Tam gdzie wzrok nie sięga. Tajemnice kolumny maryjnej w Raciborzu [WIDEO]
![Tam gdzie wzrok nie sięga. Tajemnice kolumny maryjnej w Raciborzu [WIDEO] Tam gdzie wzrok nie sięga. Tajemnice kolumny maryjnej w Raciborzu [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](img/archiwum-mini.jpg)
Trwa renowacja cennego barokowego zabytku Raciborza. Związane jest z nim wyjątkowe kresowe wspomnienie z 1945 r.
Koluma Maryjna to wyjątkowej klasy zabytek. Wyszedł w 1727 r. spod dłuta wybitnego twórcy barokowego, Jana Melchiora Österreicha jako wotum dziękczynne z fundacji Marii Elżbiety Gaszyńskiej i rajców raciborskich za uratowanie miasta przed epidemią cholery.
Trójboczny kamienny cokół o wklęsłych bokach i ściętych narożnikach, ustawiony na dwustopniowej podstawie, nad nią nadstawa z herbami fundatorów ujęta trzema postaciami świętych: Marceli papież (patron Raciborza), św. Florian (orędownik na czas pożarów) i św. Sebastian (patron od morowego powietrza).
Na cokole znajdują się kartusze herbowe z aniołkami oraz inskrypcje. W zwieńczeniu widzimy posąg Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej, patronki Raciborza. Kolumna cudem ocalała w 1945 r., choć cała okoliczna zabudowa legła w gruzach. Jest z nią związana osobliwa przepowiednia, wedle której Racibórz zaleje woda, jeśli ktokolwiek odważy się kopać wokół postumentu. Wielu wierzy, że prace archeologiczne prowadzone wokół niej w 1996 r. zwiastowały powódź.
Inne podanie głosi, że jeśli nadejdzie taki dzień, w którym ani jeden raciborzanin przechodząc obok kolumny nie wykona znaku krzyża, wówczas nadejdzie koniec świata.
Śp. dr Roma Łobos, kresowiaczka, prześladowana w latach 80. działaczka Solidarności, nauczycielka historii w raciborskim Ekonomiku, badaczka dziejów Raciborza, opowiadała, że kiedy w 1945 r. do Raciborza (niem. Ratibor) dotarł pierwszy transport wysiedlonych z Kresów Polaków, uformowana przy Kresowiaków ukazał się jedyny ocalały zabytek - kolumna z Matką Boską. Wszyscy uklękli wokół niej i zmówili modlitwę. Potem rozeszli się do nowych mieszkań.
Polecamy reportaż Raciborskiej Telewizji Kablowej z prac przy renowacji kolumny. Inwestycja, szacowana na 120,2 tys. zł, ma się zakończyć w październiku tego roku.



![Pierwsze efekty rewitalizacji raciborskiego Rynku. Odsłonięto teren wokół Kolumny Maryjnej [FOTO] Pierwsze efekty rewitalizacji raciborskiego Rynku. Odsłonięto teren wokół Kolumny Maryjnej [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_17872252641787224425dsc01676-.jpg)
![Włoskie smaki wróciły do Raciborza. Delikatesy Oliwa i Wino w nowym miejscu [FOTO i WIDEO] Włoskie smaki wróciły do Raciborza. Delikatesy Oliwa i Wino w nowym miejscu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1787238815dsc-6729-.jpg)








![160 lat temu z Raciborza odjechał pierwszy pociąg do Wiednia. Miasto znalazło się na trasie europejskich podróży [REKONSTRUKCJA WIDEO] 160 lat temu z Raciborza odjechał pierwszy pociąg do Wiednia. Miasto znalazło się na trasie europejskich podróży [REKONSTRUKCJA WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_17873863561142-0001-.jpg)



![Nowe mini-zoo w Lesie Obora coraz bliżej. Otwarcie dla zwiedzających dopiero w przyszłym roku [FOTO i WIDEO] Nowe mini-zoo w Lesie Obora coraz bliżej. Otwarcie dla zwiedzających dopiero w przyszłym roku [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1787207849dsc-6507-.jpg)










![Tu nie było miejsca na słabość. Strażacy stoczyli morderczą walkę na Placu Dominikańskim [FOTO i WIDEO] Tu nie było miejsca na słabość. Strażacy stoczyli morderczą walkę na Placu Dominikańskim [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1787401694zazwody-.jpg)















![Rodzinny rajd połączył mieszkańców regionu. Tak wyglądała rowerowa część strażackiego Memoriału [FOTO i WIDEO] Rodzinny rajd połączył mieszkańców regionu. Tak wyglądała rowerowa część strażackiego Memoriału [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1787404258gre07983-.jpg)








Komentarze (0)
Dodaj komentarz