Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności6 sierpnia 201817:49

Zmarł znany raciborski piekarz Alfred Chrobak

Zmarł znany raciborski piekarz Alfred Chrobak  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Któż nie kupował chleba z jego piekarni przy ul. Staszica? Śp. Alfred Chrobak zmarł 3 sierpnia w wieku 73 lat. Ostatnie pożegnanie odbędzie się 7 sierpnia o godz. 10.00 na cmentarzu Jeruzalem. Poniżej krótkie wspomnienie o jednym z ostatnich raciborskich rzemieślników starego pokolenia, działaczu raciborskiego Cechu Rzemiosł Różnych, dobroczyńcy i laureacie Złotego Medalu im. Jana Kilińskiego (2015 r.). Na zdj. z 2008 r. z synami Andrzejem i Piotrem.

Śp. Alfred Chrobak był jednym z najbardziej znanych raciborskich piekarzy. Urodził się w 1944 roku w Bielsku-Białej. Do Raciborza przyjechał z rodzicami dziesięć lat później. Zdobył zawód cukiernika-piekarza. Terminował u nestora raciborskich piekarzy i cukierników Alojzego Kojzara, który już w 1945 roku uruchomił przy ulicy Londzina piekarnię a potem ciastkarnię i lodziarnię. Później A. Chrobak pracował w PSS Społem i, przez sześć lat, jako młodszy cieśla górniczy na kopalni Zofiówka. Do wyuczonego fachu wrócił w 1977 roku, wydzierżawiając piekarnię i cukiernię Rudolfa Barona przy ulicy Drzymały. Prowadził tu swój interes do 1984 roku, kiedy to przejął piekarnię w Bojanowie. W 1990 roku przeniósł się znów do Raciborza. Od miasta wynajął piekarnię przy ulicy Staszica, gdzie do dziś rodzina Chrobaków prowadzi swój interes. Młodszy syn, mistrz piekarski Andrzej zajmuje się wypiekiem chleba. Starszy syn Piotr wraz z matką Krystyną, z zawodu cukiernikiem czeladnikiem, zajmuje się prowadzeniem sklepu.

(w)

Autor: Grzegorz Wawoczny, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Aktualności16 sierpnia 202520:34

MRfest 2025 rozgrzał Kuźnię Raciborską. Święto klasyki, tuningu i mocy [FOTO]

MRfest 2025 rozgrzał Kuźnię Raciborską. Święto klasyki, tuningu i mocy [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kuźnia Raciborska:

W sobotę 16 sierpnia stadion w Kuźni Raciborskiej stał się miejscem wielkiego święta motoryzacji. To właśnie tutaj odbył się MRfest 2025, czyli zlot zorganizowany przez MotoRacibórz, który przyciągnął setki pasjonatów czterech i dwóch kółek. Od godzin porannych na płycie stadionu pojawiały się samochody i motocykle, które wzbudzały podziw nie tylko swoją mocą, lecz także wyglądem.

red., fot. Kamil Kania
Sport16 sierpnia 202523:33

Dwa mecze, sześć punktów. Najlepszy start Unii Racibórz od wielu lat [FOTO]

Dwa mecze, sześć punktów. Najlepszy start Unii Racibórz od wielu lat [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W sobotnie popołudnie na boisku przy ulicy Srebrnej w Raciborzu odbyło się spotkanie drugiej kolejki III grupy klasy okręgowej, w którym miejscowa Unia podejmowała Płomień Połomia.

(greh)
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 15.08.2025
13 sierpnia 202522:19

Nasz Racibórz 15.08.2025

Nasz Racibórz 08.08.2025
7 sierpnia 202522:29

Nasz Racibórz 08.08.2025

Nasz Racibórz 01.08.2025
1 sierpnia 202518:54

Nasz Racibórz 01.08.2025

Nasz Racibórz 25.07.2025
25 lipca 202509:25

Nasz Racibórz 25.07.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.