Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności5 marca 201909:32

Po wodzeniu Bera bawili się w Ligocie

Po wodzeniu Bera bawili się w Ligocie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Rudnik:

W sobotę 2 marca od godziny ósmej rano w Sławikowie zaczęto "wodzić Bera", bo tak nakazuje tradycja. Zaprzyjaźnieni chłopcy i mężczyźni wzięli udział w niezwykłym korowodzie. Główną postacią był "Ber", czyli niedźwiedź. Wybrana osoba poświęciła się dla dobrej zabawy. W kostiumie misia wykonanego z materiału imitującego futro, prowadziła rozbawiony korowód od domu do domu.

Policjant gwizdkiem oznajmiał o wizycie bera. Berowi towarzyszyło kilka innych postaci , np. para młoda, lekarz, pielęgniarka, policjant, ksiądz, śmierć, diabeł i oczywiście muzykanci. W sumie w tym roku w wodzeniu bera brało udział 16 osób. Bery ze Sławikowa na kilka godzin objęły władzę nad miejscowościami Sławików, Lasaki, Łubowice i Ligota. Tego dnia wszyscy wykazują pełne zrozumienie dla "miśkowych" wygłupów . Taka jest moc tradycji! Naprzeciw misiom wychodziły gospodynie, obdarowując uczestników korowodu darami. Przeważnie były to wzmacniające płyny.

Niedźwiedź tańczył z paniami, a zatańczyć koniecznie trzeba, żeby powodzenie nie opuszczało tego domu przez cały rok. Ludzie wierzą, że przyjęcie przebierańców zapewni szczęście i dostatek a także urodzaj. Ferajna wodząca niedźwiedzia bardzo często płatała różne drobne figle – zatrzymywała samochody by wręczyć „mandaty” za nieistniejące przewinienia jak zbyt powolna jazda lub mocno napompowane opony, za to, że w domu nie ma kota itp. Mandaty te były w rzeczywistości zaproszeniami na sąd nad niedźwiedziem. Wodzenie bera trwało dobrych kilka godzin.

Zakończyło się wieczorem zabawą w Ligocie, w której mogli uczestniczyć wszyscy mieszkańcy pod warunkiem, że się przebrali. Przed północą niedźwiedź został zgładzony zgodnie z decyzją uczestników zabawy. Zgon musiał potwierdzić lekarz i pielęgniarka, obecni na zabawie. Martwego niedźwiedzia wyniesiono z sali, a zabawa trwała nadal do białego rana.

Jak na razie nie brak w Sławikowie chętnych do organizacji tego niespotykanego ludowego misterium. A poświęcenie i zaangażowanie organizatorów i uczestników korowodu jest gwarantem, że tradycja nie zginie i za rok w karnawale znów będą wodzić bera. Warto zobaczyć tak niezwykłe zapusty, póki taka atrakcja jest organizowana.

Autor: Materiał nadesłany, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Nasz Racibórz 22.03.2024
21 marca 202421:40

Nasz Racibórz 22.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.