W Kuźni Raciborskiej stanął głaz narzutowy z epoki lodowcowej

Ważący 34,4 tony granit przywieziono dziś z kopalni piasku Kotlarnia. - Trzy lata miałem go na oku - mówi burmistrz Paweł Macha. Pomnik przyrody stanął na Skwerze św. Jana Pawła II u zbiegu ulic Słowackiego i Powstańców.
Głaz z Kotlarni to bliźniak tego z placu Zwycięstwa, nazywanego Pępkiem świata. Jest od niego jednak znacznie cięższy - pępek waży 19 ton, dziś przywieziony 34,4 tony. Cięższy - dla porównania - jest głaz narzutowy z pl. Wolności w Raciborzu. Waży 42,5 tony.
Raciborski pomnik przyrody miał być symbolem Tysiącletniej III Rzeszy, kuźniański będzie świadectwem dzieła świętego Jana Pawła II. Przewodniczący Rady Miejskiej w Kuźni Rac., Gerard Depta, przygotowuje tablicę. Będzie na niej - jak informuje burmistrz - cytat z Nowego Testamentu: - Ty jesteś Piotr czyli Skała, na tej Skale zbuduję Kościół mój - świętemu Janowi Pawłowi II mieszkańcy, Kuźnia Raciborska 2021..
Kamień wydobyto około miesiąca temu. - Trzy lata miałem go na oku, jeszcze jak był w wodzie - mówi burmistrz. Nowy element krajobrazu był zaskoczeniem dla mieszkańców. - To miała być niespodzianka - dodaje P. Macha i przyznaje, że podczas transportu nie obyło się bez perypetii. - Zakopaliśmy się w piachu całym autem, walczyliśmy od rana, w pewnym momencie chcieliśmy się poddać - słyszymy od burmistrza.
Kamień to prezent od kopalni, pomogły Lasy Państwowe - Nadleśnictwo Rudy Raciborskie, Odlewnia Żeliwa Rafamet i firma transportowa Okonowski, która udostępniła dźwig.
Uroczyste poświęcenie zaplanowano na 18 maja, w 101. rocznicę urodzin papieża.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz