Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności16 sierpnia 202108:52

Szykuje się come back czereśni na ziemi raciborskiej

Szykuje się come back czereśni na ziemi raciborskiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
Reklama
Pietrowice Wielkie:

Krajobraz ziemi raciborskiej był kiedyś pełen drzew czereśniowych. Dziś pozostało ich niewiele, ale radny powiatowy Szymon Bolik z Krowiarek ma pomysł jak to zmienić. Szykuje się come back czereśni na Raciborszczyźnie.

Łączą nas drzewa

„Łączą nas drzewa”- tak nazwałem projekt do którego mam zamiar Was dzisiaj zaprosić - obwieścił na swoim profilu FB radny Bolik. - Uznałem, że to już najwyższy czas na naszą wspólną inicjatywę! Razem z Zakładem Nasienno-Rolnym Danko w Modzurowie, Powiatem Raciborskim oraz Sołectwem Krowiarki zapraszamy do pierwszego etapu odtwarzania alej czereśniowych na terenie Raciborszczyzny. Ze wsparciem formy Szymczak Sad, specjalizującej się w hodowli starych odmian drzew owocowych, chcemy, byś została matką lub podjął się bycia ojcem chrzestnym swojego drzewa w pasie malowniczo usytuowanej, rzadko uczęszczanej przez samochody drogi powiatowej łączącej Gmina Pietrowice Wielkie i Gmina Rudnik (powiat raciborski). Założenie jest proste. Za naszym pośrednictwem, zgłaszając chęć udziału w projekcie, zakupujesz dorodną sadzonkę drzewa czereśniowego za 25 pln. Drzewo zapuszcza korzenie w bezpiecznym, żyznym gruncie przy polach gospodarstwa Danko, których strzeże dobry pan dyrektor Franciszek oraz cyfrowy system wychwytywania wandali. Rośliny solidnymi rusztowaniami i siatką zabezpieczy dla nas Powiat Raciborski. Aleja zostanie opatrzona stylową tabliczką informacyjną z inicjałami patronów, a za kilka lat razem możemy cieszyć się śpiewem ptaków, cieniem, sielskim widokiem i zdrowymi, smacznymi owocami. Nieważne, czy jesteś Kaszubem, czy mieszkasz w stolicy. Będąc właścicielem drzewa na Turmasach, będziesz miał powód, by je odwiedzić. Podejmuję się tego wyzwania i nie wiem, czy mi się uda. Próbuję apelując do Was o pomoc. Razem możemy więcej. Zgłoszenia przyjmuję w komentarzach pod postem - czytamy w poście.

Bez czereni dawniej ani rusz

Dowodów dostarcza nam archeologia i historia. W datowanych na XIII-XIV wiek pozostałościach po dawnej zabudowie raciborskiego Rynku archeolodzy w każdym wykopie natrafiali na resztki po owocach. W latach 90. XX wieku, w części północnej odkopano pozostałości chaty mieszczańskiej. W rumowisku znajdowały się: łupiny orzechów laskowych i włoskich, żołędzi, pestki wiśni, czereśni, śliw oraz brzoskwiń a także mchy.

W XIX wieku czereśnie masowo sadzono przy drogach łączących wsie powiatu raciborskiego. Jeszcze kilkanaście lat temu aleje były dzierżawione, dając tony owoców.

Sadzone dawniej drzewa jeszcze dziś można spotkać w krajobrazie ziemi raciborskiej. Wystarczy na przykład w drugiej połowie czerwca wybrać się w podróż po gminie Rudnik. Przy drogach łączących poszczególne sołectwa napotkamy uginające się od owoców drzewa czereśniowe.

- Doświadczenia dawno już to stwierdziły, że spożywanie owoców świeżych jest wielkie dla zdrowia korzystnem - przekonywała XIX-wieczna prasa. - Pochodzi to ztąd, że owoce zawierają pewne kwasy, które wydalając żółć z krwi, takową zarazem oczyszczają. Wszystkie zaś choroby w rodzaju zimnicy są do pewnego stopnia żółciowe, to jest spowodowane wpływem żółci do krwi. Owoce posiadają także właściwości ochładzające. Najwłaściwszym czasem do spożywania jakichkolwiek bądź owoców jest pora przed śniadaniem i przed obiadem, to jest na pół godziny przed mającym nastąpić śniadaniem lub obiadem. Spożywać należy w każdym razie tylko owoce zdrowe i dojrzałe, bo tylko zawierają kwasy zdrowe, które na obieg i czystość krwi wywrą skutek pożądany. Jaki rodzaj owoców pewnym osobom sprzyja i jaką ilość mogą z dobrym skutkiem dla zdrowia spożywać, wskazuje im to najczęściej własna natura, czyli osobliwszy pociąg do tych lub owych owoców. Ale w każdym razie konieczne jest umiarkowanie, gdyż nadmiar jak we wszystkiem, może być szkodliwym. Do najzdrowszych owoców należą przedewszystkiem jabłka; przedstawiają one jeszcze i tę korzyść, że można je spożywać w stanie pieczonym jeżeli słaby żołądek surowych znieść nie może. Jabłka wreszcie dłużej i łatwiej w stanie świeżym przechowywać można, niźli inne owoce. Dalej są owocem strawnym i posiadają własności chłodzące i odżywiające, przyczem korzystnie działają na wątrobę i żołądek - czytamy w polskojęzycznej notce datowanej na 1889 r.

Przy obiadach obowiązkowe były kompoty truskawkowe i czereśniowe. Wielkimi miłośnikami czereśni byli raciborscy bracia kurkowi. W 1825 roku bractwo zakupiło za tysiąc sześćset talarów tereny na Nowych Zagrodach, przy dzisiejszej ulicy 1 Maja, gdzie urządziło strzelnicę i dom strzelecki. Już w 1828 roku teren był obsadzony czereśniami.

 

Autor: opr. waw, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strony Partnerskie17 lipca 202522:30

Zielony szpital przyszłości już działa w Raciborzu. To energetyczna rewolucja w służbie zdrowia

Zielony szpital przyszłości już działa w Raciborzu. To energetyczna rewolucja w służbie zdrowia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

- Szpital Rejonowy im. dr. Józefa Rostka w Raciborzu przeszedł spektakularną metamorfozę. Dzięki zakończonej właśnie kompleksowej modernizacji energetycznej stał się jednym z najbardziej zaawansowanych i samowystarczalnych obiektów medycznych w Polsce. Inwestycja warta ponad 37 milionów złotych to nie tylko nowoczesność i ekologia, ale również realne oszczędności sięgające nawet 200 tysięcy złotych miesięcznie.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 13.07.2025
18 lipca 202510:12

Nasz Racibórz 13.07.2025

Nasz Racibórz 11.07.2025
10 lipca 202521:57

Nasz Racibórz 11.07.2025

Nasz Racibórz 04.07.2025
4 lipca 202508:58

Nasz Racibórz 04.07.2025

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.