Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności21 listopada 202115:55

Bogu na chwałę, bliźniemu na ratunek, ale sprzęt kosztuje. Strażacy przyszli do radnych

Bogu na chwałę, bliźniemu na ratunek, ale sprzęt kosztuje. Strażacy przyszli do radnych - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Bez strażaków ochotników trudno sobie wyobrazić zabezpieczenie Raciborza i powiatu. Dla druhów to służba, ale sprzęt, konserwacje i remonty sporo kosztują. Raciborskie OSP próbowały zdobyć środki z budżetu obywatelskiego. W czwartek mówili o wyzwaniach finansowych na komisji gospodarki.

Radni komisji gospodarki pochylili się nad aktualną sytuacją OSP w Brzeziu, Markowicach, Miedoni i Sudole. Na obradach pojawili się przedstawiciele poszczególnych OSP z terenu miasta. OSP Brzezie reprezentowali Daniel Demanet i Brunon Botorek, OSP Sudół Piotr Witeczek, OSP Miedonia Mateusz Wałach, a OSP Markowice Daniel Tumula.

- Jednostki OSP szybko i profesjonalnie wspierają działania zawodowych strażaków. Nieraz są na miejscu pierwsi. By sytuacja nie uległa pogorszeniu, konieczne jest odpowiednie finansowanie. Od kilku lat jednostki OSP startowały w budżecie obywatelskim, by uzupełnić braki sprzętowe – zaanonsował temat zastępca przewodniczącego Michał Szukalski, na co dzień zawodowy strażak.

Jako pierwszy do dyskusji dołączył Piotr Witeczek, prezes OSP Sudół. – Finansowanie Biura Zarządzania Kryzysowego zmniejsza się z roku na rok. Nie można jednak powiedzieć, że urzędnicy tam pracujący nie są pomocni. Na ile mogą, na tyle pomogą. Co do funduszu remontowego, to nie istnieje on już od pięciu lat, skończyło się na jednej jednostce. Wiele osób powie z pewnością, że wiele rzeczy można zrobić taniej. Wiadomo jednak, że są w tym temacie różne opinie i niekoniecznie to co tanie, musi być dobre – stwierdził druh z Sudoła.

Daniel Demanet z OSP Brzezie przybliżył z kolei rodzaj sprzętu, jaki jego jednostka chciała pozyskać z funduszy pozyskanych z budżetu obywatelskiego. – Chcieliśmy rozbudować sprzęt do ratownictwa technicznego, ale podstawowe narzędzie w tym zestawie, czyli nożyce kosztują ponad 25 000 złotych. Tak samo ubrania strażackie nie są tanie, jeden zestaw kosztuje 3 000 złote – wymieniał

Strażacy z Miedoni i Markowic dodali natomiast, że prócz sprzętu ratowniczego chcieli zakupić specjalne pralnice do prania nomexów. – Nasze ubrania po każdej akcji, czy to wypadku, czy pożarze są nasączone toksynami. Jeśli tego nie wypierzemy, to w kolejnej akcji wdychamy to – mówili.

Czytaj też: Mieli ponad trzy tysiące głosów. Nie dostali ani złotówki

W dyskusji głos zabrał radny Mirosław Lenk. – Nie znam się na gaszeniu, ale znam się ze strażakami. Wcześniej mieliśmy okazję wiele razy spotykać się i dyskutować nad tym, co zrobić, by było lepiej. Wydaje mi się jednak, że miasto dba o substancje. Remonty są przeprowadzane w miarę na bieżąco. Jeśli chodzi o inwestycje i rozbudowy to nie jest źle. Chodzi wam pewnie o jakieś drobne remonty, które mimo wszystko trzeba od czasu do czasu przeprowadzać. Będziemy rozmawiać z panem prezydentem, by wprowadzić stosowne środki na te przedsięwzięcia. OSP to jednak nie tylko wypadki i pożary. To także niejako domy kultury. Nie wyobrażam sobie sytuacji dożynek, czy innych imprez bez udziału druhów. Wyposażenie jest jednak ważne i potrzebne, więc trzeba się nad tym pochylić. Czy możecie powiedzieć, ile kosztuje taka pralnica? – pytał radny Lenk. – Taka pralnica, łącznie ze środkami do prania i dezynfekcji kosztuje około 16 000 złotych i to ta tańsza. – Myślę, że można kupić nawet droższą, ale rozwiązać to tak, że wszystkie ubrania będzie się prało w jednej jednostce? – powiedział radny M. Lenk, dodając, że nie zna się aż tak w tym temacie. – Już się nad tym zastanawialiśmy, ale proszę sobie wyobrazić, że jest jakieś zdarzenie, jak na przykład nawałnica. Zaangażowanych będzie z pięciu jednostek po dwudziestu strażaków. To niemożliwe, by jedna jednostka to wszystko ogarnęła – odparł Piotr Witeczek, z OSP Sudół.

Radna Magdalena Kusy pytała o współpracę OSP ze strażą zawodową. – Czy strażacy zawodowi przekazują wam sprzęt ,którego już nie używają? – pytała. – Jedyną rzeczą, jaką straż przekazuje, to są samochody. Są jednak już w większości wysłużone. Co do prądnic, czy strojów specjalnych są one tak wyeksploatowane, że nadają się jedynie na ubytkowanie – odpowiedział P. Witeczek.

- Mówicie tutaj o podstawowych potrzebach. Chciałbym jednak zapytać, jak wygląda finansowanie OSP, czy korzystacie z funduszy zewnętrznych? – pytał radny Michał Kuliga. – Jednostki, które są na terenie miasta, powinno utrzymywać miasto. Tak to jest zapisane w ustawie. Na przykładzie Brzezia, którego jestem prezesem, mogę powiedzieć, że co roku jest przydzielana kwota. W tym roku była to kwota 7 000 złotych. Za to nie można kupić munduru galowego, czy sprzętu pomocniczego. Można zakupić tylko i wyłącznie sprzęt ratowniczy – odpowiedział Brunon Botorek, prezes OSP Brzezie.

- Na czym polega wasza działalność, wszyscy widzą. Może trzeba znów wystąpić do ministra Wosia o jakieś pieniądze? – stwierdził radny Marcin Fica.

Radny Jarosław Łęski pytał natomiast, czy podczas akcji jest wykorzystywany sprzęt OSP czy strażaków zawodowych. – To zależy, kto jest pierwszy na miejscu. Niejednokrotnie OSP jest pierwsza na miejscu. To zależy także od miejsca zdarzenia. Jeśli PSP wyjedzie do Rud, a w międzyczasie „strzeli” coś w Chałupkach, to zanim zawodowcy zostaną przedysponowani i dojadą, to OSP prowadzi całą akcję od początku do końca – odparł wiceprzewodniczący Michał Szukalski, dodając, że gdyby nie ochotnicy, to strażacy zawodowi niejednokrotnie by sobie nie poradzili.

- Chwała wam za to, że nie bierzecie pieniędzy za wyjazdy i szkolenia. Trzeba powiedzieć, że OSP to przedłużenie PSP. Nieważne czy zdarzenie jest tam, czy tam, to OSP jest alarmowane na równi. Są więc przeszkolenie na równi z zawodowymi strażakami. Dawniej nieważne, czy miał przeszkolenie, czy nie, to jak zabuczało, to leciał i jechał. Działania straży zwykle kojarzą się z pożarem, ale teraz, straż jeździ nie tylko do pożaru. Jakby to policzyć, to jest 30% pożarów, a 70% innych zdarzeń. Sprzęt, który ma jednostka musi być cały czas na samochodzie. Dzięki temu straż działa sprawnie, bo nie musi pakować auta w momencie alarmu. Nawiązując do funduszy remontowego, to on powstał wtedy, gdy wasze remizy wyglądały całkiem inaczej. Trzeba teraz na to popatrzeć realnie. Każda z remiz jest po gruntownym remoncie, co oznacza, że miasto działa i wspiera. Wiem, że potrzeby są ogromne, ale trzeba się zadowolić tym, co się ma – powiedział radny ze Studziennej, Eugeniusz Wyglenda.

Na zakończenie tematu głos zabrał wiceprezydent Dominik Konieczny. – Chciałem się dołączyć do podziękowań. Działalność jest naprawdę imponująca. Cieszy także liczba druhów, którzy są zaangażowani w życie OSP. Mieszkańcy są wam naprawdę wdzięczni, że mogą na was liczyć. Miasto, tak dalece jak to możliwe wspiera działalność OSP. Gmina nigdy nie zostawia strażaków samych sobie z ich problemami. Prezydentowi los OSP w Raciborzu naprawdę leży na sercu, co niejednokrotnie podkreślał na spotkaniach. Mówiliśmy o funduszy remontowym. Czy on jest teraz potrzebny? Wydaje mi się, że nie. Jeśli potrzebne są jakieś remonty, to prezydent reaguje, kierując odpowiednie uchwały na sesje Rady Miasta. Dzięki takim działaniom została ostatnio wyremontowała elewacja remizy w Miedoni. Także w tym roku zainwestujemy w jednostki OSP. Na każdej zostaną zainstalowane panele fotowoltaiczne. Inwestujemy także w sprzęt, choć w tym przypadku trzeba czasem trochę poczekać. Także i te działania są w dużej mierze finansowane ze środków rządowych czy funduszu spójności, czy sprawiedliwości. Mam nadzieję, że to będzie kontynuowane i będziecie mogli z tego korzystać ku pożytkowi mieszkańców – mówił D. Konieczny.

Autor: (greh), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności24 czerwca 202209:07

Raport 998. Iveco uderzyło w słup w Brzeziu. Kierowca zbiegł

Raport 998. Iveco uderzyło w słup w Brzeziu. Kierowca zbiegł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W trakcie czwartkowej służby strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP odnotowali dwa zdarzenia. Pomagali uwięzionemu ptakowi oraz prowadzili działania w związku ze zdarzeniem drogowym na ulicy Brzeskiej. Sprawdź szczegóły.

red.
Reklama
Reklama
Aktualności24 czerwca 202210:12

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Nadchodzący weekend zdominują wydarzenia związane z Festiwalem Górnej Odry, które odbywać będą się na terenie całego powiatu raciborskiego, ale i poza jego granicami. Sprawdź, co jeszcze wydarzy się w nadchodzących dniach.

red.
Aktualności23 czerwca 202210:16

Nie jest dobrze! Radna Poznakowska o Parku Jordanowskim

Nie jest dobrze! Radna Poznakowska o Parku Jordanowskim - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
19
(greh), fot. Robert Ambroziewicz
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności23 czerwca 202209:54

Pytania o raciborską oświatę. Przedstawicielka ZNP na komisji w ratuszu

Pytania o raciborską oświatę. Przedstawicielka ZNP na komisji w ratuszu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
21
Racibórz:

Na posiedzenie komisji oświaty Rada Miasta przyszła wczoraj, 22.06., wiceprezes ZNP w Raciborzu, Anna Nowak-Malcherek. Sternik miejskiej edukacji i kandydat na prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej Nowoczesna Krzysztof Żychski był wczoraj na kolejnej części walnego zgromadzenia. Odpowiedzi udzielała więc urzędniczka z podległego mu wydziału.

(greh)
Reklama
Aktualności23 czerwca 202209:06

Raport 998. Strażacka interwencja na Wiśniowej. Co było przyczyną?

Raport 998. Strażacka interwencja na Wiśniowej. Co było przyczyną? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. poglądowe/arch. portalu
Reklama
Reklama
Aktualności24 czerwca 202215:23

Jak to w końcu jest z pałacykiem Rafako? Kolejne oświadczenie w sprawie sprzedaży

Jak to w końcu jest z pałacykiem Rafako? Kolejne oświadczenie w sprawie sprzedaży - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
9
Racibórz:

Najpierw był nasz artykuł, że dawny dom bracki wystawiony jest na sprzedaż, potem oświadczenie rzecznika prasowego grupy Rafako, a teraz zaprzeczające mu stanowisko pośrednika w sprzedaży nieruchomości.

red.
Reklama
Aktualności24 czerwca 202208:42

Paweł Newerla kończy dziś 90 lat [WIDEO]

Paweł Newerla kończy dziś 90 lat [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Grzegorz Wawoczny
Aktualności23 czerwca 202221:05

Oficerowie z ZK Racibórz odznaczeni

Oficerowie z ZK Racibórz odznaczeni - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
ZK Racibórz
Reklama
Reklama
Aktualności25 czerwca 202201:13

Gitarzysko i pływadła w Raciborzu [FOTO]

Gitarzysko i pływadła w Raciborzu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W sobotę, 25.06., spod mostu Zamkowego wyruszy XXIII Pływadło na tradycyjnej trasie z Raciborza do Kędzierzyna-Koźla z tradycyjnym też przystankiem w Turzu, gdzie w tym roku dojdzie do szczególnego wydarzenia.

fot. Jan Ptak
Aktualności24 czerwca 202214:41

Najlepsi uczniowie z gminy Krzanowice z nagrodami burmistrza

Najlepsi uczniowie z gminy Krzanowice z nagrodami burmistrza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

Tuż po szkolnych akademiach kończących rok szkolny 2021/2022, najlepsi uczniowie z gminy Krzanowice odebrali gratulacje i nagrody burmistrza Andrzeja Strzedulli.

fot. Mirosław Basista/FotoPerla.eu
Reklama
Aktualności23 czerwca 202209:35

Wiaty, milionowe zaległości i mapa zrywka – migawki z komisji oświaty

Wiaty, milionowe zaległości i mapa zrywka – migawki z komisji oświaty - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Sprawozdanie z wykonania budżetu za 2021 r., ale i nowelizacja tegorocznego budżetu była tematem dyskusji na komisji oświaty Rady Miasta w Raciborzu.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności24 czerwca 202208:21

Dzień Ojca i pożegnanie absolwentów na Płoni

Dzień Ojca i pożegnanie absolwentów na Płoni - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

- 23 czerwca 2022 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym na Płoni odbył się festyn zorganizowany przez Rady Rodziców. Jednocześnie ze Szkołą Podstawową nr 2 im. Noblistów Polskich żegnali się uczniowie klasy ósmej - informuje nas placówka.

materiał nadesłany/ZSP 3
Reklama
Aktualności23 czerwca 202209:25

Raciborski program rewitalizacji czeka na głos mieszkańców oraz decyzję nadzoru wojewody

Raciborski program rewitalizacji czeka na głos mieszkańców oraz decyzję nadzoru wojewody - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

Całość nakierowana jest na dialog pomiędzy mieszkańcami a odpowiednimi organami, ale prawnicy wojewody mają zastrzeżenia do procedowania uchwały.

(greh)
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 17.06.2022
22 czerwca 202219:38

Nasz Racibórz 17.06.2022

Nasz Racibórz 10.06.2022
22 czerwca 202219:37

Nasz Racibórz 10.06.2022

Nasz Racibórz 03.06.2022
7 czerwca 202219:58

Nasz Racibórz 03.06.2022

Nasz Racibórz 27.05.2022
1 czerwca 202219:57

Nasz Racibórz 27.05.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.