Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności1 lutego 201809:22

Serbki przyjechały po naukę do Raciborza

Serbki przyjechały po naukę do Raciborza  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Urzędniczki Serbskiego Ministerstwa Administracji i Samorządu Lokalnego - Vera Veljanovski i Dusanka Jovanovic wraz z przedstawicielką Serbskiej Izby Przemysłowo Handlowej z siedzibą w Belgradzie - Marią Askovic Matic gościły wczoraj w Raciborzu. Serbki chcą czerpać z naszych doświadczeń. 

Są ciekawe funkcjonowania samorządów i Euroregionów. W czasie spotkania w Urzędzie Miasta pytały o podstawy prawne na jakich 20 lat temu utworzony został Euroregion Silesia, kierunki działania Euroregionu i instrumenty finansowania tych działań. Były także ciekawe budżetu jakim dysponuje Racibórz. Wizyta studyjna poświęcona była przede wszystkim współpracy transgranicznej na pograniczu polsko-czeskim – instrumentom, mechanizmom i dobrym praktykom, których znajomość może być przydatna także w rozwoju współpracy zagranicznej Serbii. To właśnie Euroregion Silesia i tworzące go po stronie polskiej Stowarzyszenie Gmin Dorzecza Górnej Odry z siedzibą w Raciborzu w ocenie Mateusza Gniazdowskiego, wicedyrektora Ośrodka Studiów Wschodnich im. Marka Karpia (organizatora wizyty Serbów w Polsce) jest przykładem dobrze funkcjonującego euroregionu - modelem z którego nasi goście z powodzeniem mogą czerpać naukę.

Serbowie stojący przed olbrzymimi wyzwaniami, takimi jak decentralizacja państwa i aspiracjami: wejścia do Unii Europejskiej oraz stworzenia pierwszego na swoim terenie Euroregionu - chcą uczyć się od innych europejskich państw, które te doświadczenia mają już dawno za sobą.

Do Polski przyjechali na tydzień. Zaczęli od stolicy. W Warszawie gościli w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwie Rozwoju. Kolejnego dnia, w Katowicach, odbyli spotkania z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego i Regionalnej Izby Gospodarczej. Racibórz to ich kolejny azymut. Wizytę w naszym mieście rozpoczęli od zwiedzania Zamku Piastowskiego. W raciborskim magistracie spotkali się z prezydentem Mirosławem Lenkiem – pełniącym jednocześnie funkcję prezesa zarządu Stowarzyszenia Gmin Dorzecza Górnej Odry – polskiej strony Euroregionu Silesia, Darią Kardaczyńską – Dyrektorem Polskiego Sekretariatu Euroregionu Silesia i Wojciechem Hipnarowiczem kierownikiem Referatu Przedsiębiorczości i Obsługi Inwestora w Wydziale Rozwoju Urzędu Miasta. W następnych dniach odwiedzą Konsulat Generalny RP w Ostravie, Sekretariat EWT w Ołomuńcu, swój pobyt kończąc w Cieszynie.

Ośrodek Studiów Wschodnich od kilku lat organizuje w państwach Grupy Wyszehradzkiej wizyty studyjne urzędników spoza tej grupy: z Ukrainy, a od tego roku także Serbii. Wizyty realizowane są we współpracy z MSZ w ramach "Civil Servants Mobility Program" - programu finansowanego przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki.

#um

Autor: UM Racibórz, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności31 grudnia 202513:02

W nowym roku dołącz do klubów bibliotecznych

W nowym roku dołącz do klubów bibliotecznych - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Biblioteka Racibórz
Aktualności1 stycznia 202600:23

Sylwester bez sceny, za to z klimatem. Nowy Rok przywitany na raciborskim Rynku [FOTO i WIDEO]

Sylwester bez sceny, za to z klimatem. Nowy Rok przywitany na raciborskim Rynku [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Raciborski Rynek po raz kolejny stał się miejscem symbolicznego pożegnania starego roku i powitania nowego. Choć miasto od lat nie organizuje oficjalnej imprezy sylwestrowej z koncertami i pokazami, w centrum Raciborza nie zabrakło mieszkańców, którzy postanowili spędzić ostatnie chwile 2025 roku właśnie tutaj.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.12.2025
18 grudnia 202521:43

Nasz Racibórz 19.12.2025

Nasz Racibórz 12.12.2025
11 grudnia 202519:49

Nasz Racibórz 12.12.2025

Nasz Racibórz 05.12.2025
8 grudnia 202511:20

Nasz Racibórz 05.12.2025

Nasz Racibórz 28.11.2025
27 listopada 202522:31

Nasz Racibórz 28.11.2025

Zobacz wszystkie
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.