Konferencja w PWSZ promująca polsko-czeski projekt

Konferencja, w której wzięli udział przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu, Szpitala Rejonowego w Raciborzu i Urzędu Miasta Racibórz oraz studenci Instytutu Neofilologii i przedstawiciele powiązanych z projektem jednostek po stronie czeskiej, była podsumowaniem i przedstawieniem dotychczasowych działań wykonanych w ramach projektu. Czesko- polskie Centrum Leksykograficzne to międzynarodowy grant badawczy koordynowany przez Uniwersytet Palackiego w Ołomuńcu. W jego ramach pracownicy Zakładu Filologii Słowiańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu realizują projekt badawczy pod nazwą Terminologia Zintegrowanego Systemu Reagowania w Sytuacjach Kryzysowych. Kierownikiem przedsięwzięcia jest prof. dr hab. Mieczysław Balowski.
Głównym celami podczas realizacji projektu było założenie centrów leksykograficznych w obu ośrodkach akademickich oraz pogłębienie wiedzy znajomości i wiedzy językowej grup docelowych. Kolejnym celem było wypracowanie sieci współpracy obu szkół wyższych oraz instytucji publicznych. Działania te pozwoliły na wzmocnienie pozycji przedstawicieli grup docelowych na rynku pracy. Grupy docelowe podzielono na trzy kategorie, pierwszą z nich tworzą pracownicy naukowi i studenci, których celem był aktywny udział w pracach nad opracowaniem słowników i przygotowywanie konferencji. Drugą grupę tworzą pracownicy administracji lokalnej, którzy częściowo stanowią odbiorców produktów końcowych. Trzecia grupa składa się z pracowników straży pożarnej, pogotowia ratunkowego, straży granicznej, straży miejskiej a także policjanci, GOPR i WOPR, którzy będą odbiorcami produktów końcowych powstałych w ramach projektu.
Początek realizacji projektu miał miejsce w styczniu 2012r., a do końca grudnia tamtego roku wykonano następujące zadania: założenie Centrum Leksykograficznego w Raciborzu, udział z referatami w konferencji inaugurującej pracę Centrum Leksykograficznego w Ołomuńcu, wyposażenie Centrum Leksykograficznego w Raciborzu oraz zorganizowanie kursu dla służb Zintegrowanego Systemu Reagowania w Sytuacjach Kryzysowych tj. policja i straż graniczna. W 2013 roku zorganizowano studencką konferencję leksykograficzną "Leksykograficzne problemy opisu terminologii". Wzięto udział w międzynarodowej konferencji naukowej w Ołomuńcu, opracowano hasła do "Polsko- czeskiego słownika terminów Zintegrowanego Systemu Ratownictwa w Sytuacjach Kryzysowych" i zorganizowano dwa kursy dla pracowników straży pożarnej oraz pogotowia ratunkowego. W roku 2014 ukończono prace nad "Polsko- czeskim słownikiem terminów Zintegrowanego Systemu Ratownictwa w Sytuacjach Kryzysowych", wydrukowano słownik wykładowy, zorganizowano seminarium "Leksykografia terminologiczna w dziedzinie informacji naukowej (30.04.2014r.), promowano publikacje wydane w ramach projektu, zorganizowano konferencję podsumowującą "Wkład leksykografii w poprawę komunikacji na terenach przygranicznych" (30-31.05.2014r.), opracowano wersję elektroniczną słowniczków ekwiwalentów oraz zorganizowano kurs dla pracowników administracji i studentów.
Wszystkie zorganizowane kursy przedstawiały uczestnikom zakres funkcjonowania poszczególnych służb na pograniczu, przedstawiono terminologię związaną z tematyką projektu oraz przeprowadzono krótkie kursy języka czeskiego.
Wydane publikacje:
Monografie:
- Terminologia Zintegrowanego Systemu Reagowania Kryzysowego, Racibórz 2013
- Leksykograficzne problemy opisu terminologii (ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji kryzysowych), Racibórz 2014
Słowniki:
- Polsko- czeski słownik terminów Zintegrowanego Systemu Reagowania w Sytuacjach Kryzysowych, Racibórz 2014
- Polsko-czeski i czesko- polski słownik terminów straży pożarnej, Racibórz 2014
- Polsko-czeski i czesko- polski słownik terminów służb mundurowych, Racibórz 2014
- Polsko-czeski i czesko- polski słownik terminów służb ratownictwa medycznego, Racibórz 2014
Ponadto w ramach projektu odbyły się cztery międzynarodowe konferencje naukowe dla uczestników, dwie w Ołomuńcu oraz dwie w Raciborzu. Udział studentów w projekcie wniósł również korzyści na rzecz turystyki. W ramach wyjazdów na konferencje do Ołomuńca był zorganizowany dodatkowy program, który zawierał zwiedzanie jaskini Morawskiego Krasu, morawskich miast oraz najsłynniejszych zamków.
Na rok 2015 i 2016 zaplanowano wydanie polsko-czeskiego słownika terminów policji oraz straży granicznej a także WOPR I GOPR oraz opracowanie części czesko-polskiej słownika terminów Zintegrowanego Systemu Reagowania w Sytuacjach Kryzysowych.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany