Gmina Krzyżanowice o planach zagospodarowania dworca w Chałupkach

Dworzec kolejowy w Chałupkach ma nowego właściciela. 27 stycznia wójt gminy Krzyżanowice Grzegorz Utracki podpisał akt notarialny o nabyciu obiektu kolejowego od spółki PKP.
Po 8 latach starań w końcu się udało. Gmina Krzyżanowice, w formie nieodpłatnej, nabyła dworzec kolejowy w Chałupkach. Przejęcie obiektu otwiera przed gminą nowe możliwości. Choć plany co do budynku dworca są, jednak nie wiadomo kiedy będą mogły zostać zrealizowane. Z powodu wieloletniej zwłoki w przekazaniu nieruchomości gminie, możliwości w pozyskaniu funduszy na sfinansowanie jakiejkolwiek inwestycji dot. budynku dworca, w tej perspektywie finansowej jest już niemożliwa.
W przyszłości oprócz przywrócenia jego pierwotnej funkcji, czyli obsługa pasażera obiekt może posłużyć również samym mieszkańcom. Dodatkowo w jego najbliższej okolicy można utworzyć centrum przesiadkowe – skomunikowanie pociągów z autobusami PKS, parking typu Park&Ride czy wypożyczalnia rowerów. Możliwości jest wiele, ale koszty wdrożenia planu przywrócenia dworca kolejowego do życia przekraczają możliwości finansowe gminy, dlatego przed nami kolejne, ciężkie wyzwanie związane z pozyskaniem środków na sfinansowanie wszystkich planów dotyczących nieruchomości na stacji kolejowej w Chałupkach.
Stacja Chałupki jest ważnym granicznym węzłem komunikacyjnym obsługującym dwie linie kolejowe o znaczeniu krajowym: LK151 (Kędzierzyn-Koźle – Chałupki/granica państwa) oraz LK158 (Rybnik - Chałupki) z jednym z największych węzłów kolejowych w Czechach – Boguminem. Dodatkowo stacja leży na linii kolejowej E59 która jest fragmentem międzynarodowego ciągu transportowego oraz stanowi element Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T).
Chałupki skomunikowane są m.in. z Raciborzem, Wodzisławem Śląskim, Rybnikiem, Katowicami i Boguminem w połączeniach regionalnych. Tutaj zatrzymują się również pociągi międzynarodowe w relacjach do Ostravy, Wiednia, Pragi czy Budapesztu. Przez naszą stację przejeżdża również pociąg międzynarodowy relacji Moskwa – Nicea.
Przykładem, z naszego regionu, dobrze zagospodarowanych dworców kolejowych przejętych przez gminy są m.in. Ruda Chebzie, Wodzisław Śląski, Żory czy Goczałkowice-Zdrój. Nasz obiekt może być kolejnym przykładem dobrze wykorzystanej przestrzeni kolejowej przez lokalny samorząd.
Dodatkowo Wójt Gminy uczestniczył w spotkaniu konsultacyjnym z przedstawicielami PKP Polskie Linie Kolejowe dotyczącym linii kolejowej nr 151 (Kędzierzyn-Koźle - Chałupki/granica państwa). Aktualnie trwają prace przygotowawcze do kolejnej inwestycji, która miałaby dostosować linię nr 151 do prędkości 160km/h.




![W Brzeziu jak w Toskanii. Halina Mlynkova wystąpiła na festynie parafialnym [FOTO i WIDEO] W Brzeziu jak w Toskanii. Halina Mlynkova wystąpiła na festynie parafialnym [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1786219457zrzut-ekranu-2026-08-8-o-21-43-43-.png)



![Odkryj tajemnice pałacu von Königów w Modzurowie [ZAPROSZENIE] Odkryj tajemnice pałacu von Königów w Modzurowie [ZAPROSZENIE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1786204293img-4604-.jpg)



![Nędza lepsza od beniaminka. Gospodarze odwrócili losy meczu z Krzanowicami [FOTO] Nędza lepsza od beniaminka. Gospodarze odwrócili losy meczu z Krzanowicami [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1786255956photo-11-z-89-.jpg)



![Fanny Days po raz trzeci. Krowiarki znów pełne mieszkańców regionu [FOTO i WIDEO] Fanny Days po raz trzeci. Krowiarki znów pełne mieszkańców regionu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1786314071dsc-5043-.jpg)







![Nie tylko o punkty. Region grał także sparingi [WYNIKI] Nie tylko o punkty. Region grał także sparingi [WYNIKI] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1756670353gre09555-.jpg)


![Tworków zremisował z Fortecą. Emocje dopiero po przerwie [FOTO] Tworków zremisował z Fortecą. Emocje dopiero po przerwie [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1786344163photo-19-z-63-.jpg)



















Komentarze (0)
Dodaj komentarz