Czy opłaty w strefie płatnego parkowania są legalnie pobierane?

Z redakcyjnej poczty. Takie pytanie zadał 14 maja nasz Czytelnik. O stanowisko w sprawie poprosiliśmy rzecznika magistratu. Dziś, 21 maja, otrzymaliśmy odpowiedź Urzędu Miasta. Zapoznaj się z treścią korspondencji! AKTUALIZACJA
List do redakcji z 14.05.2015
Jednym z elementów legalizujących możliwość pobierania opłat w strefie płatnego parkowania w mieście jest jej prawidłowe i nie budzące zastrzeżeń oznakowanie. Nie można pobierać opłat i karać parkujących za niedostosowanie się do znaków nieprawidłowych. Użytkownik strefy musi wiedzieć, że wjechał w strefę i że w tym czasie, w którym on wjechał, miejsce jest płatne. Musi też wiedzieć, jak uiścić opłatę. W Raciborzu w świetle obowiązującego prawa nie ma prawidłowo oznaczonych stref płatnego parkowania i tym samym nie można pobierać opat za parkowanie. Oznakowanie pionowe jest niewłaściwe i niepełne, a oznakowania poziomego... brak! Prawidłowo oznaczona strefa musi mieć zgodne z prawem oznakowanie pionowe i poziome. Oznakowanie w Raciborzu ma się nijak do obowiązujących uregulowań prawnych.
poniżej link - jak powinna być prawidłowo oznaczona strefa płatnego parkowania
http://prawonadrodze.org.pl/oznakowanie-miejsc-postojowych-w-strefie-platnego-parkowania/
A w załącznikach zdjęcia, ze oznaczenia strefy w rogu ulic. Londzina - Plac Ofki Piastówny - Gimazjalna. Widać oznakowanie pionowe, które nie informuje, że jest to strefa płatnego parkowania, że to akurat miejsce w strefie jest płatne, nie wiadomo w jakich dniach i godzinach postój jest płatny i jak za płatne parkowanie zapłacić. Skąd mam wiedzieć, że mam zapłacić temu panu czy tej pani w kamizelce?
Odpowiedź Urzędu Miasta z 21.05.2015
Obowiązek uiszczenia opłaty za parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania wynika z ustawy o drogach publicznych z dnia 21 marca 1985 r. Jednocześnie Rada Miasta Racibórz w drodze uchwały nr XXIV/339/2004 z dnia 29 września 2004 r. podjętej w oparciu o art. 13 ww ustawy ustaliła wysokość opłat i określiła sposób ich pobierania. Obszar wyznaczony strefą płatnego parkowania, na której w większości znajdują się ulice o nawierzchni brukowej jest wpisany do rejestru zabytków, stąd zwróciliśmy się do Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o opinię i wytyczne co do sposobu wykonania oznakowania na nawierzchniach z zabytkowej kostki kamiennej. Natomiast na ulicach o nawierzchni asfaltowej oznakowanie znakami poziomymi zostanie odnowione do końca maja br. Obecnie sposób ustawienia pojazdów względem krawędzi jezdni jest określony tablicami T-30 jest czytelny.
Stanowisko Czytelnika, przesłane zanim jeszcze nadeszła odpowiedź Urzędu Miasta. Czy miał rację?
Napisałem do Państwa list, który został opublikowany i w tejże sprawie oczekujecie stanowiska Urzędu Miasta. Podejrzewam, że z Urzędu wyjdzie taka oto odpowiedź: brak oznakowania poziomego nie eliminuje obowiązku uiszczenia opłaty za parkowanie. Wystarczy, że kierowca zostanie poinformowany odpowiednio znakiem D-44, które są ustawione na wjazdach do strefy. Ergo: skoro kierowca minął znak D-44, to spada na niego obowiązek opłaty. Wnioskując a contrario: a jak nie ma znaku - nie ma opłaty. Znaki D-44, owszem, są w Raciborzu ustawione na ulicach doprowadzających ruch do strefy. W jednym miejscu na pewno go nie ma i tym samym, gdy pisałem o braku prawidłowego oznakowania pionowego, nie pisałem tego bez racji, bo wjeżdżając do strefy płatnego parkowania od ul. Reymonta na ulicę Kowalską, która już jest w strefie, znaku D-44 nie znajdziemy, bo go tam nie ma. Jadąc więc ul. Kowalską jesteśmy w strefie. Znaku brak, tym samym nie wiemy, że wjechaliśmy i poruszamy się po strefie. Przejeżdżamy całą ul. Kowalską i wjeżdżając w ul. Chopina mamy nakaz skrętu w prawo (strefa płatnego parkowania - znaku D-44 brak). Jedziemy na Plac Ofki Piastówny (strefa płatnego parkowania - znaku D-44 brak). Wracamy z Placu Ofki Piastówny i wjeżdżamy na ul Gimnazjalną (strefa płatnego parkowania - znaku D-44 brak). Podsumowując - wjeżdżając do strefy płatnego parkowania przez ul. Kowalską i poruszając się po trójkącie ul. Chopina - ul. Gimnazjalna - ul. Długa - plac Ofki Piast Piastówny nie zostaniemy w żadem sposób prawidłowo poinformowani, czy to poprzez znak pionowy D-44, czy też znaki poziome, że jesteśmy w strefie płatnego parkowania. Robiąc tych kilka zdjęć w tym rejonie, robiłem je z perspektywy kierowcy, który jadąc tym szlakiem nie dowie się, że jest w strefie płatnego parkowania. Co więc z pobieranymi opłatami? A brak oznaczeń poziomych w reszcie miejsc w strefie to już inna bajka.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany