Małżeńskie Virtuti Militari

Sześć par, obchodzących złote gody, odebrało wczoraj w raciborskim Urzędzie Stanu Cywilnego prezydenckie medale za długoletnie pożycie małżeńskie. – Jesteście tu, bo dotrzymaliście danej sobie przed laty obietnicy – powitała zebranych kierownik USC Katarzyna Kalus.
W imieniu prezydenta RP medale jubilatom wręczał prezydent Raciborza Mirosław Lenk. – 50 lat to dla niektórych całe życie – gratulował złotym parom. – Jest to jedyny medal, który trzeba zdobyć we dwoje. Takie małżeńskie Virtuti Militari. Jubilaci, z których większość przyszła w towarzystwie rodzin, nie kryli wzruszenia. Drżącym głosem, trzymając się za ręce, powtarzali za kierowniczką USC słowa podziękowania dla współmałżonków. Potem przyszedł czas na dekorację medalami i profesjonalną sesję zdjęciową. Po części oficjalnej, gdy już „złoci” małżonkowie usiedli za stołem, krótki program artystyczny zaprezentowały dzieci z przedszkola na Słonecznej. Nie obyło się też bez wspominek. Walerian Droździoł (lat 79) spotkał swoją żonę w pociągu relacji Kędzierzyn - Racibórz, gdy jechała do koleżanki. – W pociągu to już tak na mnie zerkał - wspomina pani Teresa (lat 69) - Potem pokazał mi drogę do koleżanki. No i tak do dziś mnie prowadzi. Państwo Kocurowie, Anna (lat 71) i Henryk (lat 74), spotkali się w pracy. - Ona miała 15 lat, ja 18, ona nie miała ojca, ja też. Nas było w domu pięcioro, ich też dużo. I tak jakoś się zgadało. Przed ślubem jeszcze pięć lat chodziliśmy ze sobą. Dwoje rodowitych raciborzan, Maria (lat 73) i Jan (lat 75) Kuczowie, poznali się na weselu. Pani Maria miała wtedy 17 lat i na męża czekała kolejnych 5 lat, w tym jego służbę wojskową. – Ślub wzięliśmy tutaj, w tym urzędzie. I tutaj w Raciborzu na Ostrogu mieszkamy do dziś. Na zabawie tanecznej poznali się natomiast Ruta (lat 73) i Jerzy (lat 76) Remiorzowie. Na wczorajszą uroczystość do USC sami, bez żon, przyszli dwaj panowie: Bronisław Sołtys (lat 73) oraz Marian Iwulski (lat 74). - Z zasłyszanych tu historii wynika, że receptą na długie lata małżeństwa jest wczesne zamążpójście – żartował prezydent Lenk. Jubilaci wyszli z USC obdarowani kwiatami i kołdrami ze 100% wełny. Otrzymają też albumy ze zdjęciami z dzisiejszej uroczystości.
Pary, uhonorowane dzisiaj medalem za długoletnie pożycie małżeńskie, przyznawanym przez Prezydenta Rzeczpospolitej:
Zofia i Bronisław Sołtys
Teresa i Walerian Droździoł
Anna i Henryk Kocur
Jan i Maria Kucza
Ruta i Jerzy Remiorz
Maria i Marian Iwulscy
(jola)



















![Zielona strona mocy. Ruszyła 21. pietrowicka Eko-Wystawa [FOTO i WIDEO] Zielona strona mocy. Ruszyła 21. pietrowicka Eko-Wystawa [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1778335303zrzut-ekranu-2026-05-9-o-16-01-17-.png)
![Pierwsze przejażdżki bryczką przy Zamku Piastowskim w Raciborzu [ZAPROSZENIE] Pierwsze przejażdżki bryczką przy Zamku Piastowskim w Raciborzu [ZAPROSZENIE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_17784032297b0e8055-d20a-4177-96a8-657beeb28d53-2-.jpg)








![II Festiwal Średniowieczny na Zamku Piastowskim - walki rycerskie, smok i teatry ognia [FOTO i WIDEO] II Festiwal Średniowieczny na Zamku Piastowskim - walki rycerskie, smok i teatry ognia [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1778395270dsc-2227-.jpg)







![Pokaz siły przy Srebrnej. Unia rozbiła Dąb Gaszowice [FOTO] Pokaz siły przy Srebrnej. Unia rozbiła Dąb Gaszowice [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1778366638gre06337-.jpg)



![Dominacja w czystej postaci. Markowice rozbiły Zabełków [FOTO] Dominacja w czystej postaci. Markowice rozbiły Zabełków [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1778422078photo-38-z-48-.jpg)
![Maj miesiącem Pierwszej Komunii Świętej w parafiach ziemi raciborskiej [FOTO i WIDEO] Maj miesiącem Pierwszej Komunii Świętej w parafiach ziemi raciborskiej [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1778488760dsc-5705-.jpg)

![Raciborski Spacer w Kapeluszach połączył modę, historię i miejską opowieść [FOTO] Raciborski Spacer w Kapeluszach połączył modę, historię i miejską opowieść [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1778487839bez-nazwy-135-.jpg)












![Musicalowy wieczór Błażeja Klimaszki w raciborskim domu książęcym [FOTO i WIDEO] Musicalowy wieczór Błażeja Klimaszki w raciborskim domu książęcym [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1778484438ostatni-pocia-g-do-broadwayu-31-10-05-2026-r-.jpg)

![Gol w 88. minucie uratował Nędzę. Syrynia wypuściła zwycięstwo z rąk [FOTO] Gol w 88. minucie uratował Nędzę. Syrynia wypuściła zwycięstwo z rąk [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1778486981photo-15-z-71-.jpg)

![Międzypokoleniowy spektakl na Zamku Piastowskim w Raciborzu [FOTO] Międzypokoleniowy spektakl na Zamku Piastowskim w Raciborzu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1778491073dsc-0761-.jpg)




Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany