Zima znów zaskoczyła. Drogowcy tłumaczą, że mieszczą się w standardzie, ale w Katowicach chcą wyjaśnień

AKTUALIZACJA. Zima znów zaskoczyła drogowców? Służby tłumaczą, że odśnieżają w wyznaczonym standardem czasie. Soli i piasku nie brakuje. Zapewnienia to jedno, a rzeczywistość i skargi kierowców to drugie. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach, z polecenia Michała Wosia, chce wyjaśnień od powiatowego zarządu w Raciborzu. Policjanci apelują do kierowców, by ograniczyć prędkość. Atak zimy przysporzył wszystkim kłopotów. Jak z tym żyć?
Policjanci radzą ostrożną jazdę, a drogowcy odsyłają do przepisów, które kategoryzują drogi i wprowadzają różne standardy zimowego utrzymania. Na dodatek mamy cztery kategorie dróg - krajowe, wojewódzkie, powiatowe i gminne i różne instytucje odpowiedzialne za odśnieżanie. Krajówki mamy dwie - DK 45 od Opola przez Racibórz (Kozielska, Starowiejska, Bogumińska, Hulczyńska) i krótki odcinek od mostu w Olzie do Chałupek (DK 78).
Kluczowe znaczenie mają drogi wojewódzkie, głównie te wylotowe na Rybnik (DW 935), Pietrowice Wiekie (DW 416) oraz Rudy (DW 919). Ich zimowym utrzymaniem, na podstawie umowy z Zarządem Dróg Wojewódzkich, zajmuje się Powiatowy Zarząd Dróg w Raciborzu. Tu słyszymy, że trzy wspomniane arterie zakwalifikowano do drugiego standardu zimowego utrzymania. Ten daje drogowcom cztery godziny na usunięcie śniegu lużnego, 6 godzin błota pośniegowego i 3 godziny skutków gołoledzi. Zajeżdżona cienka warstwa śniegu może zalegać na drodze. Pozostałe drogi wojewódzkie oraz powiatowe mają niższe standardy, trzeci albo czwarty, a to wydłuża dopuszczalny czas reakcji drogowców. - Mieścimy się w nałożonych rygorach - słyszymy w PZD.
W Katowicach są jednak wątpliwości. - Poleciłem dyrektorowi ZDW pilnie wyjaśnić sprawę. Stroną umowy na zimowe utrzymanie dróg wojewódzkich w Raciborzu jest powiatowy zarząd dróg (PZD). Dlatego zobowiązałem ZDW do pilnego uzyskania informacji o sposobie realizowania umowy województwa z PZD. Rozumiem, ze warunki atmofesryczne mogą być trudne, ale cała seria zdarzeń może niepokoić. Zbadamy prawodłowość realizacji umowy - informuje nas Michał Woś, raciborzanin, odpowiedzialny za drogi członek władz wojewódzkich.
Łącznie PZD obsługuje 250 km dróg wojewódzkich i powiatowych. Ma do dyspozycji cztery pługi od firmy zewnętrznej, dwa swoje, firmę, która obsługuje gminę Krzyżanowice, do tego dwa ciągniki z pługami i urządzenia do rozrzutu soli i piasku. Na zimę zakupiono 500 ton soli (200 już zużyto, kolejne dwie zakupiono) oraz 130 ton piasku (zapas uzupełniany jest na bieżąco).
Na temat kolejności zimowego utrzymania dróg w Raciborzu wszystko w dostępnym [tutaj] zarządzeniu prezydenta z listopada 2018 roku.
opr. w
Swoje stanowisko do tekstu powyżej nadesłał Powiatowy Zarząd Dróg w Raciborzu - do pobrania [tutaj]


















![Dożynki w Krzyżanowicach na bis! Tak mieszkańcy świętowali zakończenie żniw [FOTO] Dożynki w Krzyżanowicach na bis! Tak mieszkańcy świętowali zakończenie żniw [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1787503831dsc-6469-.jpg)
![Korowód w Roszkowie za nami! Święto plonów w pełni rozkwitu [FOTO i WIDEO] Korowód w Roszkowie za nami! Święto plonów w pełni rozkwitu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1787502687dsc-6802-.jpg)


![Krzyżanowickie dożynki. Trwa święto plonów na placu festynowym [FOTO i WIDEO] Krzyżanowickie dożynki. Trwa święto plonów na placu festynowym [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1787495249dsc-7030-.jpg)


![Barwny korowód przeszedł ulicami Zabełkowa! Trwa wielkie świętowanie na boisku LKS [FOTO i WIDEO] Barwny korowód przeszedł ulicami Zabełkowa! Trwa wielkie świętowanie na boisku LKS [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1787498142dsc-7087-.jpg)
![Ogłoszenie konkursu ofert na udzielenie świadczeń zdrowotnych [OGŁOSZENIE] Ogłoszenie konkursu ofert na udzielenie świadczeń zdrowotnych [OGŁOSZENIE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1769540306img-3323-.jpg)

![Muzyka filmowa, połączone chóry i ogień. Takiego wydarzenia na zamku jeszcze nie było! [ZAPOWIEDŹ] Muzyka filmowa, połączone chóry i ogień. Takiego wydarzenia na zamku jeszcze nie było! [ZAPOWIEDŹ] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1787564210koncert-cho-ro-w-.jpg)


![Strażacy interweniowali cztery razy. Zdarzenia w powiecie raciborskim [RAPORT 998] Strażacy interweniowali cztery razy. Zdarzenia w powiecie raciborskim [RAPORT 998] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1787640989786123585-1107003561665518-1561905124415361303-n-2-.jpg)
![Szybki cios i walka do końca. Ruch Bolesław wywozi zwycięstwo z Krzanowic [FOTO] Szybki cios i walka do końca. Ruch Bolesław wywozi zwycięstwo z Krzanowic [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1787506982gre08078-.jpg)
![Hat-trick Strzelczyka, dublet Legierskiego. Tworków z pewną wygraną [FOTO] Hat-trick Strzelczyka, dublet Legierskiego. Tworków z pewną wygraną [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1787559193photo-14-z-99-.jpg)
















![BraxTon Raszczyce rozbił Wypoczynek Buków. Dziesięć goli gospodarzy [FOTO] BraxTon Raszczyce rozbił Wypoczynek Buków. Dziesięć goli gospodarzy [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1787483036photo-42-z-89-.jpg)
![Nędza przegrała z Sokołem. Goście odwrócili losy spotkania przy Sportowej [FOTO] Nędza przegrała z Sokołem. Goście odwrócili losy spotkania przy Sportowej [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1787484194photo-45-z-66-.jpg)

![Szymocice zdominowały ligę podwórkową sołectw. Dwie drużyny na czele [FOTO] Szymocice zdominowały ligę podwórkową sołectw. Dwie drużyny na czele [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1787466196photo-84-z-85-.jpg)





Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany