Spotkanie z historią na Zamku, czyli najsłynniejsze raciborskie marki

„Cygara, marcepany, pilznery, pierniki..., czyli najsłynniejsze raciborskie marki z przełomu XIX i XX wieku”, to tytuł wykładu jaki we wtorkowe popołudnie 19 maja 2015 r. w sali konferencyjnej na Zamku Piastowskim w Raciborzu wygłosił Grzegorz Wawoczny. Była to bogato ilustrowana sentymentalna podróż do dawnych raciborskich fabryk, w których powstawały najwyższej jakości produkty, w tym na stół cesarski w Berlinie.
Wygłoszona prelekcja po raz kolejny rozpoczyna cykl sześciu wykładów o historii lokalnej. Spotkania odbędą się w ramach projektu „Historia lokalna na przykładzie wybranych powiatów, miast i gmin”, który realizują wspólnie Powiat Raciborski oraz Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.
Celem projektu jest wzmocnienie i aktywne kształtowanie tożsamości regionalnej, wspieranie pozytywnych stosunków i dialogu pomiędzy większością polską i mniejszością niemiecką oraz ukazanie wzajemnego przenikania się wielu kultur w życiu naszej miejscowości. W ten nurt wpisuje się również Powiat Raciborski poprzez organizację cyklu sześciu wykładów poświęconych ważnym i ciekawym wydarzeniom z historii ziemi raciborskiej.
Źródłem finansowania projektu są środki Mniejszości Niemieckiej będące w dyspozycji Fundacji Rozwoju Śląska oraz Wspierania Inicjatyw Lokalnych pochodzące z wcześniejszych dotacji Rządu Niemieckiego.
„Falbanka i szabelka” – Teatr Amatorski „Na Zamku” zaprasza na premierę spektaklu
W sobotę 30 maja o godz.19.00 w domu książęcym na Zamku Piastowskim w Raciborzu odbędzie się długo oczekiwana przez wszystkich premiera sztuki teatralnej pióra Łukasza J. Porwoła pt. „Falbanka i szabelka”.
Pisarz sprezentował Czytelnikom i Widzom farsę, napisaną z niezwykłą starannością. Jest to interesująca interpretacja życia towarzyskiego mieszkańców dwóch sąsiadujących zamków Hrabiego i Rotmistrza. Precyzyjnie portretuje osoby, zapowiada ciekawą fabułę. Osiąga efekty komiczne wszechobecną drwiną, kpiną, dowcipem, ironią i karykaturą.
Przez kilka ostatnich miesięcy Artyści Teatru Amatorskiego dla Dorosłych pilnie ćwiczyli swoje role pod okiem Teresy Okaj, polonistki, instruktorki teatru, kultury żywego słowa i regionalizmu oraz Łukasza J. Porwoła, muzyka, autora sztuki i wielu programów artystycznych wystawianych w regionie.
Bilety – wejściówki w cenie 5,00 zł będą do nabycia w Punkcie Informacji Turystycznej w budynku bramnym zamku od 20 maja, w godzinach: 10.00-18.00.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany