Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności15 stycznia 201509:02

Raciborzanin laureatem ogólnopolskiego konkursu

Raciborzanin laureatem ogólnopolskiego konkursu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz: Szesnastoletni mieszkaniec Raciborza, Marcin Knura, uczeń Elżbiety Włosek-Żurawieckiej został laureatem I nagrody na IV Ogólnopolskim Konkursie Organowym im. Mariana Sawy w Warszawie. Konkurs organizowany jest co dwa lata przez Zespół Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego i Towarzystwo im. Mariana Sawy. W tym roku odbył się 13 stycznia.

Marcin zagrał najlepiej utwory obowiązkowe autorstwa wybitnego polskiego współczesnego kompozytora Mariana Sawy - etiudy manuałową i pedałową, wybrane preludium na temat pieśni kościelnej (Marcin wybrał preludium do pieśni "Któryś za nas cierpiał rany"), oraz utwór dowolny - "Fantazję Jasnogórską". "Fantazję Jasnogórską" w wykonaniu Marcina kilka razy mogli usłyszeć w ubiegłym roku po mszy świętej parafianie kościoła w Raciborzu-Brzeziu, skąd pochodzi młody organista i gdzie do sierpnia 2014 roku w soboty i niedziele grał do niektórych mszy i nabożeństw. 

"Fantazję Jasnogórską" Marcin Knura wykonał także podczas swojego letniego recitalu w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w odpustową niedzielę 15 sierpnia 2014. W tym roku Ogólnopolski Konkurs Organowy Mariana Sawy przypadł w dziesiątą rocznicę śmierci kompozytora. Konkurs odbywał się w dwóch grupach - w pierwszej grupie wystąpili uczniowie klas młodszych szkół muzycznych II stopnia, do IV klasy włącznie, a w starszej uczniowie klasy V i VI. Marcin jest uczniem IV klasy Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku, brał więc udział w konkursie w grupie młodszej, liczącej 10 uczestników. Oprócz niego wystąpili uczniowie szkół muzycznych z Warszawy, Opola, Częstochowy i Białegostoku. Jury konkursu powołane było przez Centrum Edukacji Artystycznej, w jego skład wchodzili: prof. S. Moryto z Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, prof. J. Grubich z Akademii Muzycznej w Krakowie i UMFC w Warszawie oraz prof. E. Karolak z Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.  W  grupie starszej wzięło udział tylko pięciu uczestników (z Warszawy, Krakowa, Katowic i Opola), zwyciężył reprezentant szkoły muzycznej z Krakowa. Program obejmował partitę "Wesoły nam dzień dziś nastał", Toccatę i fugę oraz utwór dowolny wielkiego kompozytora. Nagrodami w konkursie oprócz dyplomów laureatów i nagród finansowych były wydania nut i płyt z utworami Mariana Sawy.

Marcin Knura jest absolwentem klasy fortepianu w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Raciborzu, a obecnie kontynuuje naukę w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku w klasie organów Elżbiety Włosek-Żurawieckiej (która jest także pedagogiem PSM w Raciborzu). Marcin uczy się jednocześnie w I klasie Liceum im. Powstańców Śląskich w Rybniku (ukończył Gimnazjum nr 2 im. Czesława Miłosza w Raciborzu). 

W sierpniu ubiegłego roku Marcin odniósł inny duży sukces. Także pod kierunkiem Elżbiety Włosek-Żurawieckiej został laureatem I nagrody w Konkursie Młodych Organistów w Krasnobrodzie. W konkursie nie było rozróżnienia na grupy zaawansowania i Marcin był najmłodszym uczestnikiem, wśród uczniów szkół muzycznych II stopnia i słuchaczy studiów organistowskich z Tarnowa, Suwałk, Krakowa i Rzeszowa. Konkurs organizowany był w ramach VIII Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej "Per Artem ad Astra" i odbywał się już po raz siódmy. W skład jury tego konkursu wchodzili: prof. J. Serafin z Akademii Muzycznej w Krakowie - przewodniczący, dr J. Wróblewski z Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie i dr J. Kowalska z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Laureat I nagrody otrzymał: dyplom, statuetkę festiwalową, obraz Matki Boskiej Krasnobrodzkiej, nagrodę finansową, zaproszenie do udziału w Międzynarodowym Festiwalu Organowym młodych "Juniores Priores Organorum Sejnensis" w Sejnach w 2015 roku - nagroda organizatorów Festiwalu w Sejnach, zaproszenie do udziału w koncercie w ramach cyklu "Koncerty u św. Marcina" w Krakowie - nagroda Polskiego Towarzystwa Bachowskiego, zaproszenie do zagrania recitalu podczas Inauguracji IX Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej "Per Artem ad Astra" Krasnobród 2015 - nagroda organizatorów krasnobrodzkiego festiwalu, możliwość zakupu instrumentów Firmy TAT Elektronik z 20-procentowym rabatem, płyty CD ufundowane przez Polskie Towarzystwo Bachowskie.

Rocznie w Polsce organizowanych jest tylko kilka konkursów adresowanych do klas organów szkół muzycznych i większość z nich ma miejsce w odległych od naszego regionu miastach. Absolwenci raciborskiej szkoły muzycznej I stopnia nie mają możliwości kontynuowania nauki w naszym mieście i dojeżdżają kilka razy w tygodniu do szkoły II stopnia w Rybniku. Tym bardziej na uznanie zasługują liczne sukcesy organistów, absolwentów raciborskiego PSM pochodzących z Raciborza i okolic, uczniów Elżbiety Włosek-Żurawieckiej. Nauczycielce i młodzieży życzymy zdrowia i sił, by mogli osiągać kolejne sukcesy w konkursach ogólnopolskich.

Regulamin konkursu Mariana Sawy przeczytaj TUTAJ
O letnim konkursie w Krasnobrodzie TUTAJ.
O pierwszym sukcesie Marcina - II miejsce w I Międzywojewódzkim Konkursie w Raciborzu czytaj TUTAJ.

Inni absolwenci PSM I stopnia w Raciborzu, uczniowie Elżbiety Włosek-Żurawieckiej, którzy kontynuują/kontynuowali naukę w Rybniku i są laureatami ogólnopolskich konkursów organowych ostatnich 2 lat: Maciej Somerla - absolwent PSM II stopnia w Rybniku, Julia Wieczorek, Mariusz Wycisk. 

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Strony Partnerskie27 sierpnia 202508:46

Nowe, wyjątkowe miejsce na mapie powiatu raciborskiego. Z rajską jabłonią [FOTO i WIDEO]

Nowe, wyjątkowe miejsce na mapie powiatu raciborskiego. Z rajską jabłonią [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pietrowice Wielkie:

Końcówka lata to dobry moment, by zwiedzić pietrowickie Zielone Arboretum. Obszar ciszy i zieleni przy kościółku pw. św. Krzyża zmienił swoje oblicze. Metamorfoza była możliwa dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska Gospodarki Wodnej z Katowic. Powiat raciborski zyskał kolejną atrakcję. Wśród drzew Jabłoń rajska.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 sierpnia 202517:59

33. rocznica wielkiego pożaru lasów w Kuźni Raciborskiej – hołd dla bohaterów [FOTO i WIDEO]

33. rocznica wielkiego pożaru lasów w Kuźni Raciborskiej – hołd dla bohaterów [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W 33. rocznicę tragicznego pożaru lasów Nadleśnictwa Rudy Raciborskie w Kuźni Raciborskiej odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary tego dramatycznego wydarzenia. W miejscu, gdzie życie stracili mł. kpt. Andrzej Kaczyna i druh Andrzej Malinowski, spotkali się przedstawiciele władz, strażacy i leśnicy, by oddać cześć poległym w walce z żywiołem.

fot. Oskar Tomeczek, wideo RTK
Reklama
Aktualności27 sierpnia 202517:12

Wypłata czternastych emerytur już wkrótce

Wypłata czternastych emerytur już wkrótce - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
informacja prasowa
Reklama
Reklama
Aktualności27 sierpnia 202519:14

Cenne pamiątki trafiły do raciborskiego Muzeum

Cenne pamiątki trafiły do raciborskiego Muzeum - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Magdalena Wawoczny, fot. własne i Muzeum w Raciborzu
Aktualności27 sierpnia 202517:00

Gorący wrzesień w Bibliotece na Ostrogu

Gorący wrzesień w Bibliotece na Ostrogu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Biblioteka Racibórz
Reklama
Sport27 sierpnia 202523:19

Puchar Polski: Udany rewanż Syryni za porażkę w lidze [FOTO]

Puchar Polski: Udany rewanż Syryni za porażkę w lidze [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Losy piłkarskich rywalizacji bywają nieprzewidywalne. Jeszcze niedawno LKS Gamów i Naprzód 32 Syrynia zmierzyły się w spotkaniu ligowym, które pewnie wygrał beniaminek, a już 27 sierpnia stanęły naprzeciw siebie ponownie – tym razem w meczu pucharowym. Choć często mówi się, że historia lubi się powtarzać, środowy pojedynek pokazał, że nie zawsze tak musi być.

(greh)
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.08.2025
21 sierpnia 202521:10

Nasz Racibórz 22.08.2025

Nasz Racibórz 15.08.2025
13 sierpnia 202522:19

Nasz Racibórz 15.08.2025

Nasz Racibórz 08.08.2025
7 sierpnia 202522:29

Nasz Racibórz 08.08.2025

Nasz Racibórz 01.08.2025
1 sierpnia 202518:54

Nasz Racibórz 01.08.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.