Mocna reprezentacja ministrów na otwarciu raciborskiego centrum SOWA [FOTO i WIDEO]
![Mocna reprezentacja ministrów na otwarciu raciborskiego centrum SOWA [FOTO i WIDEO] Mocna reprezentacja ministrów na otwarciu raciborskiego centrum SOWA [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](img/archiwum-mini.jpg)
Przyjazd planował minister edukacji Przemysław Czarnek. W jego miejsce pojawiło się aż trzech wiceministrów. Dziś w SP 18 przy Żorskiej otwarto Centrum Odkrywania Wyobraźni i Aktywności (SOWA). Placówka podlega raciborskiemu Muzeum. Wyposażyło ją Centrum Nauki Kopernik.
To druga taka placówka w Polsce, pierwsza na Śląsku. Uroczystego otwarcia dokonano w obecności wiceministrów: Tomasza Rzymkowskiego z Ministerstwa Edukacji i Nauki (była też śląska kurator oświaty Urszula Bauer), Pawła Jabłońskiego z Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Michała Wosia z Ministerstwa Sprawiedliwości. Dwaj ostatni podkreślali, że są z Raciborza, a SOWA wzmocni potencjał rozwoju młodych mieszkańców miasta. Wiceminister Jabłoński dodał, że to także przykład przenoszenia do małych i średnich miast tego, co dotąd było dostępne w dużych ośrodkach. - To inwestycja w innowacyjność - mówił Woś. Prezydent Dariusz Polowy cytował klasyka Tytusa Liwiusza - słowa uczą, przykład pociąga. Dziękował tym, bez których SOWY by nie było - naczelnikowi miejskiej oświaty Krzysztofowi Żychskiemu oraz kierującej placówką Joannie Stanisz-Cebuli.
W obecności gości i małej grupy uczniów przecięto wstęgę. Oficjele jako pierwsi mieli też okazję sprawdzić urządzenia. Jutro drugie otwarcie, o godz. 14.00, tym razem dla uczniów.
SOWA, czyli Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności to pilotażowo realizowany przez Muzeum w Raciborzu projekt, będący wspólnym przedsięwzięciem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Centrum Nauki Kopernik. Jego głównym celem jest zwiększenie zainteresowania nauką, rozwijanie poczucia sprawczości i rozbudzenie kreatywności. Umowę w tej sprawie podpisano we wrześniu 2020 r. w Raciborzu, z ówczesnym szefem resortu nauki Wojciechem Murdzkiem.
SOWA promować będzie ideę uczenia się od lat praktykowaną w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, opartą na samodzielnym poszukiwaniu i odkrywaniu – eksperymentowaniu. Metoda ta umożliwia poszerzenie wiedzy, a także wspiera rozwój kompetencji przyszłości, inspiruje, skłania do współpracy.
Projekt SOWA zlokalizowany jest w specjalnie na ten cel zaadaptowanych salach Szkoły Podstawowej nr 18 w Raciborzu, przy ulicy Ocickiej 52. W salach tych ulokowana została wystawa złożona z kilkunastu angażujących eksponatów, wykonanych przez Centrum Nauki Kopernik, ukazujących doświadczalny charakter nauki, dających możliwość samodzielnego eksperymentowania.
Powstała również Majsternia czyli przestrzeń swobodnego tworzenia, w której odwiedzający otrzymają zestawy do wykonania bez szczegółowej instrukcji. Majsternia to przestrzeń warsztatowa, w której nie ma gotowych eksponatów. Zwiedzający wybiera z menu Majsterni zestaw składający się z zadania do wykonania i pudełka zawierającego potrzebne materiały. Nie otrzyma od nas instrukcji – z wyzwaniem musi zmierzyć się samodzielnie. Myślą przewodnią Majsterni jest „Myślisz lepiej niż myślisz”. Koncentrujemy się tu na sposobie dojścia do rozwiązania, a nie na wyniku naszych działań. Nie chcemy przekazywać konkretnej wiedzy ani umiejętności. Chcemy natomiast, aby zwiedzający poznali lub przypomnieli sobie pewną ścieżkę działania pozwalającą samodzielnie poznawać otoczenie i radzić sobie z rozwiązywaniem problemów. Majsternia to także miejsce, gdzie odbywać się będą różnorodne zajęcia dedykowane zarówno dzieciom jak i osobom dorosłym, m.in: logiczne, konstruktorskie, przyrodnicze.
Szefowa SOWY, Joanna Stanisz-Cebula
Ekipa SOWY
Komentarze (0)
Dodaj komentarz