Po koronie wałów zbiornika Racibórz Dolny pojedziemy rowerem legalnie

Inicjatywa Rowerowa Bramy Morawskiej osiągnęła cel. Po koronie wałów zbiornika Racibórz Dolny będzie można legalnie jeździć rowerem.
Miało być od 1 lipca, czy będzie od 1 sierpnia?
Inicjatywa Rowerowa Bramy Morawskiej naciskała, aby bynajmniej część trasy (przez zaporę na Odrze i do przejazdu przez ul. Topolową – stanowiąca przeprawę przez Odrę i nowe koryto Psiny) była udostępniona dla rowerzystów od początku wakacji. Data 1 lipca to kolejny dzień po głośnym wydarzeniu przekazania zbiornika do użytkowania, więc wydawała się pierwszą realną datą. Jednak podczas rozmów, RZGW podkreślało, że trwają jeszcze prace związane z usuwaniem usterek i pracami dodatkowymi. Dziś 30 lipca oczekujemy na spotkanie RZGW z włodarzami Raciborza, ale równocześnie widzimy zluzowanie obostrzeń na niektórych odcinkach i konkretne działania ze strony RZGW. W ostatniej rozmowie RZGW podkreśliło, że również zależy im na turystycznym wykorzystaniu zbiornika i po uzgodnieniach z Prezydentem Raciborza niezwłocznie zostanie udostępniony pierwszy fragment trasy – teoretycznie mogłoby się to wydarzyć nawet w ciągu tygodnia.
Zamiast tamy pod Rafako
Cieszy nas, że wzięto pod uwagę nasze postulaty. Brakujący fragment drogi po nowym obwałowaniu (łączący istniejącą ścieżkę rowerową z drogą na zaporze czołowej) został uzupełniony w projektach i jest utwardzany. Uwzględniono również wniosek o podzielenie całego tematu udostępnienia korony zbiornika na dwa odrębne, gdzie priorytetem jest udostępnienie przeprawy przez Odrę i Psinę jako doraźne rozwiązanie w zamian za przerwaną przeprawę przez tamę przy Rafako - piszą przedstawiciele IRBM.
Jak przyspieszyć temat?
Aby przyspieszyć temat uświadamialiśmy RZGW jaki ogromny nacisk społeczny istnieje wokół tego tematu śląc pisma do Gliwic i Warszawy. Rozmawialiśmy z ministrem Michałem Wosiem, który włączył się również do sprawy obiecując dalsze rozmowy nt. budowy docelowej przeprawy w postaci kładki nad Psiną. Wykreowaliśmy pewne rozwiązania w postaci koncepcji i propozycji regulaminu użytkowania ścieżek po koronie wałów. Wyprzedziliśmy szereg działań koniecznych z punktu widzenia Prawa Wodnego – tam gdzie tylko mogliśmy. Dziś potrzebne są już formalne porozumienia i określenie zakresu odpowiedzialności, co wymaga już urzędowych działań. Zastanawiamy się jednak, czy jeszcze coś można zrobić sumptem społecznym? - pytają członkowe Inicjatywy Rowerowej na zakończenie.
Inicjatywa Rowerowa Bramy Morawskiej










![Wielka bitwa pod Raciborzem [FOTO i WIDEO] Wielka bitwa pod Raciborzem [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1781990054bez-nazwy-228-.jpg)









![Dzień średniowiecznych emocji w obiektywie [FOTO i WIDEO] Dzień średniowiecznych emocji w obiektywie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1781990929dsc-3251-.jpg)







![Dwa ognie rozpoczęły Podwórkową Ligę Sołectw Gminy Nędza 2026 [FOTO] Dwa ognie rozpoczęły Podwórkową Ligę Sołectw Gminy Nędza 2026 [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1782071791photo-55-z-99-.jpg)














![Upał, emocje i walka do końca. Strażacy rywalizowali w Raszczycach [FOTO] Upał, emocje i walka do końca. Strażacy rywalizowali w Raszczycach [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_17820694491781991611photo-112-z-178-.jpg)






Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany