Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności18 marca 201815:14

Raciborskie uroczystości z okazji 80-lecia Rodła z udziałem senator Anny Marii Anders FOTO i WIDEO

Raciborskie uroczystości z okazji 80-lecia Rodła z udziałem senator Anny Marii Anders FOTO i WIDEO - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Dziś odbyły się uroczystości z okazji 80-lecia istnienia znaku Związku Polaków w Niemczech, czyli Rodła. W programie wydarzenia znalazło się odsłonięcie tablicy z wygrawerowanymi Pięcioma Prawdami Polaków, którą umieszczono na ścianie Domu Kultura Strzecha, Msza św. w Kościele Farnym a także złożenie wieńców i kwiatów pod pomnikiem Arcybiskupa Józefa Feliksa Gawliny. Gościem specjalnym obchodów była Anna Maria Anders - sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. 

Po uroczystościach plenerowych uczestników obchodów zaproszono do DK Strzecha, gdzie wykład „Dzielnica I Związku Polaków w Niemczech jako organizator polskiego życia narodowego w rejencji opolskiej” wygłosił prof. Marek Masnyk. 

Aktualnie Rodło prowadzi działalność edukacyjną, kulturalną, polityczną i gospodarczą. Organizacja jest silnym przedstawicielem III sektora w Niemczech walczącym o interesy Polskie w Republice Federalnej. Źródłosłów nazwy „rodło” jest prosty. Pochodzi od zbitki słów Ro(dzina, ód) i (go)dło. Rodło to znak. Znak polskości. Powstał on przed II wojną światową w hitlerowskich Niemczech, jako reakcja Związku Polaków w Niemczech na oficjalny nakaz stosowania tylko tych znaków, które były akceptowane przez narodowych socjalistów. Znak nawiązuje do biegu rzeki Wisły z zaznaczonym położeniem Krakowa – kolebki polskiej państwowości. Rodło to najdłużej działająca organizacja Polaków w Niemczech. Przez lata w skrajnie niesprzyjających warunkach reprezentowała naszych rodaków żyjących za zachodnią granicą. Jej początki sięgają jeszcze czasów Republiki Weimarskiej. W okresie III Rzeszy Rodło zostało zdelegalizowane, a część jego działaczy zostało rozstrzelanych. Setki trafiło do obozów koncentracyjnych. Mimo represji, szykan i prześladowań członkowie Rodła niezłomnie trwali przy obronie polskiej tożsamości i przy zasadach określanych w "5 prawdach Polaka” opublikowanych w 1938r. 

1 PRAWDA – Jesteśmy Polakami
2 PRAWDA – Wiara ojców naszych jest wiarą naszych dzieci. 
3 PRAWDA – Polak Polakowi bratem 
4 PRAWDA – Co dzień Polak narodowi służy 
5 PRAWDA – Polska matką naszą – nie wolno mówić źle o Matce

Autor: (wk),

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Zobacz film

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport26 kwietnia 202521:22

Piłkarskie zmagania oldbojów z charytatywnym akcentem [FOTO]

Piłkarskie zmagania oldbojów z charytatywnym akcentem [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W sobotę, 26 kwietnia w hali sportowej przy ulicy Łąkowej rozegrano turniej charytatywny na rzecz Patryka Lesia. Wydarzenie było dedykowane zawodnikom kategorii oldbojów. Na parkiecie było wiele sportowych emocji i dynamicznych zmagań.

red., fot. Jan Ptak
Reklama
Sport27 kwietnia 202500:01

Osiem do zera! Unia Racibórz żegna z Czernicy outsidera [FOTO]

Osiem do zera! Unia Racibórz żegna z Czernicy outsidera [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

26 kwietnia na boisku przy ulicy Srebrnej w Raciborzu rozegrano jednostronne spotkanie pomiędzy miejscową Unią Racibórz a Zameczkiem Czernica, drużyną zamykającą tabelę III grupy klasy okręgowej. Mecz obserwowali licznie zgromadzeni kibice obu zespołów.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport28 kwietnia 202500:15

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Miniony weekend w regionie nie poskąpił piłkarskich emocji. Grali piłkarze od II ligi do C klasy Podokręgów Racibórz i Rybnik. Sprawdź, jak poradziła sobie ekipa, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Kultura i edukacja26 kwietnia 202512:56

Wernisaż absolwentów Liceum Sztuk Plastycznych w Raciborskim Centrum Kultury

Wernisaż absolwentów Liceum Sztuk Plastycznych w Raciborskim Centrum Kultury - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
ZSO nr 1, fot. Alicja Witek, Nina Banach-Gębska, Nadia Juroszek
Aktualności27 kwietnia 202520:11

Druga edycja World Hat Walk w Raciborzu [FOTO]

Druga edycja World Hat Walk w Raciborzu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. M. Kościelniak
Aktualności26 kwietnia 202510:22

Pomoc przedświąteczna? Zawsze!

Pomoc przedświąteczna? Zawsze! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
mat. nadesłany
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.04.2025
24 kwietnia 202516:50

Nasz Racibórz 25.04.2025

Nasz Racibórz 18.04.2025
17 kwietnia 202522:23

Nasz Racibórz 18.04.2025

Nasz Racibórz 11.04.2025
14 kwietnia 202520:31

Nasz Racibórz 11.04.2025

Nasz Racibórz 04.04.2025
3 kwietnia 202518:29

Nasz Racibórz 04.04.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.