Jak uzyskać zwrot podatku z Niemiec i na jaką kwotę można liczyć w 2021 roku?

Niemcy to jeden z najczęściej wybieranych kierunków przez Polaków podejmujących pracę za granicą. Każda osoba, która pracowała legalnie u naszego zachodniego sąsiada, może się starać o zwrot podatku. W wielu przypadkach możliwe jest również skorzystanie z atrakcyjnych ulg i odliczeń. Co zrobić, aby uzyskać należny zwrot podatku z Niemiec i by była to najwyższa możliwa kwota? Podpowiadamy.
Zwrot podatku z Niemiec – kto może skorzystać?
Podobnie jak w Polsce, podatnik pracujący w Niemczech ma prawo odzyskać nadpłaconą tam część podatku po zakończeniu roku podatkowego. Zwrot przysługuje każdemu, kto pracował legalnie w Niemczech – osoby, które przepracowały więcej niż 183 dni, mogą się ubiegać się o tzw. nieograniczone rozliczenie podatkowe, uprawniające do skorzystania z atrakcyjnych ulg. Wato wiedzieć, że podatek w Niemczech można rozliczyć do 4 lat wstecz. W 2021 roku można zatem odzyskać zwrot do roku 2017.
Rok podatkowy w Niemczech pokrywa się z rokiem kalendarzowym, czyli trwa od 1 stycznia do 31 grudnia. Termin na złożenie zeznania podatkowego niemiecki urząd wyznaczył na 21 lipca roku następującego po tym, którego dotyczy rozliczenie. Osoby, którym przysługuje zwrot podatku, otrzymują pieniądze po około 3 miesiącach od złożenia zeznania (maksymalny czas oczekiwania wynosi zwykle pół roku).
Jak ubiegać się o zwrot podatku za pracę w Niemczech?
Pierwszym krokiem jest zgromadzenie i wypełnienie wszystkich koniecznych dokumentów, najważniejsze z nich, to:
- Karta podatkowa (Lohnsteuerbescheinigung) – zawiera informacje na temat zarobków i powinien wystawić ją pracodawca. Jeśli jej nie posiadasz, urząd przyjmie również odcinki wypłaty.
- Zaświadczenie UE/EOG – czyli potwierdzona urzędowo informacja o dochodach uzyskanych w Polsce. Trzeba pamiętać, by składany dokument był podbity przez polski urząd – inaczej nie zostanie rozpatrzony.
Niezbędny będzie także dowód osobisty, a jeśli starasz się o ulgi – również dokumenty potwierdzające prawo do nich, np. bilety komunikacyjne, umowy najmu, rachunki i faktury. O tym, jak uzyskać zwrot podatku z Niemiec krok po kroku przeczytasz na stronie biura podatkowego ALL-TAX: https://all-tax.pl/zwrot-podatku-niemcy. Pobierzesz tutaj również wszystkie konieczne dokumenty. Biuro może także zając się w Twoim imieniu całym procesem rozliczenia podatku oraz uzyskania zwrotu, a także wszystkich przysługujących Ci odliczeń i ulg – te w Niemczech są bardzo wysokie.
Kindergeld i inne świadczenia – co można odliczyć od podatku?
Wśród pozostałych popularnych ulg dostępnych dla osób pracujących w Niemczech warto wymienić zwrot kosztów dojazdu do pracy, zakup materiałów lub odzieży niezbędnych do wykonywania czynności służbowych, zwrot kosztów zamieszkania, czy ryczałt za pracę zdalną lub też ulgi na współmałżonka. Niemcy są krajem, w którym możliwości odliczeń oraz zwrotu poniesionych kosztów są bardzo szerokie. Aby skorzystać ze wszystkich dostępnych w konkretnej sytuacji świadczeń, warto powierzyć rozliczenie podatku specjalistom.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany