Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności25 listopada 202110:29

Od czego zależy, czy dostaniesz pożyczkę i na jaką kwotę?

Od czego zależy, czy dostaniesz pożyczkę i na jaką kwotę?                                     - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Nagłe i niespodziewane wydatki mają to do siebie, że pojawiają się w najmniej oczekiwanym momencie. O ile nie posiadamy oszczędności, czeka nas pilne poszukiwanie wyjścia z zaistniałej sytuacji. Jedną z opcji, którą możemy brać pod uwagę, jest pożyczka pozabankowa. W poniższym tekście przyjrzymy się kryteriom, od których zależy, czy otrzymamy pożyczkę. Spróbujemy również odpowiedzieć na pytanie, czy wnioskowana kwota może mieć wpływ na ostateczną decyzję o jej przyznaniu.

 

 

Pożyczki potrafią mocno różnić się między sobą

Nawet jeśli co do zasady działanie wszystkich pożyczek jest podobne, to zagłębiając się w szczegóły, widać spore różnice. I tu dochodzimy do sedna sprawy, a więc do kryteriów, które należy spełnić, aby otrzymać pożyczkę.
Każda z firm pożyczkowych ma ich listę. W jednych o pożyczkę jest łatwiej, w innych zdecydowanie trudniej. 
Pewne minimum musi jednak spełniać każdy klient składający wniosek o jej przyznanie. O jakich kryteriach mowa?

1. Wiek
Zazwyczaj do otrzymania pożyczki wystarczy pełnoletność. Są jednak firmy, które wymagają od pożyczkobiorców nieco wyższego wieku. Przykładowo w VIVUS jest to 19 lat, ale bywa, że wymagane minimum to lat 21. Takie pozornie łatwe do wypełnienia kryterium bywa częstą przyczyną odmowy udzielenia pożyczki w sytuacji, gdy niedoszły pożyczkobiorca nie doczytał w porę, kto może się o nią ubiegać.

2. Obywatelstwo
Przeważająca część firm pożyczkowych kieruje swoją ofertę jedynie do osób posiadających polskie obywatelstwo. Do złożenia wniosku będziemy potrzebować też podstawowych danych z dowodu osobistego.

3. Konto osobiste
Posiadanie konta to warunek wymagany w większości instytucji pożyczkowych.. Po pierwsze, pozwala ono na dokonanie tzw. przelewu weryfikacyjnego – najpopularniejszej formy potwierdzenia tożsamości klienta. Po drugie, na wskazane konto przelewana jest pożyczka. Po trzecie, jeśli z dowolnego powodu pożyczkobiorca nie chce lub nie może zrealizować przelewu w celu weryfikacji, odbywa się ona za pośrednictwem specjalnych aplikacji typu Kontomatik czy KontoConnect. W ramach jednorazowego wglądu na konto klienta firma pożyczkowa uzyskuje zarówno potwierdzenie jego tożsamości, jak i dokonuje oceny sytuacji finansowej. Widać zatem, że bez konta osobistego cały proces udzielenia pożyczki staje się utrudniony, a często wręcz niemożliwy.

4. Zdolność kredytowa
To klucz do uzyskania pożyczki, szczególnie jeśli w grę wchodzą kwoty wyższe niż 2000-3000 złotych. Firma pożyczkowa musi mieć pewność, że klient będzie w stanie spłacić zobowiązanie. Podejście do zdolności różni się też w zależności od rodzaju pożyczki. Te krótkoterminowe, takie jak chociażby wspomniana już od firmy Vivus Finance Sp. z o.o., która udzielana jest na stosunkowo niewielkie kwoty i krótki okres (do 61 dni), nie wymagają jej szczegółowego badania.

5. Uzyskiwane dochody
Trudno wyobrazić sobie otrzymanie pożyczki na wysoką kwotę bez przedstawienia zaświadczenia o dochodach. Na tym tle atrakcyjnie wypadają pożyczki krótkoterminowe w kwotach do 5000-8000, które bardzo często udzielane są na podstawie oświadczeniu klienta o źródle dochodu lub całkowicie bez weryfikacji.

6. Dobra historia w Biurze Informacji Kredytowej i nie tylko
To chwila prawdy dla każdego pożyczkobiorcy. Nawet jeśli spełni on powyższe kryteria, zła historia w BIK lub innym rejestrze np. w Biurze Informacji Gospodarczej (BIG) praktycznie zamyka drzwi do nowych pożyczek.
Firmy pożyczkowe dają w ten sposób jasny komunikat w stronę osób, które liczą, że po odmowie udzielenia kredytu w banku otrzymają ją bez większych problemów u nich.

A jak ma się do powyższych kryteriów kwota pożyczki?

Tu zależność jest dość prosta. Im wyższa jest wnioskowana kwota, tym rosną wymagania wobec klientów. Jest to zrozumiałe. Pożyczając 1000-2000 złotych ryzyko, jakie bierze na siebie firma pożyczkowa, jest stosunkowo niewielkie. Ze zgoła odmienną sytuacją mamy do czynienia, jeśli klient ubiega się o 20-30 lub więcej tys. złotych pożyczki. Istnieją bowiem firmy, które takie kwoty udostępniają. W ich przypadku procedura udzielenia pożyczki jest bardzo podobna jak podczas ubiegania się o kredyt. Wymagane jest przede wszystkim zaświadczenie o dochodach i udzielenie odpowiedzi na pytania pozwalające ocenić zdolność kredytową. Bywa, że klient otrzymuje propozycję udostępnienia niższej kwoty, niż pierwotnie zakładał, ale nadal może liczyć na pożyczkę. 

Innym przykładem, o którym warto wspomnieć, jest oferowanie wyższych kwot pożyczek klientom, którzy brali już i spłacili w terminie co najmniej jedną pożyczkę. Taką opcję ma w swoje ofercie m.in. wspomniany już Vivus Finance Sp. z o.o. Mówimy wówczas, że klienci dzielą się na nowych i stałych, przy czym zarówno jedni, jak i drudzy, mogą liczyć na nieco inne przywileje.

I tak nowym klientom proponuje się pożyczkę na kwotę do 3000 złotych na okres 61 dni. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi dla niej 0% pod jednym warunkiem – pożyczkę należy spłacić w terminie.
Dla stałych klientów powstała tzw. kolejna pożyczka, która może opiewać na kwotę aż 7500 złotych. Jest to w pewnym stopniu wyraz zaufania do klientów, którzy po raz kolejny decydują się skorzystać z produktu w tej samej instytucji.

Podsumowując

Przyznanie pożyczki zależy zawsze od spełnienia kilku podstawowych kryteriów. Im niższa kwota, tym są one mniej rygorystyczne. Przy wyższych oczekiwaniach należy się liczyć z możliwością otrzymania innej – niższej niż pierwotnie wnioskowaliśmy – sumy pieniędzy. Pamiętajmy też, że spora część firm ma zachęty dla nowych klientów, jak również docenia lojalność tych, którzy regularne korzystają z ich usług.

Artykuł został przygotowany we współpracy z VIVUS


Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności24 czerwca 202209:07

Raport 998. Iveco uderzyło w słup w Brzeziu. Kierowca zbiegł

Raport 998. Iveco uderzyło w słup w Brzeziu. Kierowca zbiegł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W trakcie czwartkowej służby strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP odnotowali dwa zdarzenia. Pomagali uwięzionemu ptakowi oraz prowadzili działania w związku ze zdarzeniem drogowym na ulicy Brzeskiej. Sprawdź szczegóły.

red.
Reklama
Aktualności24 czerwca 202210:12

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Nadchodzący weekend zdominują wydarzenia związane z Festiwalem Górnej Odry, które odbywać będą się na terenie całego powiatu raciborskiego, ale i poza jego granicami. Sprawdź, co jeszcze wydarzy się w nadchodzących dniach.

red.
Aktualności25 czerwca 202201:13

Gitarzysko i pływadła w Raciborzu [FOTO]

Gitarzysko i pływadła w Raciborzu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W sobotę, 25.06., spod mostu Zamkowego wyruszy XXIII Pływadło na tradycyjnej trasie z Raciborza do Kędzierzyna-Koźla z tradycyjnym też przystankiem w Turzu, gdzie w tym roku dojdzie do szczególnego wydarzenia.

fot. Jan Ptak
Reklama
Reklama
Aktualności24 czerwca 202215:23

Jak to w końcu jest z pałacykiem Rafako? Kolejne oświadczenie w sprawie sprzedaży

Jak to w końcu jest z pałacykiem Rafako? Kolejne oświadczenie w sprawie sprzedaży - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
14
Racibórz:

Najpierw był nasz artykuł, że dawny dom bracki wystawiony jest na sprzedaż, potem oświadczenie rzecznika prasowego grupy Rafako, a teraz zaprzeczające mu stanowisko pośrednika w sprzedaży nieruchomości.

red.
Reklama
Aktualności24 czerwca 202208:42

Paweł Newerla kończy dziś 90 lat [WIDEO]

Paweł Newerla kończy dziś 90 lat [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Grzegorz Wawoczny
Reklama
Reklama
Aktualności24 czerwca 202214:41

Najlepsi uczniowie z gminy Krzanowice z nagrodami burmistrza

Najlepsi uczniowie z gminy Krzanowice z nagrodami burmistrza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

Tuż po szkolnych akademiach kończących rok szkolny 2021/2022, najlepsi uczniowie z gminy Krzanowice odebrali gratulacje i nagrody burmistrza Andrzeja Strzedulli.

fot. Mirosław Basista/FotoPerla.eu
Reklama
Aktualności25 czerwca 202216:31

Ślub na Odrze w Turzu. Udzielił go burmistrz i kapitan Paweł Macha [FOTO i WIDEO]

Ślub na Odrze w Turzu. Udzielił go burmistrz i kapitan Paweł Macha [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kuźnia Raciborska:

Beata Mróz i Dariusz Machalewski powiedzieli sobie dziś TAK przed burmistrzem Kuźni Raciborskiej Pawłem Machą. Ceremonia odbyła się na łodzi odrzańskiej w Turzu, w trakcie 23. Pływadła. Małżeństwo zna się już 37 lat.

(waw)
Aktualności25 czerwca 202213:08

Raciborskie Pływadło z lotu ptaka [FOTO i WIDEO]

Raciborskie Pływadło z lotu ptaka [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Ujęcia z drona pokazujemy dzięki uprzejmości Patryka Głowacza, a można nich zobaczyć nie tylko wodniacką imprezę, ale i nowe zagospodarowanie terenu bulwarów nadodrzańskich.

fot. Patryk Głowacz
Reklama
Reklama
Aktualności25 czerwca 202218:05

Raciborskie Holi Święto Kolorów

Raciborskie Holi Święto Kolorów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. w, Robert Ambroziewicz
Aktualności24 czerwca 202208:21

Dzień Ojca i pożegnanie absolwentów na Płoni

Dzień Ojca i pożegnanie absolwentów na Płoni - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

- 23 czerwca 2022 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym na Płoni odbył się festyn zorganizowany przez Rady Rodziców. Jednocześnie ze Szkołą Podstawową nr 2 im. Noblistów Polskich żegnali się uczniowie klasy ósmej - informuje nas placówka.

materiał nadesłany/ZSP 3
Reklama
Aktualności25 czerwca 202209:23

Recital dyplomowy Izabeli Jarzombek w kościele NSPJ

Recital dyplomowy Izabeli Jarzombek w kościele NSPJ - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Bach, Mendelssohn Bartholdy, Böhm - kompozycje tych mistrzów wypełniły wczorajszy (24.06.) koncert Izabeli Jarzombek z klasy organów prof. Władysława Szymańskiego (Akademii Muzyczna w Katowicach) w kościele przy ul. Warszawskiej.

Jan Ptak
Sport25 czerwca 202219:15

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Reklama
Reklama
Sport24 czerwca 202219:21

Kochają kosza, założyły ligę. W niedzielę zagrają w Raciborzu

Kochają kosza, założyły ligę. W niedzielę zagrają w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. (greh), fot. arch. portalu
Reklama
Kultura i edukacja24 czerwca 202207:54

Raciborskie Ognisko Muzyczne zakończyło rok szkolny

Raciborskie Ognisko Muzyczne zakończyło rok szkolny - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Powiat Raciborski, Zamek Piastowski w Raciborzu, Raciborskie Ognisko Muzyczne oraz FulnArt Edukacja Muzyczna zaprosili w czwartkowe popołudnie 23 czerwca 2022 r. do sali konferencyjnej Zamku Piastowskiego w Raciborzu na koncert z okazji zakończenia roku szkolnego 2021/2022.

Zamek Piastowski
Aktualności25 czerwca 202209:05

Jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem [LISTA RZECZY ZABRONIONYCH]

Jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem [LISTA RZECZY ZABRONIONYCH] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Wracając z urlopu, zamiast do pracy możesz trafić do więzienia! Wystarczy, że zabierzesz ze sobą kawałek rafy koralowej lub muszlę chronionego gatunku. Wbrew pozorom w strefie Schengen nie wszystkie towary można swobodnie przewozić.

KAS Katowice
Reklama
Reklama
Aktualności24 czerwca 202207:43

To ostatnie wakacje z bonem turystycznym

To ostatnie wakacje z bonem turystycznym - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Grzegorz Wawoczny
Aktualności25 czerwca 202212:45

Liga jednorożca. Zawody konne w Łubowicach

Liga jednorożca. Zawody konne w Łubowicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. Katarzyna Kubik
Reklama
Kultura i edukacja24 czerwca 202207:52

Koncert Nocy Świętojańskiej na Zamku Piastowskim za nami

Koncert Nocy Świętojańskiej na Zamku Piastowskim za nami - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Powiat Raciborski, Młodzieżowy Dom Kultury w Raciborzu oraz Zamek Piastowski w Raciborzu zaprosili w letni, późny czwartkowy wieczór 23 czerwca 2022 r. na Koncert Nocy Świętojańskiej, który odbył się na krużganku, przy dawnej baszcie Zamku Piastowskiego w Raciborzu.

Zamek Piastowski
Aktualności25 czerwca 202220:06

Elvis z Lyonu w Pietrowicach Wielkich

Elvis z Lyonu w Pietrowicach Wielkich - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Półeczka na płyty CD przywieziona z Francji to jeden z ciekawszych przedmiotów, jaki może było dziś wypatrzeć wśród staroci i szpargałów na targu w Pietrowicach Wielkich.

red.
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 17.06.2022
22 czerwca 202219:38

Nasz Racibórz 17.06.2022

Nasz Racibórz 10.06.2022
22 czerwca 202219:37

Nasz Racibórz 10.06.2022

Nasz Racibórz 03.06.2022
7 czerwca 202219:58

Nasz Racibórz 03.06.2022

Nasz Racibórz 27.05.2022
1 czerwca 202219:57

Nasz Racibórz 27.05.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.