Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności24 listopada 202012:55

Gabloty pamięci ciekawostką raciborskiego zamku

Gabloty pamięci ciekawostką raciborskiego zamku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

„Gabloty pamięci” - to jedna z wystaw na Zamku Piastowskim w Raciborzu, którą oglądając można poznać wiele ciekawostek z dawnego Ratibor, czyli obecnego Raciborza. Próżno ich szukać w podręcznikach historii.

W trakcie zwiedzania dowiemy się kto dostarczał z Raciborza słodycze na dwór cesarza Wilhelma, zobaczymy zdjęcie przedstawiające zlot NSDAP w Raciborzu, poznamy przedsiębiorców z miasta Ratibor oraz historię o tym, że w Raciborzu działy się rzeczy, które mogły odmienić losy II wojny światowej.

Ekspozycja „Gabloty pamięci” została przygotowana przez Stowarzyszenia „ODRA 1945” z Raciborza. W miarę możliwości jest uzupełniana o nowe eksponaty oraz ich opisy. Na wystawie można zobaczyć m.in. przedmioty dotyczące firm działających w Raciborzu na przełomie XIX i XX wieku, raciborskie monety i banknoty oraz przedmioty codziennego użytku, które na pierwszy rzut oka wyglądają niepozornie lecz opatrzone stosownym opisem i komentarzem ukazują bogatą historię przedwojennego Raciborza.

Zamek Piastowski nie zapomina także o miłośnikach dawnych fotografii. W zamkowym Punkcie Informacji Turystycznej można nabyć szereg publikacji poświęconych tej tematyce. Są pięknie wydane albumy, z widokami dawnego Ratibor (Raciborza) oraz miejscowościami powiatu raciborskiego. Co ważne, są to zazwyczaj pozycje dwujęzyczne polsko-niemieckie, w promocyjnej cenie. Niebawem, za miesiąc mamy święta Bożego Narodzenia. Warto już dziś pomyśleć o takim prezencie dla bliskiej nam osoby. Taka publikacja pozwoli nam przenieść się w dawne czasy, w których to nie było jeszcze Internetu czy smartfonu, a mimo wszystko co nas otaczało wyglądało piękne i kolorowe.

Autor: Agencja Zamek, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport8 czerwca 202600:56

Rywalizacja najmłodszych na finał InPost Cup w Nędzy [FOTO]

Rywalizacja najmłodszych na finał InPost Cup w Nędzy [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Nędza:

W niedzielę 7 czerwca boiska w Nędzy ponownie wypełniły się najmłodszymi adeptami futbolu. Finałowy dzień InPost Cup Nędza 2026 należał do skrzatów z roczników 2019 i 2020, dla których była to przede wszystkim okazja do gry, zabawy i pierwszych sportowych doświadczeń.

Oskar Tomeczek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 05.06.2026
5 czerwca 202616:09

Nasz Racibórz 05.06.2026

Nasz Racibórz 29.05.2026
28 maja 202620:39

Nasz Racibórz 29.05.2026

Nasz Racibórz 22.05.2026
21 maja 202617:30

Nasz Racibórz 22.05.2026

Nasz Racibórz 15.05.2026
14 maja 202617:48

Nasz Racibórz 15.05.2026

Zobacz wszystkie
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.