W Pogrzebieniu znaleziono dokumenty niemieckiego obozu dla dzieci

Prasówka. W Pogrzebieniu znaleziono dokumenty z 1943 r. - głównie listy obozowe i transportowe z danymi polskich dzieci, odebranych aresztowanym rodzicom. - Dokumenty są materialnym dowodem zbrodni niemieckich dokonanych na narodzie polskim. Jest to na tyle cenne, że świadectwa takie były niszczone przez Niemców i dlatego trudno było udowodnić takie zbrodnie - powiedział Sławomir Kulpa, dyrektor Muzeum w Wodzisławiu Śląskim.
Niedaleko Raciborza, w Pogrzebieniu, znaleziono dokumenty z 1943 r. - głównie listy obozowe i transportowe z danymi polskich dzieci, odebranych aresztowanym rodzicom. Więzione były w niemieckim obozie dla Polaków, który powstał w 1942 r., jako ośrodek przesiedleńczy dla Niemców. Rok później przekształcono go w Polenlager nr 82 (obóz dla Polaków). Znajdował się w nim jedyny tzw. Kinderlager (obóz dla dzieci).
Dokumenty odnaleziono w roku ubiegłym, podczas remontu dachu domu, znajdującego się przy pałacu w Pogrzebieniu. Zachowały się najprawdopodobniej dzięki pierwszemu komendantowi obozu o nazwisku Kratky, który mógł je łatwo ukryć, ponieważ w 1943 r. miał tam swoją siedzibę.
Więcej przeczytasz TUTAJ na portalu polskaniepodlegla.pl
fot: IPN.GOV
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany