzajemnych. Hazard związany jest z ryzykiem.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.