Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności23 czerwca 202107:26

Zabawa z psem – pomysły na zabawy

Zabawa z psem – pomysły na zabawy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Zabawa jest jednym z podstawowych sposobów zaspokajania potrzeb behawioralnych psa. Zwierzę dzięki niej rozładowuje energię oraz ćwiczy zmysły, między innymi węch. Tego rodzaju aktywność jest także doskonałym pomysłem na zacieśnienie więzi z opiekunem. 

Warto pamiętać, aby planując zabawę, dopasować ją do możliwości i potrzeb czworonoga, a także pozostawić czas na wyciszenie. W artykule zebraliśmy kilka pomysłów na inteligentne zabawy z psem, które z pewnością urozmaicą chwile spędzane z podopiecznym.

Zabawy dla psa – dlaczego to takie ważne?

Zabawa jest nieodłącznym elementem życia każdego psa, niezależnie od rasy czy wieku. Pozwala na rozwój emocjonalny, fizyczny oraz poszerzanie zdolności intelektualnych czworonoga. Przede wszystkim jednak pozwala dać upust energii i zaspokaja potrzebę ruchu. To także nauka interakcji społecznych: z domownikami, dziećmi, sąsiadami, przechodniami, a także innymi psami. Zabawa z psem wspiera wypracowywanie u niego pozytywnych nawyków (np. reagowania na komendy), a także poprawia koncentrację. Jeżeli zwierzę większość dnia spędza samotnie w domu, warto angażować je w kreatywne i inteligentne zabawy, żeby zapewnić mu niezbędną dawkę aktywności i stymulacji. Aportowanie czy zabawa w chowanego pomogą zachować dobrą kondycję fizyczną czworonoga.

W domu można wykorzystać zabawki węchowe dla psa, które mogą być szczególnie atrakcyjne dla ras tropiących i łowczych. W zależności od potrzeb konkretnego osobnika zabawa powinna trwać od kilkunastu minut do nawet kilku godzin dziennie. Warto skonsultować się z lekarzem weterynarii lub behawiorystą, aby dostosować formę zabawy do indywidualnych potrzeb psa.

Zastanawiasz się, czy karmić psa przed czy po spacerze? To również bardzo ważne pytanie! Naszego pupila nie należy karmić przed aktywnością fizyczną. Może to wywołać u naszego podopiecznego złe samopoczucie - wymioty, zaparcia bądź bóle brzucha. Pamiętaj więc by odpowiednio zaplanować czas swojego psa, mając na względzie szczególnie jego zdrowie!

Jak bawić się z psem na dworze?

Istnieje wiele zabaw z psem, które nie wymagają żadnego przygotowania ani dodatkowych akcesoriów. Jeżeli tylko istnieje taka możliwość, spędzajmy czas z czworonogiem na świeżym powietrzu na dużej, bezpiecznej przestrzeni, gdzie zwierzę będzie mogło swobodnie biegać. Oto kilka przykładów zabaw:

  • Aportowanie

Jeżeli mamy do wykorzystania dużą przestrzeń, na której nie ma innych psów, rowerzystów ani przechodniów, doskonale sprawdzi się klasyczne aportowanie. Na spacerze można użyć do aportowania znalezionej szyszki lub przed wyjściem z domu zabrać ulubioną piłkę czworonoga. Choć zabawa wydaje się bardzo prosta, pies powinien na początku opanować podstawowe komendy, takie jak „zostaw” czy „szukaj”. Nie zawsze zwierzę instynktownie rozumie, że aportowanie polega na przyniesieniu i oddaniu rzuconego w dal przedmiotu. Wówczas warto zacząć od rzucania piłki w polu zasięgu wzroku psa i stosować gratyfikację (w formie pogłaskania, pochwały czy smakołyka), kiedy podejdzie, podniesie i odda przedmiot. Stopniowo można rozwijać tę zabawę, rzucając zabawki coraz dalej. Z pewnością sprawi to psu dużo radości i pozytywnie wpłynie na jego kondycję fizyczną.

  • Frisbee

Zabawa z frisbee jest podobna do aportowania, można w nią grać z psem w pojedynkę lub z większą liczbą osób. Zwierzę ma za zadanie złapać latający dysk, a następnie oddać go opiekunowi. To świetna zabawa oraz bardzo dobry trening dla czworonoga, ponieważ daje wiele okazji do skakania i biegania. Ten rodzaj aktywności pozytywnie wpływa na kondycję fizyczną zwierzęcia, o ile zastosujemy frisbee wykonane z materiału bezpiecznego dla psów. Plastikowe dyski, które są sprzedawane jako zabawki dla ludzi, dla czworonogów stanowią spore zagrożenie, powodując urazy zębów i dziąseł. Materiał, z jakiego są wykonane, niekiedy łamie się w trakcie użytkowania, co może wywołać rany w obrębie jamy ustnej (a po połknięciu fragmentu – również dalszych części przewodu pokarmowego) zwierzęcia. Należy więc pamiętać o kupowaniu zabawek kynologicznych, całkowicie bezpiecznych dla naszych podopiecznych.

  • Gra w chowanego

To zabawa, która sprawdzi się zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Pies powinien znać i reagować na komendę „zostań”. Opiekun lub druga osoba towarzysząca chowają się za drzewem, lub ławką, po czym nawołują czworonoga. Za pomocą słuchu oraz węchu zwierzę powinno łatwo wytropić ukrytą osobę. Na początku nie należy oddalać się za bardzo od psa, żeby nie poczuł się niepewne.

  • Pływanie

Szczególnie latem wiele psów uwielbia pływać w zbiornikach wodnych. Opiekun musi przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo czworonoga i na początek wybierać płytkie akweny, bez prądu rzecznego. Jeżeli pies będzie zachowywać się pewnie, można śmiało bawić się w aportowanie w wodzie. W upalne dni rzeka czy jezioro pozwalają psu się ochłodzić. Bezwzględnie trzeba się upewnić, czy w danym miejscu mogą przebywać czworonogi oraz, czy w pobliżu nie ma dzieci. Wybierając się z czworonogiem nad większe zbiorniki wodne, należy mu zapewnić specjalną kamizelkę ochronną.

  • Tor przeszkód

Najlepiej, jeżeli mamy do dyspozycji własny ogród lub działkę, ponieważ ta zabawa wymaga nieco przygotowań i wolnej przestrzeni. W profesjonalnym sklepie zoologicznym można kupić gotowy zestaw do ćwiczeń ruchowych dla psa lub wykonać go samodzielnie ze znalezionych patyków (slalom), kawałków drewna (przeszkody do przeskoczenia) czy pochyłych powierzchni. Tor przeszkód będzie stymulującą zabawą, która przy okazji pomoże nauczyć zwierzę wykonywania komend i posłuszeństwa.

  • Wycieczka na wybieg dla psów

To dobra okazja, żeby spotkać się z innymi psami. Jeżeli nasz podopieczny nie ma problemów z kontaktami z innymi czworonogami, warto pozwolić mu na swobodne psie zabawy. Dzięki temu wybiega się i miło spędzi czas. Opiekun powinien być jednak czujny, ponieważ niektóre zwierzęta mogą mieć negatywne nastawienie do innych psów.

Zabawy z psem w domu

Zabawa na świeżym powietrzu nie zawsze jest możliwa ze względu na zmienną pogodę czy brak dostępnej dużej przestrzeni, gdzie można wyjść z psem bez smyczy (takiej jak wybieg, las, ogródek lub działka). Wówczas można zorganizować psu kreatywne zabawy w domu. Zazwyczaj tracą one nieco na dynamice i czworonóg nie może biegać, dlatego codzienny spacer nadal jest niezbędny. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na to, jak bawić się z psem w mieszkaniu.

  • Zabawy węchowe

Psy mają doskonale rozwinięty zmysł powonienia. Można to wykorzystać i zaangażować do rozmaitych zabaw zapachowych z psem.

  • Ukrywanie przedmiotów

To jeden z wariantów zabaw węchowych, które pozwalają pobudzić umysł czworonoga. Najpierw należy pokazać psu przedmiot (kapeć opiekuna lub ulubionego pluszaka podopiecznego), a następnie ukryć go w domu, żeby mógł wytropić schowaną rzecz. Pierwszy przedmiot powinien być dość łatwy do znalezienia. Następnie można stopniowo zwiększać poziom trudności. Zgodnie z zasadami pozytywnej zabawy po znalezieniu ukrytego przedmiotu należy nagrodzić czworonoga smakołykiem lub głaskaniem.

  • Kubki

W tej zabawie chowamy smakołyk pod jeden z trzech lub czterech kubków, a następnie przestawiamy ich kolejność. Zadaniem psa jest wywąchanie, pod którym naczyniem znajduje się przysmak.

  • Łamigłówki dla psa

Większość psów bardzo lubi gry stymulujące intelektualnie. Zazwyczaj łamigłówki przyjmują formę przedmiotów ze schowanym w środku smakołykiem, do którego trzeba się dostać. Są to różnego rodzaju piłki, plansze czy piszczące zabawki, które pies musi je przesunąć, nacisnąć czy w inny sposób otworzyć. Akcesoria tego rodzaju można kupić w sklepach zoologicznych. Tego typu zabawy skutecznie zapobiegają nudzie i rozwijają zaradność zwierzęcia. Ważne, aby początkowo przedstawiać pupilowi proste łamigłówki, a następnie powoli zwiększać ich stopień trudności. Dzięki temu pies nie zniechęci się do takich zabaw i będzie czerpał z nich radość i satysfakcję!

Pomysły na zabawki węchowe dla psa

Różnorodne zabawy zapachowe to doskonały pomysł na to, aby pies mógł zaspokoić swoją naturalną potrzebę tropienia. Można je stosować zarówno na spacerze na zewnątrz, jak i w domu z pomocą specjalnych zabawek. Na rynku dostępnych jest wiele mat i innych akcesoriów urozmaicających tego typu aktywności, jednak kreatywne zabawki węchowe możemy również wykonać samodzielnie. Zgodnie z ideą zero waste (zero odpadów) warto wykorzystać do tego rzeczy, które już mamy w domu. To sprawi, że wykonane zabawki będą nie tylko ekologiczne i tanie, lecz także będziemy mogli idealnie dostosować je do preferencji podopiecznego. Przedstawiamy kilka pomysłów na zabawki, jakie można wykonać samodzielnie w domu.

  • Rolki po papierze toaletowym

Brzegi rolki należy ponacinać w paski o długości około 3 cm o szerokości około 1 cm. Następnie do tuby wrzucamy kilka smakołyków i zaginamy paski do środka rolki. Przygotowanie takiej zabawki zajmuje mniej niż minutę, a pies z pewnością będzie się dobrze bawił, próbując wydobyć chrupki.

  • Stara koszulka lub koc

To idealny pomysł szczególnie dla psa, który dopiero uczy się zabaw węchowych. Wystarczy położyć na ziemi dużą starą koszulkę lub koc. Na materiale układamy kilka przysmaków, a następnie zaginamy te miejsca, żeby chrupki nie były widoczne. Warto dla zmylenia złożyć koszulkę lub koc również w innych częściach. Jest to prosta w przygotowaniu zabawa, idealna dla szczeniąt.

  • Mata węchowa

Dobrym pomysłem jest samodzielne przygotowanie maty węchowej. Można do tego wykorzystać gumową wycieraczkę oraz nieużywane tekstylia. Materiał należy pociąć na paski o grubości około 5–7 centymetrów i długości około 18–22 centymetrów i przewiązać je przez każde oczko na macie. Wykonanie maty zajmuje dość dużo czasu, jednak pupil z pewnością to doceni. Następnie w gęstych wystających kawałkach tkaniny ukrywany smakołyki – jedne głębiej, a inne bardziej na wierzchu. To idealna zabawa dla psa!

Zasady pozytywnej zabawy

Zdecydowana większość psów uwielbia się bawić. Warto pamiętać o zasadach pozytywnej zabawy, czyli żeby nigdy nie męczyć czworonoga ani nie stosować wobec niego kar. Za wykonanie pożądanego zadania należy nagrodzić go smakołykiem, pochwałą lub głaskaniem. Stosunkowo łatwo jest przebodźcować czworonoga, dlatego raczej starajmy się ograniczać używane do zabawy akcesoria. Jeżeli samo otoczenie jest nowe i ciekawe, zdecydowanie lepiej nie zamęczać czworonoga dodatkowo nauką nowej zabawy. Oczywiście zawsze należy dostosować zabawy do możliwości i potrzeb zwierzęcia, wybierając aktywności zgodnie z profilem konkretnej rasy. Inaczej będą bawić się psy tropiące (więcej zabaw węchowych), a inaczej rasy aportujące (świetnie sprawdzi się rzucanie piłką oraz tory przeszkód). Szczenięta każdej rasy chętnie spędziłyby natomiast każdy wolny moment na przyjemnych zabawach z opiekunem czy innymi czworonogami. Niezależnie od wieku psy lubią urozmaicać aktywności akcesoriami i kreatywnymi zabawami. Warto więc zadbać o to, żeby była to aktywność nie tylko przyjemna, lecz także stymulująca intelektualnie. Dzięki temu pies będzie się rozwijał i ćwiczył umiejętności, które pomogą w jego odpowiednim wychowaniu. Zawsze na koniec warto zaplanować czas na wyciszenie.

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności22 kwietnia 202409:31

Czarny dym przy Stalmacha

Czarny dym przy Stalmacha - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Czytelniczka
Aktualności22 kwietnia 202410:12

Mężczyzna z rozbitą głową na chodniku przy Bosackiej

Mężczyzna z rozbitą głową na chodniku przy Bosackiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.