Do SP 18 przyleciała SOWA. Małe centrum naukowe Kopernik powstanie w Raciborzu

Racibórz, obok Piotrkowa Trybunalskiego, jako pierwszy będzie miał SOWĘ. To projekt Centrum Naukowego Kopernik. Inwestycję sfinansuje resort nauki i szkolnictwa wyższego.
Dziś w SP 18 Wojciech Murdzek, minister nauki i szkolnictwa, podpisał decyzję lokalizującą jedną z dwóch pierwszych SÓW w Raciborzu. Łącznie ma ich być 32 w całej Polsce. Dzięki nim atrakcje dostępne teraz w centrum Kopernika będą bliżej lokalnej społeczności. Ma to rozwijać kompetencje uczniów. - Uczniowie zapominają tu o smartfonach - przekonywał minister. Dodał, że Racibórz szybko zgłosił gotowość do wdrożenia projektu Kopernika i jest dzięki temu w czołówce. - Kto działa szybko, ten wygrywa - dodał.
Dla Raciborza, jak podkreślał prezydent Dariusz Polowy, to także element promocji. Do miasta będą ściągać uczniowie z całej okolicy. Najważniejsze jest jednak wzmacnianie kompetencji raciborskich uczniów. - Mam zobowiązanie wobec mieszkańców. Obiecałem Stworzenie Centrum Nauki i Techniki dla dzieci i młodzieży. Dlatego osobiście walczyłem o ten projekt. Zarekomendowałem w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego utworzenie Strefy Okrywania, Wyobraźni i Aktywności – SOWA w Raciborzu, wskazując dostępne pomieszczenia znajdujące się w Szkole Podstawowej nr 18, przy ul. Żorskiej. Pomieszczenia będą stanowić odrębną, wydzieloną od szkoły Strefę z salami oraz potrzebną infrastrukturą. Jestem przekonany, że nasi mieszkańcy będą z niej chętnie korzystać! - powiedział prezydent Raciborza Dariusz Polowy.
Miasto udostępni pomieszczenia SP 18, najprawdopodbniej w części dawnego gimnazjum. Za urządzenia i adaptację nic nie zapłaci. Ten wydatek jest po stronie Centrum Nauki Kopernik z środków ministerstwa nauki. Będzie tylko pokrywało koszty utrzymania.
O projekcie SOWA
Jakby to było, gdyby w małych miejscowościach istniały centra nauki? To marzenie ma szansę się ziścić. Rozpoczynamy projekt, w ramach którego powstaną SOWY, czyli Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności.
Od lat promujemy ideę uczenia się przez samodzielne eksperymentowanie. Ta metoda pozwala nie tylko poszerzać wiedzę, ale także wspiera rozwój kompetencji przyszłości, inspiruje, skłania do współpracy, rozbudza ciekawość, kreatywność i poczucie sprawczości. W Koperniku można odkrywać zjawiska naukowe m. in. korzystając z eksponatów zgromadzonych na wystawach, podczas samodzielnego rozwiązywania zadań konstrukcyjnych i logicznych, a także biorąc udział w różnych warsztatach.
Te aktywności postanowiliśmy przenieść w teren, tworząc SOWY. Powstaną one przy już funkcjonujących instytucjach, takich jak domy kultury, biblioteki, muzea. W każdej placówce mieścić się będzie wystawa oraz Majsternia - przestrzeń swobodnego eksperymentowania, w której odbywać się będą także różnorodne zajęcia.
Wystawa
To 15-18 eksponatów, wybranych przez zespołu Centrum Nauki Kopernik. Będą one ukazywać zjawiska związane z różnymi dziedzinami nauki, takie jak ruch, światło czy procesy biologiczne. Na liście propozycji są mn. in. Kolorowe cienie (mechanizmy powstawania cienia i mieszania barw), Rysowanie w lustrze (koordynacja oka i ręki), Usyp mapę (analiza ukształtowania terenu).
Majsternia
To przestrzeń, w której można samodzielnie lub grupowo podejmować wyzwania logiczne, konstruktorskie, inżynieryjne. Np.: „Skonstruuj zamek do drzwi”, „Zbuduj tor magnetyczny dla piłki”, „Zagraj na kieliszkach”. Na miejscu dostępne są potrzebne do wykonania zadań akcesoria.
Zajęcia warsztatowe
SOWY mogą być również miejscem szerokiej działalności programowej. Do lokalnych placówek trafią scenariusze zajęć, przetestowanych i prowadzonych w Koperniku – np. Warsztatów Familijnych. Pomożemy także w zakładaniu i prowadzeniu Klubów Młodego Odkrywcy - zajęć pozaszkolnych dla dzieci przedszkolnych i uczniów szkoły podstawowej.
Kiedy i gdzie powstaną SOWY?
W grudniu 2020 r. zakończy się projekt pilotażowy. W ramach niego stworzonych zostanie 8 eksponatów, które zostaną przetestowane przez zwiedzających Centrum Nauki Kopernik. Dwie pierwsze „próbne” SOWY powstaną w 2021 r, a 30 kolejnych w latach 2022-2023. Konkretne lokalizacje zostaną wyłonione w konkursie, którego kryteria właśnie są opracowywane.
źródło: CN Kopernik
Komentarze (0)
Dodaj komentarz