Złote gody NOWOCZESNEJ

50 lat Spółdzielni Mieszkaniowej Nowoczesna świętowano dziś w Domu Kultury Strzecha. Była uroczysta akademia i bankiet, a w roli głównej prezes Tadeusz Wojnar. O historii powstałej przy ZEW-ie spółdzielni opowiedział film. Wśród gości czołowi politycy oraz zasłużeni pracownicy Nowoczesnej.
W mieszkaniach Nowoczesnej mieszka 1/3 mieszkańców Raciborza. Spółdzielnia powstała 10 sierpnia 1959 r. Nazwa była odzwierciedleniem pragnień jej członków, by budować nowoczesne lokale. Po pół wieku funkcjonowania wciąż ma się dobrze, prezes uważa się za szczęściarza i ma poczucie dobrze wykorzystanego czasu, prezydent Mirosław Lenk, gość dzisiejszej uroczystości, nie krył, iż szczęśliwym dla niego zrządzeniem losu było trafienie z początkiem lat 80. pod skrzydła spółdzielni, a starosta Adam Hajduk chciałby zaś, by miasto piękniało tak samo, jak spółdzielcze zasoby.
Podczas uroczystości przybliżono obecnym historię spółdzielni, która powstała w sierpniu 1959 r. przy ZEW-ie, a pierwszy budynek mieszkalny, przy ulicy Sejmowej, oddała do użytku rok później. W 1980 roku wyszła poza Racibórz, budując w Kuźni Raciborskiej mieszkania dla pracowników Fabryki Obrabiarek Rafamet. Administrowane przez Nowoczesną mieszkania mocno ucierpiały podczas wielkiej powodzi w 1997 r. Pod wodą znalazło się ponad sto lokali mieszkalnych i garaży. Straty oszacowano na 5,5 mln zł. Remonty i osuszanie zajęło rok. Warto też dodać, że w siedzibie spółdzielni na ul Wileńskiej mieścił się sztab przeciwpowodziowy.
Obecnie Nowoczesna to 6 397 mieszkań, 750 garaży i 183 lokale użytkowe, co zajmuje łącznie 332 tysiące metrów kwadratowych. W jej lokalach mieszka ponad 17 200 ludzi, czyli blisko 1/3 populacji Raciborza. Do ich dyspozycji są trzy kluby osiedlowe, boiska i korty oraz zielone podwórka z placami zabaw dla dzieci. Te wszystkie informacje zawarto w filmie o spółdzielni, który mieli okazję obejrzeć zebrani w piątek wieczorem w sali widowiskowej w Strzesze.
Kolejnym punktem programu było uhonorowanie zasłużonych pracowników spółdzielni odznakami branżowymi oraz wysokimi odznaczeniami państwowymi, czyli Krzyżami Zasługi. Następnie, na ręce prezesa spółdzielni Tadeusza Wojnara, życzenia z okazji złotych godów złożyli przedstawiciele sejmiku, powiatu i miasta oraz krajowych władz spółdzielczych i zaprzyjaźnionych spółdzielni mieszkaniowych ze Śląska. Po części oficjalnej na scenę zaproszono tenora Opery Śląskiej w Bytomiu Juliusza Ursyna Niemcewicza. Artysta wraz ze swoimi gośćmi zaprezentował program, złożony z najpopularniejszych arii operowych. Imprezę zakończył uroczysty bankiet w foyer Domu Kultury Strzecha.
Odznaczeni pracownicy Spółdzielni Mieszkaniowej Nowoczesna
Złoty Krzyż Zasługi
Chrystian Muszyński
Srebrny Krzyż Zasługi
Jerzy Jamicki
Eugeniusz Pleśniak
Brązowy Krzyż Zasługi
Lesław Śliwiński
Złota Odznaka Zasłużony dla Budownictwa
Bernard Pytlik
Franciszek Piszczek
Eugeniusz Pleśniak
Jerzy Gajda
Jerzy Jamicki
Srebrna Odznaka Zasłużony dla Budownictwa
Jolanta Adamska
Zbigniew Sekuła
Norbert Czorniszek
Leon Gajda
Reinhold Sonntag
Mieczysław Heba
Odznaka II stopnia Zasłużony dla Budownictwa
Tadeusz Wojnar
Złota Odznaka Zasłużony dla Gospodarki Komunalnej
Lesław Śliwiński
Chrystian Muszyński
Honorowe Odznaki Związkowe
Stanisław Komornicki
Maria Kościółek
Maria Pniewska
Bożena Sitkiewicz
Barbara Telejko
Andrzej Wilczyński
Brygida Zuber
(jola)
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany