Gmina Nędza na szlaku Camino de Santagio

Każdy pielgrzym i podróżnik drogę św. Jakuba zna przynajmniej ze słyszenia. Wędrówka tym znanym szlakiem jest duchową podróżą. Okazuje się, że z hiszpańską drogą łączą się szlaki prowadzące z różnych krajów, również Polski. Górnośląski Klub Przyjaciół Camino chce, by jednym z przystanków śląskiego odcinka była gmina Nędza.
Camino de Santiago czyli droga św. Jakuba jest szlakiem pątniczym o ponad tysiącletniej tradycji. Ludzie z różnych stron świata pielgrzymowali do miejsca domniemanego grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela w Hiszpanii. W tę podróż wybierają się zarówno pobożni pielgrzymi, jak i osoby "jedynie" zainteresowane kulturą, przyrodą i drugim człowiekiem. I wszyscy niezależnie od światopoglądu mówią, że Camino de Santiago to przestrzeń duchowa.
Od kilku lat trwają prace nad odtworzeniem polskiego kawałka jakubowego szlaku. Śląski odcinek jest drogą handlową Via Regia. - Z historii wiemy, że biegnie od niego nitka na Morawy. Nasz klub próbuje ją teraz wyznakować i połączyć z drogami w Czechach - wyjaśnia Piotr Matusek z Górnośląskiego Klubu Przyjaciół Camino. Ma się rozpoczynać w Toszku, biec przez m.in. gminę Nędza, dalej do Raciborza, Krzanowic i do Czech.
W Nędzy ma prowadzić czerwonym szlakiem husarii polskiej (prawdopodobnie tą trasą wędrowały wojska Jana III Sobieskiego na odsiecz Wiednia). Póki co, droga została oznakowana do Rud. - Wiemy, że przez ten teren przeszła potężna wichura i wstęp do lasu a tym samym na szlak jest teraz niemożliwy. Dlatego zaczęliśmy znakowanie od drugiej strony czyli bliżej granicy z Czechami - wyjaśnia Piotr Matusek. Piękno przyrody, malownicze miasteczka, spokojne wsie, pola, rzeki, lasy, zabytkowe kościoły, przydrożne krzyże i kapliczki, wszystko to co sprzyja wyciszeniu i nastraja do refleksji można spotkać na Górnośląskim odcinku Drogi św. Jakuba. - Nie musisz jechać do Hiszpanii by być na Camino. Droga zaczyna się u progu Twojego domu - zachęcają członkowie klubu.
- Są ludzie, którzy przemierzają drogę w całości. Mają zdrowie, czas i pieniądze. Są też tacy, którzy dzielą ją na odcinki i na przykład każdego roku pokonują kolejny. Jest pełna dowolność - opowiada Piotr Matusek. Jego klub organizuje nawet jednodniowe wyprawy po polskiej części Camino. Górnośląski Klub Przyjaciół Camino robi co może, by trasę jak najlepiej dla pielgrzyma przygotować. Oznakowanie, tablice informacyjne i ulotki to nie wszystko. W wielu miejscach, po okazaniu paszportu pielgrzyma do którego zbiera się pieczątki, można liczyć na bezpłatny czy tańszy nocleg oraz posiłek.


![Wielka kumulacja. Weekend pełen jarmarków w powiecie raciborskim [ZAPOWIEDZI] Wielka kumulacja. Weekend pełen jarmarków w powiecie raciborskim [ZAPOWIEDZI] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_17656121671764980271bez-nazwy-107-.jpg)
![Jesteśmy z Kasprowicza. Jubileusz 80-lecia I Liceum Ogólnokształcącego w Raciborzu na bis! [FOTO i WIDEO] Jesteśmy z Kasprowicza. Jubileusz 80-lecia I Liceum Ogólnokształcącego w Raciborzu na bis! [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1765615007bez-nazwy-346-.jpg)



![Kosmiczna opowieść o solidarności. 22. Gwiazdka Serc przy niemal pełnej sali RCK [FOTO i WIDEO 1] Kosmiczna opowieść o solidarności. 22. Gwiazdka Serc przy niemal pełnej sali RCK [FOTO i WIDEO 1] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1765700211dsc-4149-.jpg)
![Pełna widownia i wspólna energia. Gwiazdka Serc po raz 22. w Raciborskim Centrum Kultury [FOTO i WIDEO 2] Pełna widownia i wspólna energia. Gwiazdka Serc po raz 22. w Raciborskim Centrum Kultury [FOTO i WIDEO 2] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1765700078bez-nazwy-197-.jpg)
![W Brzeziu upamiętniono polskich policjantów – ofiary zbrodni katyńskiej [FOTO i WIDEO] W Brzeziu upamiętniono polskich policjantów – ofiary zbrodni katyńskiej [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1765715254img-2139-.jpg)

![Bajkowy Zamek Piastowski gościł Pociąg Świątecznych Marzeń [FOTO i WIDEO] Bajkowy Zamek Piastowski gościł Pociąg Świątecznych Marzeń [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1765620050dsc-7094-duz-y-.jpeg)




![Bajkowy zamek w świątecznej odsłonie. Sobota pełna magii, w niedzielę kolejne atrakcje [FOTO] Bajkowy zamek w świątecznej odsłonie. Sobota pełna magii, w niedzielę kolejne atrakcje [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1765702366dsc-1437-.jpg)





![Kwaśnica w kotle i Kwaśnica na scenie. Niedziela Gaudete w Brzeziu [FOTO i WIDEO] Kwaśnica w kotle i Kwaśnica na scenie. Niedziela Gaudete w Brzeziu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1765748342img-2449-.jpg)
![Ho, ho, ho. Rynek w Krzanowicach w świątecznym nastroju. Jarmark przyciągnął tłumy [FOTO i WIDEO] Ho, ho, ho. Rynek w Krzanowicach w świątecznym nastroju. Jarmark przyciągnął tłumy [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1765748403dsc-4620-.jpg)
![Kiermasz świąteczny w Kornowacu w nowej przestrzeni i z nową oprawą [FOTO i WIDEO] Kiermasz świąteczny w Kornowacu w nowej przestrzeni i z nową oprawą [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1765748213img-2217-.jpg)
![Prawdziwe oblężenie Zamku Piastowskiego. Bajkowy Zamek 2025 zakończony z rozmachem [FOTO i WIDEO] Prawdziwe oblężenie Zamku Piastowskiego. Bajkowy Zamek 2025 zakończony z rozmachem [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1765748301img-2358-.jpg)


















Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany