Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności7 października 201914:18

Sianie paniki i chaosu. Wody Polskie w sprawie konferencji posłanki G. Lenartowicz

Sianie paniki i chaosu. Wody Polskie w sprawie konferencji posłanki G. Lenartowicz  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Zgodnie z zapowiedziami, w czwartek 10 października, ma dojść do puszczenia wód Odry przez budowlę przelewo-spustową zapory czołowej zbiornika Racibórz. Wody Polskie zapewniają, że w żaden sposób nie zagrozi to bezpieczeństwu miasta. To reakcja na nasze pytanie o komentarz do dzisiejszej konferencji prasowej posłanki Gabrieli Lenartowicz (PO).

Czwartkowe wydarzenie, przy udziale przedstawicieli Wód Polskich, zaproszonych gości, dziennikarzy i firm pracujących przy zbiorniku, poprzedzone będzie spotkaniem w Biurze Wdrażania Projektu Zbiornik Racibórz Dolny w Raciborzu przy ul. Nieboczowskiej 11a w Brzeziu. Tam zostaną wyjaśnione kwestie związane z tym etapem prac. Na dziś, jak przekonuje Linda Hofman, kierownik Zespołu d/s Komunikacji i Edukacji Ekologicznej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie - Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach, poglądy wyrażone na konferencji prasowej posłanki można uznać za nieuprawione wobec mieszkańców, mogące wywołać chaos i panikę. Wody Odry wciąż popłyną w kierunku Raciborza tzw. starym korytem Ulgi, tyle że w tym drugim przypadku wyłączony zostanie z użytkowania fragment starego kanału na wysokości zapory czołowej, a uruchomiony nowy. Widać to na planie poniżej.

Wody Polskie przypominają, że czwartkowe wydarzenie nie ma charakteru ogólnodostępnego. Obowiązuje zakaz wstępu na teren budowy!

Budowla przelewowo-spustowa to główny i największy obiekt zbiornika Racibórz. Znajduje się w korpusie zapory czołowej i stanowi dla niego budowlę zrzutową (jaz). Ma ona możliwość regulowania odpływu, zależnie od przepływów i wielkości fali wezbraniowej na rzece Odrze. Wcześniej, wiosną tego roku, uruchomiono nowy upust do Odry miejskiej. Znajduje się on za śluzą Rafako, która wkrótce zostanie rozebrana. Korektę przepływów pokazuje poniższy plan.

upust

 

Jaz zaprojektowano jako budowlę sześcioprzęsłową. Podstawowymi urządzeniami zrzutowymi jest sześć przęseł przelewowych umożliwiających regulację przepływu. Maszynownie, zlokalizowane wewnątrz konstrukcji wszystkich filarów i przyczółków, posłużą do obsługi zamknięć budowli. Natomiast do komunikacji i obsługi technicznej budowli zaprojektowano żelbetowy most oparty na filarach i przyczółkach budowli (źródło: Ulma Construction). 

Przypomnijmy, 26,3 km kw powierzchni, 22,4 km długości i 11 m wysokości zapór, 9 m maksymalnej wysokości piętrzenia wody, 185 mln m sześc. pojemności, ochrona 1,3 mln ludności - to podstawowe dane zbiornika Racibórz. Poziom korony zapory to 197,50 m n.p.m. Racibórz położony jest na wysokości ok. 188 m n.p.m. Wysokość terenu na poziomie rynku wynosi 192,2 m n.p.m., najwyższy punkt – wzgórze Lipki (276,1 m n.p.m.), najniższy – 164 m n.p.m. 

Największy tego typu obiekt hydrotechniczny w Polsce będzie gotowy z początkiem 2020 r. Buduje go konsorcjum JV Budimex S.A. i Ferrovial Agroman S.A. Inwestorem jest Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie - Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach. 

Autor: red., DroneWings, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności26 kwietnia 202410:00

Fascynująca multimedialna podróż w czasy śląskiego średniowiecza. Muzeum w słodowni raciborskiego zamku czynne od 1 maja

Fascynująca multimedialna podróż w czasy śląskiego średniowiecza. Muzeum w słodowni raciborskiego zamku czynne od 1 maja - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Zgodnie z zapowiedzią, od 1 maja multimedialne muzeum w słodowni raciborskiego zamku dostępne będzie dla zwiedzających. Muzeum powstało w ramach wartego ponad 20 mln zł projektu zrealizowanego przez Powiat Raciborski. Nowoczesne ekspozycje prezentują europejski poziom. To jedna z najnowocześniejszych tego typu ekspozycji w Polsce.

Zamek Piastowski
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.04.2024
25 kwietnia 202419:33

Nasz Racibórz 26.04.2024

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.