Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności14 września 202107:18

Czym jest faktura imienna?

Czym jest faktura imienna? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Nie da się ukryć, że przedsiębiorcy stają przed różnymi wyzwaniami. Jednym z nich jest np. konieczność dokonania ewidencji sprzedaży, na życzenie osoby, która nie prowadzi działalności. Wówczas dowodem transakcji staje się faktura, jednak należy wystawić ją imiennie. Czym zatem jest faktura imienna i co warto o niej wiedzieć?

Czym jest faktura imienna?

Faktura imienna jest dla wielu przedsiębiorców prawdziwym koszmarem. Otóż nie często zdarza się, że osoby, które nie prowadzą własnej działalności gospodarczej, proszą o wystawienie ewidencji sprzedaży. Faktura imienna jest swoistym dowodem transakcji jednak przeznaczona jest ona dla osoby fizycznej. W jej myśl, zawierana jest więc transakcja z osobą, która nie jest właścicielem działalności gospodarczej. Niemniej jednak faktura imienna jest dokumentem, który również stanowi dowód dla kupującego, że zawiera on transakcję, która nie jest bezpośrednio związana z jakąkolwiek działalnością czy firmą. Oczywiście, najczęstszym i najpopularniejszym dowodem są paragony, jednak warto tu zaznaczyć, że nie każdy przedsiębiorca je wystawia. Jeśli tak się nie dzieje, ma on obowiązek wystawienia właśnie faktury imiennej.

Jak wystawić fakturę imienną?- czyli co powinien zawierać dokument

Kłamstwem byłoby stwierdzenie, że faktura imienna wygląda dokładnie tak samo jak każda inna faktura, wystawiona w firmie i dla firmy. Jedną z podstawowych różnic jest to, że musi się znaleźć na niej numer NIP klienta. To jednak nie wszystko. Co zatem jeszcze powinno się znaleźć w takim dokumencie? Otóż:

  • numer danego dokumentu
  • data- czyli kiedy faktura została wystawiona
  • dane podmiotu odpowiedzialnego za wystawienie faktury wraz z nazwą firmy, adresem i numerem NIP
  • dane podmiotu, który jest odbiorcą faktury w tym jego imię, nazwisko i adres
  • datę dokonania transakcji- w przypadku kiedy jest ona inna niż data wystawienia faktury
  • dokładna nazwa towaru lub wykonanej usługi, a także jej ilość i jeśli to konieczne to również miarę
  • cenę towaru wyrażoną zarówno wartością brutto jak i wartością netto
  • stawkę podatku VAT, a także jego wyliczoną wysokość od ceny
  • całkowitą, finalną kwotę do zapłaty

Pod żadnym pozorem nie należy zapominać, że każdy z produktów może być objęty innymi stawkami podatku VAT, w związku z tym informacja o tym, również musi znaleźć się na fakturze.

Kiedy można i należy wystawić fakturę imienną?

Wspomniane już zostało, że faktura imienna jest dowodem na dokonanie transakcji w przypadku osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Jednak jakie są terminy na wystawianie faktury imiennej? Otóż musi ona zostać sporządzona:

  • nie później niż piętnastego dnia miesiąca, który z kolei nastąpił po miesiącu, w którym dokonana została transakcja- jednak musi tu zajść warunek, który mówi o tym, że klient powinien zgłosić chęć lub żądanie wystawienia takiego dokumentu, do końca miesiąca, w którym miała miejsce sprzedaż towarów.
  • nie później niż piętnastego dnia od dnia zgłoszenia tego żądania, o ile został spełniony warunek, że klient zgłosił takie żądanie w kolejnym miesiącu, niż ten w którym dokonała się sprzedaż towarów.

Warto jednak pamiętać, że sam klient ma aż trzy miesiące na to, by mógł zażądać wystawienia faktury imiennej. Jest to liczone od ostatniego dnia miesiąca, w którym nastąpiła sprzedaż.

Jak dokumentować przychody w przypadku faktury imiennej?

Jak powinno się udokumentować przychody w przypadku wystawienia faktury imiennej? Otóż oczywistym jest fakt, że sprzedaż, której dane zostały udokumentowane taką fakturą, musi zostać w odpowiedni sposób ewidencjonowana. Wówczas niezbędne jest przekazanie jej do księgowości, celem jej rozliczenia. Jak jednak ewidencjonować fakturę imienną? Otóż można tego dokonać na dwa sposoby:

  • można rozliczyć ją w zakresie dziennej ewidencji sprzedaży
  • można rozliczyć ją na podstawie wyciągu bankowego- o ile sprzedaż została dokonana online.

Warto pamiętać, by odpowiednio numerować ewidencję sprzedaży. Powinny się w niej znaleźć zarówno informacje odnośnie daty w której został uzyskany przychód, a także wartość brutto i podsumowanie całkowitego przychodu z danego dnia.

Autor: artykuł zewnętrzny,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności8 lipca 202514:13

Spotkanie z bliskimi. Otwarte drzwi Dziennego Domu Pomocy Społecznej [FOTO i WIDEO]

Spotkanie z bliskimi. Otwarte drzwi Dziennego Domu Pomocy Społecznej [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Dziś, 08.07, w Dziennym Domu Pomocy Społecznej przy pl. Wolności odbyło się wydarzenie pod hasłem „Spotkanie z bliskimi”. Inicjatywa połączyła dwa istotne cele – umożliwienie odwiedzin rodzin podopiecznych oraz otwarcie drzwi placówki dla mieszkańców, którzy chcieli bliżej poznać jej codzienną działalność. 

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 04.07.2025
4 lipca 202508:58

Nasz Racibórz 04.07.2025

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Nasz Racibórz 20.06.2025
19 czerwca 202522:36

Nasz Racibórz 20.06.2025

Nasz Racibórz 13.06.2025
13 czerwca 202509:38

Nasz Racibórz 13.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.